Prelomový objav vedcov z Kalifornského inštitútu technológii môže zmeniť cestovanie vesmírom. Vedcom sa podarilo objaviť spôsob, akým dokážu objekty levitovať len za pomoci svetla!

Portál Futurism upozornil na vskutku fenomenálny objav. Vedci z Kalifornského inštitútu technológii (Caltech) nedávno publikovali v  Nature Photonics vedecký článok s názvom „Self-stabilizing photonic levitation and propulsion of nanostructured macroscopic objects“. Článok pojednáva o prevratnom objave, ktorý umožní levitáciu objektov len za pomoci svetla.

Za pomoci lasera je možné kontrolovať špeciálne upravené objekty

Prelomový objav bol na začiatku základom výskumu takzvaných „optických pinziet“. Ide o vedecké prístroje, ktoré dokážu využiť výkonný laserový lúč k tomu, aby odpudili alebo pritiahli k sebe malé predmety na mikroskopickej úrovni. Od tohto výskumu sa vedci dostali až k objavu, podľa ktorého dokážu za pomoci svetelných lúčov manipulovať objektmi akejkoľvek veľkosti, od mikrometrov až po veľkosť kozmickej lode.

Objav sa posunul až do návrhu takzvaného systému „fotonickej levitácie a pohonu“. Celý systém funguje tak, že je navrhnutý komplexný vzor, ktorý je možné vyryť do povrchu objektu. Použitím koncentrovaného svetelného lúča sa predmet následne „sám stabilizuje“ a snaží sa lúč svetla sledovať.

K najbližšej hviezde už za 20 rokov

Hoci je tento objav stále len na teoretickej úrovni, vedci vo svojej práci tvrdia, že takýmto spôsobom by mohli manipulovať a laserom riadiť trajektóriu ultraľahkej kozmickej lode. Bolo by vraj možné sa dostať k najbližšej hviezde už za 20 rokov. Vedci sú však ešte stále len na začiatku dlhej cesty a testu v reálnych podmienkach. Ich objav je ale sľubnou predpoveďou dlhých vesmírnych výprav budúcnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom