Vesmírna kapsula Starliner, ktorú vyvíja letecká spoločnosť Boeing, má za sebou prvý ostrý štart a aktuálne je na ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Starliner zatiaľ letí bez ľudskej posádky, no na ISS nesie niekoľko stoviek kilogramov nákladu a tiež testovaciu figurínu, informuje portál TechCrunch.

Dnes v skorých ranných hodinách vyštartovala raketa Atlas V s kapsulou Starliner zo základne NASA na Floride a podľa informácií prebehol štart bez najmenších problémov. Kapsula pri svojom prvom „ostrom“ lete, samozrejme nenesie do vesmíru ľudskú posádku, ale iba náklad pre ISS, no na palube sa vezie aj jedna testovacia figurína s menom Rosie, ktorá má na sebe množstvo senzorov, ktoré po návrate na Zem poskytnú inžinierom informácie, aké sily a faktory budú pôsobiť na samotných astronautov pri prvom lete so živou posádkou.

Kapsula sa aktuálne nachádza na obežnej dráhe Zeme, no podľa informácií z portálu SpaceNews sa v tomto štádiu vyskytli problémy. Kapsula údajne dosiahla stabilnú orbitálnu dráhu, všetky elektronické prístroje boli funkčné, no astronómom na Zem nezaslala svoje orbitálne parametre. Celú situáciu však už majú pod kontrolou a podľa vyjadrení samotného Boeingu na Twitteri prevzali nad kapsulou kontrolu.

Teraz čaká kapsulu Starliner takzvaný Orbitálny letový test, ktorý je potrebné absolvovať pred tým, ako budú chcieť pomocou kapsule vynášať do vesmíru ľudskú posádku. Ak tento test prebehne úspešne, kapsula si to namieri priamo k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Pripojenie by malo nastať zajtra v ranných hodinách a kapsulu zachytí stanica Canadarm2, astronauti následne vyložia privezený náklad a kapsula sa vráti späť na Zem. Pristáť by mala v Mexickej púšti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom