Stále prebieha menšia obchodná vojna medzi USA a Čínou, kde je najväčšou obeťou výrobca zariadení Huawei, ktorý môže dostať úplný zákaz nielen pôsobenia na americkom trhu, ale nemohol by využívať ani služby spoločnosti Google. 

včera sme ťa informovali o tom, že spoločnosť usilovne pracuje na tom, aby pri prípadnom odstrihnutí od Google služieb dokázala aj naďalej bez väčších problémov fungovať. Nejedná sa však len o náhrady jednotlivých aplikácií, ale ako informuje portál Tech Radar, má sa jednať o celý operačný systém, ktorý by sa mal na trh dostať prinajlepšom už túto jeseň.

Kompatibilný s Android aplikáciami

Spoločnosť sa tak pripravuje na možné odlúčenie od Androidu, pričom to mal potvrdiť samotný riaditeľ spoločnosti Yu Chengdong. Podľa jeho slov, systém má byť pripravený na používanie už túto jeseň, najneskôr však na jar 2020. Operačný systém však nebude zacielený len pre mobilné telefóny. Pôjde o jednotnú platformu, ktorú budú môcť využívať nositeľné zariadenia, smartfóny, notebooky a mnoho ďalších zariadení, vrátane IoT. Zároveň má byť systém kompatibilný so všetkými aplikáciami určených pre systém Android.

operačný systém od Huawei
Ilustračná fotogafia: Huawei

Vyzerá to tak, že nový systém preto bude založený na AOSP, čo je dostupný open-source a vďaka jeho využitiu by mohla byť zaručená spomínaná kompatibilita. Prípadne môžu byť jednotlivý aplikácie portované, čo však vyžaduje množstvo úsilia a navyše ani nie je zaručené, že by dané aplikácie fungovali korektne.

Na druhú stranu sa môže jednať len o prázdne vyhlásenia, ktoré nemusia byť vôbec založené na pravde. Tie by mali donútiť americké úrady, aby svoj zákaz nadobro stiahli a nechali spoločnosť ďalej fungovať tak, ako tomu bolo doteraz. Ide predsa o druhého najväčšieho výrobcu smartfónov na svete a jeho strata by bola pre trh veľkou ranou.

Prečítaj si tiež
USA podceňuje Huawei. Konflikt s Trumpom vôbec neohrozí kľúčové fungovanie firmy

Je to ale len v úvodzovkách, nakoľko by Huawei určite pokračoval ďalej, avšak už len na vlastnú päsť. Rana by to tak bola hlavne pre dodávateľov a pre Google, ktorí by tak stratili obrovského partnera.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP