Prelomový objav vedcov z Kalifornského inštitútu technológii môže zmeniť cestovanie vesmírom. Vedcom sa podarilo objaviť spôsob, akým dokážu objekty levitovať len za pomoci svetla!

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Portál Futurism upozornil na vskutku fenomenálny objav. Vedci z Kalifornského inštitútu technológii (Caltech) nedávno publikovali v  Nature Photonics vedecký článok s názvom „Self-stabilizing photonic levitation and propulsion of nanostructured macroscopic objects“. Článok pojednáva o prevratnom objave, ktorý umožní levitáciu objektov len za pomoci svetla.

Za pomoci lasera je možné kontrolovať špeciálne upravené objekty

Prelomový objav bol na začiatku základom výskumu takzvaných „optických pinziet“. Ide o vedecké prístroje, ktoré dokážu využiť výkonný laserový lúč k tomu, aby odpudili alebo pritiahli k sebe malé predmety na mikroskopickej úrovni. Od tohto výskumu sa vedci dostali až k objavu, podľa ktorého dokážu za pomoci svetelných lúčov manipulovať objektmi akejkoľvek veľkosti, od mikrometrov až po veľkosť kozmickej lode.

Objav sa posunul až do návrhu takzvaného systému „fotonickej levitácie a pohonu“. Celý systém funguje tak, že je navrhnutý komplexný vzor, ktorý je možné vyryť do povrchu objektu. Použitím koncentrovaného svetelného lúča sa predmet následne „sám stabilizuje“ a snaží sa lúč svetla sledovať.

K najbližšej hviezde už za 20 rokov

Hoci je tento objav stále len na teoretickej úrovni, vedci vo svojej práci tvrdia, že takýmto spôsobom by mohli manipulovať a laserom riadiť trajektóriu ultraľahkej kozmickej lode. Bolo by vraj možné sa dostať k najbližšej hviezde už za 20 rokov. Vedci sú však ešte stále len na začiatku dlhej cesty a testu v reálnych podmienkach. Ich objav je ale sľubnou predpoveďou dlhých vesmírnych výprav budúcnosti.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.