Umelá inteligencia zažíva vzostup, ktorý väčšinu z nás prekvapil. Technologický pokrok každým dňom napreduje a v nie ďalekej budúcnosti čaká ľudstvo diametrálne odlišný život, na aký bolo doposiaľ zvyknuté.

Roboti s integrovanou AI (artificial intelligence) sa tak oficiálne stávajú súčasťou modernej civilizácie, ale netreba zabúdať na jedno. Udalosti odohrávajúce sa na Zemi sú v nekonečnom vesmírnom priestore len malým zrnkom.

Veľa z nás si na základe toho kladie jednoduchú otázku. Ako bude svet vyzerať o desiatky rokov a čo bude s expanziou ľudskej rasy? Ohľadom tejto fascinujúcej a kontroverznej problematiky mimozemského života, ale taktiež rapídneho vzostupu umelej inteligencie alebo neprebádaného života pod morom, FonTech kontaktoval experta AI Martina Spana a prinášame ti pohľad na budúcnosť planéty, ktorej súčasťou budeš ešte aj ty.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Či podľa experta AI budú mať roboti jedného dňa občianstvo
  • Ako roboti zasahujú do politiky už dnes
  • Kedy sa AI dočká vlastných zákonov a regulácie
  • Ako si aj ty doma môžeš skúsiť „biohacking“ a zlepšiť si život
  • Čo je podľa experta najlepší spôsob, ako sa adaptovať novým podmienkam
  • Akým spôsobom by sme mohli „skrotiť“ AI
  • Či sa máme obávať budúcnosti
  • Aká je šanca, že nás sledujú iné civilizácie

Scenáru, kedy roboti „ovládnu svet“ a nadobudnú vedomie, sa podľa predikcií nevyhnane. Máme tomu veriť?

Skutočnosť, že umelá inteligencia nadobudne vedomie, je v súčasnosti len vízia. Aby sa také niečo mohlo vôbec potvrdiť, si ešte počkáme desiatky rokov. Predpoklad ale hovorí, že sa tak udeje, nakoľko sa s rozvinutím ľudskej civilizácie a ich inteligencie, vyvinulo aj vedomie. Niečo podobné očakávajú aj pri AI. Ale rozdiely medzi biologickým a syntetickým materiálom sú v niektorých veciach nezvratné a jednostranne naznačujú, že stroje vedomie mať nikdy nebudú.

Technologický pokrok rapídne stúpa a za rohom je možno revolúcia. Ako sa majú Slováci na prichádzajúce udalosti pripraviť?

Ako ľudstvo sa na tieto udalosti pripravujeme už teraz. Stačí, že o tom diskutujeme. Za najrozumnejšie riešenie považujem spoločenskú objednávku, pretože aj politici na Slovensku by sa mali zaoberať témou umelej inteligencie. Ak budeme bezhlavo vyvíjať ďalšie systémy, môže sa stať, že v nich dostatočne nezapracujeme bezpečnostné aspekty. Až nasledujúci vývoj rozhodne, akými krokmi bude ľudstvo kráčať do roku 2050.

Bude po roku 2050 svet lepším miestom? Zatiaľ to tak vôbec nevyzerá.

Tvrdenie nevieme vyvrátiť, ani potvrdiť, môžeme len veriť. Nakoľko som v tomto smere veľký optimista, verím, že umelá inteligencia a jej integrácia do technológií prinesie ľudstvu lepšiu budúcnosť. Riziká si samozrejme uvedomujem, ale môj názor to nezmení. AI bude to najlepšie alebo najhoršie, čo sa ľudstvu mohlo stať. Nič medzitým nie je.

Je vaša idea o živote v budúcnosti ovplyvnená vášňou a fanatizmom do AI, takže ju nemáme považovať ako objektívny názor?

Ak existujú len dve možnosti – najlepšia a najhoršia – vyberám si prvú. V takom prípade by boli porazené všetky civilizačné choroby, vrátane rakoviny a iných závažných diagnóz, ktoré ľudstvu strpčujú život. Ak všetko pôjde ako má, bol by to naozaj zlatý vek a raj na zemi.

Môj názor je však subjektívny, pretože, priznávam, som bláznom do AI. Umelá inteligencia je súčasťou môjho života viac ako 30 rokov a vehementne som za ňu bojoval ešte v časoch, kedy ju ľudia považovali za zlyhanú vedu. Dnes je situácia úplne iná a AI potvrdzuje, že dokáže veľké veci.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú