Tím vedcov pod vedením Jakea D. Turnera publikoval svoj objav, v ktorom popisujú ako po prvý raz objavili rádiový signál z planéty mimo našu slnečnú sústavu, informuje Cornell University.

Ďalší prelomový objav pre LOFAR

Počas monitorovania vesmíru pomocou siete nízkofrekvenčných teleskopov LOFAR, lokalizovaných predovšetkým v Holandsku, narazili na zdroj rádiového signálu v binárnom hviezdnom systéme Tau Boötes vzdialenom 51 svetelných rokov, ktorý obsahuje aspoň jednu exoplanétu.

Výskumníci porovnávali svoje nálezy s pozorovaniami Jupitera, avšak upravenými do podoby, akoby boli pozorované z hviezdneho systému vzdialeného desiatky svetelných rokov.

LOFAR / ASTRON

Keďže je sila a polarizácia signálu totožná s teoretickými predpoveďami, vedci predpokladajú, že jeho zdrojom je práve exoplanéta nachádzajúca sa v danom hviezdnom systéme. Nie je to však prvý zaujímavý objav tohto teleskopu, len nedávno totiž pomocou neho nezvyčajným spôsobom objavili obriu exoplanétu.

Medzi vedcami panuje o objave neistota

Turner a jeho kolegovia si nie sú úplne istí tým, že signál skutočne pochádza z planéty, preto požiadali o dodatočné pozorovanie hviezdneho systému Tau Boötes. Ich výskum pôvodne začal pozorovaním Jupitra. Jeho rádiové emisie následne upravili podľa toho, ako si mysleli, že môže takýto signál ovplyvniť nízka vzdialenosť danej exoplanéty od materskej hviezdy a vysoká vzdialenosť od Zeme.

Vedci následne svoje objavy konzultovali a zistili, že mohlo dôjsť aj k zachyteniu signálu hviezdy Upsilon Andromedae alebo jej planéty, avšak ten je ešte slabší, než signál planéty Tau Boötes b, píše Space.

Dôležitosť planetárnych magnetických polí

Rádiový signál z planéty Tau Boötes b môže znamenať existenciu funkčného magnetického poľa v okolí takéhoto sveta, ktoré chráni planéty pred solárnym vetrom a kozmickými lúčmi, čím značne napomáha jej obývateľnosti. Okrem toho zabraňuje strate atmosféry, ktoré je pre prakticky akúkoľvek známu formu života katastrofálne.

Jack Madden / Cornell University

Len v našej galaxii sa podľa najnovších informácií nachádza až 300 miliónov potenciálne obývateľných planét a veľký vplyv na ne majú práve takéto parametre. Pozorovanie magnetických polí je však pre vedcov ešte vždy pomerne zložitá záležitosť, čo ich viedlo k použitiu rádiových vĺn ako média schopného na magnetické pole poukázať.

Ohľadom objavu však naďalej pretrváva istá miera neistoty a kritickými sa stanú až nasledujúce pozorovania, ktoré pôvod signálu, buď potvrdia, alebo vyvrátia. Zdrojom rádiových vĺn totiž môžu byť aj hviezdy či dokonca úplne iná planéta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP