Analytici zo známej českej bezpečnostnej spoločnosti Avast odhalili a nahlásili 47 nebezpečných adwarových aplikácií dostupných v obchode Google Play. Vydávali sa za hry, ale po stiahnutí zaplavili používateľa vtieravými reklamami. Spoločnosť o tom informovala prostredníctvom tlačovej správy.

Stiahlo si ich obrovské množstvo ľudí

O nebezpečných aplikáciách dostupných v obchode Google Play počúvame pravidelne, a tak nie je žiadnym tajomstvom, že sa tam z času na čas objavia aplikácie, ktorých priamym cieľom je krádež dát či dokonca poškodenie tvojho zariadenia.

Česká bezpečnostná spoločnosť Avast najnovšie nahlásila 47 adwarových aplikácií, ktoré sa vydávali za hry, ale po nainštalovaní zahltili používateľa vtieravými nesúvisiacimi reklamami.

V súčasnosti je 17 z nich stále aktívnych, Google ich však už preveruje. Tieto aplikácie sú súčasťou rodiny HiddenAds a obsahujú trójskeho koňa, pričom na konte majú spolu viac než 15 miliónov stiahnutí, čo rozhodne nie je málo. Najviac používateľov si ich pritom stiahlo v Brazílii, Indii, Turecku, Argentíne a Mexiku.

Analytikom z Avast sa tieto škodlivé aplikácie podarilo odhaliť pomocou platformy apklab.io a jej automatického systému detekcie takýchto reklám, ktorý je založený na nedávno odhalených HiddenAds aplikáciách.

Typickými znakmi tejto skupiny aplikácií je schopnosť schovať svoju ikonku a naďalej v nakazených zariadení zobrazovať veľké vtieravé reklamy, pričom sedem z nahlásených hier dokonca dokáže otvoriť prehliadač v telefóne a zobraziť tak ďalšie reklamy. Aj v prípade, že používateľ aplikáciu odstráni, reklám sa nezbaví.

Všetky nahlásené aplikácie majú v Google Play nízke hodnotenia, v ktorých si ľudia sťažujú na neustále reklamy a nefunkčnosť hier. Aj napriek tomu si ich však stiahlo obrovské množstvo používateľov.

Avast okrem toho prináša používateľom tipy, ako môžu adwarové aplikácie spoznať. Azda najväčším znakom je množstvo negatívnych recenzií týchto aplikácií, v ktorých sa ľudia sťažujú najmä na príliš početné reklamy alebo nulovú funkčnosť. Tvorcovia adwaru majú tiež zvyčajne na svojom vývojárskom účte uvedenú iba jednu aplikáciu.

Zobraziť celú galériu (2)
Poznávacím znakom adwarových aplikácii sú najmä zlé hodnotenia používateľov, ktorí sa sťažujú na početné reklamy / Zdroj: Avast

Pred inštalovaním akejkoľvek neznámej aplikácie je tak potrebné skontrolovať oprávnenia, ktoré aplikácia či hra vyžaduje a prečítať si recenzie iných používateľov.

Zoznam najsťahovanejších odhalených HiddenAds aplikácií v Google Play:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom