Aerolínie aktuálne kvôli koronavírusu lietajú s takmer prázdnymi lietadlami. Pravidlá pre európske letecké spoločnosti hovoria jasne, a pokiaľ by boli lietadlá príliš dlho na zemi, mohli by firmy prísť o časť svojich letových plánov.

Dopyt po letoch s vypuknutím koronavírusu v Európe výrazne klesol a na niektorých pravidelných linkách tak musia premávať prázdne lietadlá. Problém sa týka viacerých aerolínií. Letecké spoločnosti už požiadali úniu, aby striktné pravidlá aspoň na čas pozastavila a zabránila tým zbytočnému znečisťovaniu a plytvaniu financiami, informuje The Times.

Podľa platných pravidiel musia aerolínie využiť minimálne 80 % svojich letových slotov, inak ich môže získať konkurencia. Takéto podmienky sa pritom uplatňujú najmä na zahraničné lety ako napríklad do Číny, Talianska a iných krajín. Práve v týchto oblastiach sa však rozšíril koronavírus a počet cestujúcich výrazne klesol. Ľudia už nechcú do podobných destinácií cestovať a letecké spoločnosti ostávajú bez zákazníkov.

Lietadlá lietajú poloprázdne, aerolínie prichádzajú o množstvo peňazí

Tajomník pre dopravu vo Veľkej Británii, Grant Shapps, preto informoval orgán zodpovedný za alokáciu letových slotov pre aerolínie, aby toto pravidlo 80/20 bolo pozastavené aspoň do jesene tohto roka, čím by sa spoločnosti vyhli míňaniu leteckého paliva, zbytočnému znečisťovaniu ovzdušia a plytvaniu financiami. Svoje obavy s aktuálne situácie, do ktorej sa firmy dostali, vyjadril aj v tweete na Twitteri. Na pozastavenie pravidla pritom poukázal aj CEO Virginia Airlines, Shai Weiss.

 

Nenechaj si ujsť
Štatistiky ku koronavírusu: Aktuálny prehľad o dopade nákazy

Počet pasažierov na mnohých linkách výrazne klesol a aerolínie sú nútené kvôli stanoveným podmienkam lietať s takmer prázdnymi lietadlami. Podľa Airlines UK bude musieť jeden z ich členov uskutočniť do 25. marca až 32 letov, počas ktorých bude lietadlo vyťažené len na 40 % a celkovo tak ostane počas letov voľných až 5 200 miest, informoval portál Independent.

Spoločnosti tak aktuálne musia meniť svoje plány, no kvôli momentálnym problémom môžu vo výsledku stratiť až 82 miliárd libier.

Pixabay

Aerolínie sa tak nechcú vzdať svojich slotov, pretože mnohé z nich sú naozaj cenné, a tak radšej miesto toho, aby nelietali, posielajú do rôznych krajín poloprázdne či prázdne lietadlá.

Za niektoré sloty zaplatili spoločnosti desiatky miliónov dolárov. Od 17. marca zrušia britské aerolinky až 171 krátkych letov, 12 letov na letisko JFK (Johna Fitzgeralda Kennedyho) a do konca mesiaca ďalších 58 letov do Šanghaja a Pekingu, informuje Daily Mail.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom