Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia pokračujú v intenzívnom hľadaní známok existencie mimozemského života, či už v podobe rôznych mikróbov alebo dokonca pokročilých mimozemských civilizácií. Ako informuje Universe Today, s cieľom hľadania pokročilých civilizácií vedci z diaľky preskúmali už 11 680 hviezd v našej časti galaxie, zatiaľ však bez výsledkov. Prečo je vesmír tak tichý?

Obrovská snaha

Na podrobnom skúmaní hviezdnych systémov v našom kozmickom okolí sa podieľajú vedci z celého sveta a používajú široké spektrum špičkových observatórií a teleskopov ako na Zemi, tak aj na obežnej dráhe Zeme či v iných častiach našej slnečnej sústavy. Rôzne zariadenia prezerajú rôzne spektrá a sledujú hviezdy v iných časoch, pričom kombinované dáta sú oveľa presnejšie.

Napriek 11 680 preskúmaných hviezd sa ale vedcom doteraz nepodarilo zachytiť signál pokročilej mimozemskej civilizácie a ako vysvetľujú v novej štúdii, šanca na pozorovateľný vysielač v okolí 100 parsekov, čo označujú ako blízke okolie, je nízka. Zdá sa, že sa v ani jednom z týchto systémov nenachádza pokročilá civilizácia alebo nechce komunikovať s okolím.

SETI

Existuje množstvo odhadov množstva pokročilých civilizácii, avšak žiadne z nich nie je možné definitívne potvrdiť či vyvrátiť. Kým podľa niektorých výpočtov musí byť naša galaxia takýchto civilizácií plná, podľa iných sa ich tu nachádza len hŕstka. A podľa doterajších dát sme, zatiaľ, úplne sami.

Ľudstvo musí prestať

Kým mnohí vedci nadšene hľadajú mimozemské civilizácie a posielajú do kozmu rôzne správy, niektorí varujú a žiadajú, aby ľudstvo ostalo ticho. Obávajú sa totiž, že sa v našej galaxii nachádzajú ďalšie štyri mimozemské civilizácie, ktoré by pre nás mohli byť potenciálnym rizikom.

Nemusia byť pokročilé

Vzhľadom na vek vesmíru je vysoko nepravdepodobné, aby bolo ľudstvo v našej galaxii samo. Pravdepodobnosť však nie je pravidlom a je možné, že ľudstvo je síce jedinou pokročilou civilizáciou, avšak Zem nie je jediná, na ktorej sa nachádza život. Doteraz navyše existuje riziko takzvaného „Veľkého filtra“, ktorý podľa teórie stojí za ničením pokročilých civilizácií.

liuzishan/freepik

Aj keď nie je jasné ako čosi také vlastne funguje, jednou z možností je, že sa takáto civilizácia jednoducho vyhubí sama – v prípade ľudstva to môže byť napríklad jadrová vojna či klimatické zmeny. Hľadanie ale pokračuje a niektoré výsledky sú skutočne sľubné.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) napríklad len pred niekoľkými mesiacmi po prvý raz identifikoval v atmosfére exoplanéty dôležitý proces, ktorý bol doteraz známy len na Zemi. Našiel totiž dôkazy o prítomnosti fotochémie, ktorá je podľa expertov „fundamentálnym procesom atmosfér, ktorý je integrálny pre ich obývateľnosť, atmosférické zloženie, stabilitu a formáciu aerosólov.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú