Spojené štáty vydali pred pár dňami pre tamojšie spoločnosti zákaz obchodovať s čínskou spoločnosťou Huawei bez špeciálneho povolenia. Zmeny schválil samotný Donald Trump, ktorý ale údajne podceňuje potenciál tohto výrobcu. Zakladateľ firmy Huawei, Ren Zhengfe, prezradil, že jeho spoločnosť je na zákazy pripravená a budúce udalosti neovplyvní ani 90-dňový odklad obmedzení.

Čínsky Huawei sa len prednedávnom opäť stal druhým najväčším producentom smartfónov na svete, čím predbehol aj Apple. Jeho úspechy však dlhý čas zatieňujú negatívne správy zo zámoria, ktoré hovoria o tom, že spoločnosť má spolupracovať s čínskou vládou a pre trh v USA predstavuje hrozbu. V tomto zmysle sa na adresu Huawei vyjadril neraz aj americký prezident, Donald Trump, ktorý pred pár dňami pridal tohto giganta na čiernu listinu.

Huawei sa obmedzení zjavne nebojí

Kvôli obmedzeniam tak nemôžu americké firmy obchodovať s touto spoločnosťou, ktorá bola týmto spôsobom „odstrihnutá“ od ich technológií a produktov. Týka sa to ako služieb Googlu v systéme Android, tak aj hardvéru z dielne Intelu či Qualcommu. Zakladateľ Huawei sa však pre Globaltimes.cn vyjadril, že spoločnosť je na zmeny plne pripravená. Taktiež poďakoval americkým dodávateľom, ktorí prispeli k rozvoju firmy.

Nenechaj si ujsť
Kritické správy pre Huawei: Zákaz obchodovania v USA má pre giganta nové dočasné pravidlá

Spojené štáty nakoniec udelili pre Huawei predĺženie normálnych obchodných vzťahov, ktoré môže trvať ešte 90 dní. Podľa zakladateľa spoločnosti však ani takéto povolenie nebude mať vplyv na jej plány. Ren Zhengfe dokonca prezradil, že to neovplyvní ani 5G technológie.

Neočakáva, že Huawei v tomto smere dobehne konkurencia v najbližších 2 až 3 rokoch, informoval Reuters. Tento technologický gigant si totiž začal raziť vlastnú cestu už pred niekoľkými rokmi, kedy sa pripravoval na to, že raz mu USA zakážu prístup k americkým technológiám, čo sa nakoniec aj stalo.

Už niekoľko rokov si pre svoje smartfóny vyrába vlastné procesory Kirin a dokonca mal vyvíjať aj náhrady za operačné systémy Android a Windows. Huawei zobral situáciu do vlastných rúk a zdá sa, že ho neohrozia ani obmedzenia z USA. Odstaviť svoje smartfóny od služieb Googlu v Androide však bude ťažkým orieškom. Vďaka vlastným riešeniam môže spoločnosť tieto zásadné zmeny znášať omnoho lepšie, no stále budúcnosť môže priniesť ešte mnoho prekvapení. Tie ale zdá sa Huawei nezaskočia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom