Astronómovia a fyzici po celom svete už dlhé roky medzi sebou vedú „súboj“ o to, či záhadná a nepolapiteľná temná hmota je skutočná, alebo je to len výsledok jemných a precíznych odchýlok gravitácie.

Väčšina kozmológov aktuálne predpokladá, že hmota po Veľkom tresku nebola vo vesmíre rozložená rovnomerným spôsobom. Na miestach, kde došlo k takýmto prvotným fluktuáciám, teda malým zmenám hustoty vesmír v uzavretom regióne, sa začali kondenzovať zhluky tmavej hmoty.

J. Wang, S. Bose/ CfA

Prvotné fluktuácie prostredníctvom gravitácie začali priťahovať plyn a tmavú hmotu do oblastí s vyššou hustotou a tak vznikli akési galaktické zárodky, z ktorých neskôr vznikli prvé (proto)galaxie.

Dôležitou zložkou tejto v súčasnosti najuznávanejšej teórie je však jedna doposiaľ neidentifikovaná zložka. Tou je záhadná temna hmota, ktorú nedokážeme ani vidieť, ani detegovať a ani s ňou žiadnym spôsobom interagovať. O tom, že existuje, majú svedčiť len určité gravitačné interakcie s bežnou hmotou, ktoré vysvetľujeme práve prostredníctvom existencie temnej hmoty.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú