Letové plány vo vesmírnej spoločnosti SpaceX sa mierne zmenili. Misia Starlink-7 sa mierne oneskorila, čím potenciálne ohrozovala plánovaný štart misie Demo-2 vôbec prvýkrát s ľudskou posádkou. Spoločnosť ju preto odložila a najbližší let SpaceX tak bude oficiálne niesť do vesmíru astronautov, informuje Teslarati.

Už o pár dní budeme svedkami najväčšej udalosti SpaceX od jej vzniku. Priority sú jasné, prvý let ich kapsuly Crew Dragon s ľudskou posádkou a až potom vyslanie ďalšej várky satelitov Starlink.

Štart rakety Falcon 9 misie Demo-2 je plánovaný na 27. mája o 22:33 nášho času z Kennedyho vesmírneho centra v zálive Canaveral na Floride. Ako informuje portál Space, posádka by mala zakotviť na Medzinárodnej vesmírnej stanici 19 hodín po štarte.

Preloženie misie Starlink-7, ktorá mala štartovať 19. mája, má hneď niekoľko dôvodov. Prvým a tým najdôležitejším, sú priority oboch misií. Aj keď by pri ideálnych scenároch SpaceX stihol načas štartovať misiu Starlink-7 a neskôr aj Demo-2, Muskova spoločnosť radšej nechcela nič riskovať.

Ďalším dôvodom je ohrozenie plánovaného štartu misie Starlink-7 tropickou búrkou Arthur, ktorá by mohla spôsobiť jej ďalšie odloženie, čím by sa oddialil aj štart výrazne dôležitejšej misie Demo-2.

Navyše po štarte Startlink-7 by sa musela záchytná loď OCISLY veľmi rýchlo vrátiť s boosterom rakety na základňu. Jeho vyloženie by taktiež muselo prebiehať bez najmenších komplikácií a potom by loď musela ihneď opäť vyplávať na more, aby bola pripravená na zachytenie spodnej časti rakety Falcon 9 pri misii Demo-2.

Iba samotný návrat lode z oceánu na základňu trvá jeden celý týždeň, takže aj pri ideálnom scenári by to bolo veľmi natesno.

V prípade, že SpaceX bude mať aspoň dvojicu záchytných lodí na východnom pobreží USA, obe misie môžu pokojne štartovať podľa pôvodného plánu. Druhá záchytná loď však aktuálne podstupuje sériu vylepšení a pripravená bude až o niekoľko týždňov.

Teraz bude mať spoločnosť SpaceX aspoň viac času na všetky prípravy misie Demo-2. Veríme, že už o 9 dní budeme svedkami počiatku komerčných letov do vesmíru a novej éry NASA, ktorá od roku 2011 bola nútená lietať s ruskými raketami Soyuz.

Misia Demo-2, ktorá bude prvou s ľudskou posádkou na palube, sa zúčastnia dvaja astronauti z NASA –  Bob Behnken a Doug Hurley. Títo dvaja astronauti, pre ktorých to bude tretí vesmírny let, v podstate len zopakujú pripájací manéver kapsuly Crew Dragon k ISS s rozdielom, že členovia posádky sa presunú na ISS, kde nejaký čas zotrvajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom