Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci odhalili nečakaný fakt o kozme okolo nás v momente, keď medziplanetárna sonda New Horizons prekonala obrovskú vzdialenosť a dostala sa až ďaleko za Pluto.

Ako vysvetľujú v štúdii zverejnenej v žurnále APS, senzory sondy vtedy zistili, že vesmír žiari oveľa viac, než sa pôvodne predpokladalo – a to až dvojnásobne.

Vinník je známy

Vyžarovanie svetla z medzihviezdneho priestoru je známym fenoménom, ktorý poznáme ako kozmické optické pozadie a jeho dvojnásobná hodnota, než tá očakávaná, vedcov poriadne zmiatla. Okamžite sa pustili do hľadania príčiny a čoskoro prišli na to, že za ním zrejme stojí temná hmota – látka, ktorá má vplyv na celý vesmír a to vrátane tvaru galaxií.

„Výsledok tejto práce poskytuje potenciálne vysvetlenie pre nadmieru kozmického optického pozadia, ktoré je umožnené nezávislým pozorovaním a môže byť odpoveďou na jednu z najdlhšie prítomných otázok kozmológie: aká je podstata temnej hmoty,“ vysvetľujú vedci v štúdii a dodávajú, že ich teóriu môže overiť ako sonda New Horizons, tak aj budúce experimenty.

NASA

Vzhľadom na nesúlad v gravitačných silách v galaxiách vedci vypočítali, že až 80 % hmoty vo vesmíre v skutočnosti tvorí práve temná hmota, ktorú nedokážeme priamo pozorovať. Jedným z jej možných vysvetlením sú hypotetické častice známe ako axióny, ktoré by sa v špecifickom hmotnostnom rozmedzí chovali práve tak, ako temná hmota, píše ScienceAlert.

Vôbec nemusí existovať

Niektorí vedci dokonca naznačujú, že temná hmota vôbec nemusí existovať a v skutočnosti je len výsledkom chyby v našich modeloch. Žiadnu z navrhovaných teórií sa ale nepodarilo definitívne potvrdiť a ak sa to predsa len podarí, určite sa o tom dozvieme – pôjde totiž o jeden z najdôležitejších objavov modernej vedy.

Dokážeme ich nájsť

Ak je predpoklad niektorých vedcov správny a skutočne sa jedná o axióny, môžeme ich detegovať. Očakáva sa totiž, že sa axióny rozpadávajú do párov fotónov, ktorých zdroje hľadá hneď niekoľko experimentov a ktoré by mali vo veľkých množstvách prúdiť naprieč vesmírom. Znie to jednoducho, má to však jeden zásadný háčik.

J. Wang, S. Bose/CfA

Oddeliť takéto fotóny od zvyšku svetla je problematické. Pomôcť môže práve sonda New Horizons so zariadením LORRI, vďaka ktorému je tým najlepším, čo máme v tomto smere v rukách, vysvetľujú v štúdii. Aj keď sa síce nejedná o najmodernejšie zariadenie, nachádza sa dostatočne ďaleko od Zeme a Slnka pre elimináciu niektorých iných možných rušivých vplyvov.

Podľa vyhotovených modelov môžu axióny v rozmedzí od 8 do 20 elektrónvoltov vytvárať pozorovanú nadmieru svetla a ak sa podarí ich činnosť zachytiť, pôjde o historickú udalosť. Naďalej ale nie je vylúčená ani tá možnosť, že za nadmierou svetla jednoducho stoja hviezdy a galaxie, ktoré nevidíme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú