Tím vedcov pod vedením Jakea D. Turnera publikoval svoj objav, v ktorom popisujú ako po prvý raz objavili rádiový signál z planéty mimo našu slnečnú sústavu, informuje Cornell University.
Ďalší prelomový objav pre LOFAR
Počas monitorovania vesmíru pomocou siete nízkofrekvenčných teleskopov LOFAR, lokalizovaných predovšetkým v Holandsku, narazili na zdroj rádiového signálu v binárnom hviezdnom systéme Tau Boötes vzdialenom 51 svetelných rokov, ktorý obsahuje aspoň jednu exoplanétu.
Výskumníci porovnávali svoje nálezy s pozorovaniami Jupitera, avšak upravenými do podoby, akoby boli pozorované z hviezdneho systému vzdialeného desiatky svetelných rokov.

Keďže je sila a polarizácia signálu totožná s teoretickými predpoveďami, vedci predpokladajú, že jeho zdrojom je práve exoplanéta nachádzajúca sa v danom hviezdnom systéme. Nie je to však prvý zaujímavý objav tohto teleskopu, len nedávno totiž pomocou neho nezvyčajným spôsobom objavili obriu exoplanétu.
Medzi vedcami panuje o objave neistota
Turner a jeho kolegovia si nie sú úplne istí tým, že signál skutočne pochádza z planéty, preto požiadali o dodatočné pozorovanie hviezdneho systému Tau Boötes. Ich výskum pôvodne začal pozorovaním Jupitra. Jeho rádiové emisie následne upravili podľa toho, ako si mysleli, že môže takýto signál ovplyvniť nízka vzdialenosť danej exoplanéty od materskej hviezdy a vysoká vzdialenosť od Zeme.
Vedci následne svoje objavy konzultovali a zistili, že mohlo dôjsť aj k zachyteniu signálu hviezdy Upsilon Andromedae alebo jej planéty, avšak ten je ešte slabší, než signál planéty Tau Boötes b, píše Space.
Dôležitosť planetárnych magnetických polí
Rádiový signál z planéty Tau Boötes b môže znamenať existenciu funkčného magnetického poľa v okolí takéhoto sveta, ktoré chráni planéty pred solárnym vetrom a kozmickými lúčmi, čím značne napomáha jej obývateľnosti. Okrem toho zabraňuje strate atmosféry, ktoré je pre prakticky akúkoľvek známu formu života katastrofálne.

Len v našej galaxii sa podľa najnovších informácií nachádza až 300 miliónov potenciálne obývateľných planét a veľký vplyv na ne majú práve takéto parametre. Pozorovanie magnetických polí je však pre vedcov ešte vždy pomerne zložitá záležitosť, čo ich viedlo k použitiu rádiových vĺn ako média schopného na magnetické pole poukázať.
Ohľadom objavu však naďalej pretrváva istá miera neistoty a kritickými sa stanú až nasledujúce pozorovania, ktoré pôvod signálu, buď potvrdia, alebo vyvrátia. Zdrojom rádiových vĺn totiž môžu byť aj hviezdy či dokonca úplne iná planéta.
Teraz čítajú

Slovenskí študenti budú spolupracovať s prestížnou MIT. Štát podporí projekty zásadnou sumou peňazí

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Veľmi nepríjemný pohľad: Takto vyzerá aktuálne vesmírny odpad okolo Zeme na extrémne presnej animácii

ZAUJÍMAVÉ Výška až 150 metrov a hmoťnosť 18 000 ton. Raketa Sea Dragon mala byť vrcholom ľudského inžinierstva a väčšiu ešte dodnes nikto nepostavil

Bezpečnostné riziko extrémne narástlo: Hrozila zrážka satelitov SpaceX a OneWeb, firmy sa sťažujú na nepredvídateľnosť
Články, ktoré hýbu svetom

PRIPOMIENKA RECENZIA: Existuje vôbec rovnocenný konkurent na našom trhu? Vyskúšali sme nový hit medzi cenovo dostupnými vlajkovými loďami

VIDEO Prvá video recenzia: Elektrické EQS ukázalo výnimočné technológie a nové kľúčové vlastnosti

Prichádza veľká zmena k lepšiemu: Vláda chce firmy oslobodiť od absurdnej byrokracie

Na tradičné zákusky zabudni. Kultová Kolachella robí torty ako z iného sveta
