Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci už niekoľko desaťročí študovali meteorit nájdený v austrálskom meste Wedderburn. Teraz oficiálne prehlásili, že obsahoval minerál karbidu železa zvaný „edskotit“, ktorý sa v prírode ešte nikde a nikdy prirodzene nenašiel.

Vedcom sa podarilo potvrdiť nevšedný objav. Ako informuje portál Science Alert, mineralógovia našli minerál, ktorý sa nikde v prírode nenachádza. Prišiel k nám totižto z vesmíru vo vnútri meteoritu, ktorý bol nájdený ešte v roku 1951 v okolí austrálskeho mestečka Wedderburn. To bolo známe hlavne v období zlatej horúčky, no tamojší kopáči zlata pri objave meteoritu ešte netušili, na čo v skutočnosti narazili.

Z pôvodného meteoritu je dnes nedotknutá asi len tretina

Po desaťročiach výskumu na to ale prišli vedci. Tí pod vedením mineralóga Chi Ma-a z Caltechu meteorit preskúmali a potvrdili výskyt minerálu karbidu železa, ktorý nazvali ako „edskotit“ (angl. edscottite). Ten sa nikde na Zemi v prirodzenej forme nenachádza. Samotný červeno-čierny meteorit skúmalo po desaťročia mnoho vedeckých skupín a z pôvodnej 210 gramovej vzorky zostala dnes nedotknutá len asi tretina.

V súčasnosti je uložená v geologickej zbierke múzea Victoria v Austrálii. Zvyšok bol odobratý vo forme plátkov na analýzu toho, z čoho meteorit reálne pozostáva. Tieto analýzy odhalili stopy zlata a železa, ako aj vzácnejšie minerály ako kamakit, schreibersit, taenit a troilit. Teraz môžeme do tohto zoznamu pridať edskotit.

Syntetickú formu edskotitu už poznáme desaťročia

Samotný objav edskotitu je významný hlavne preto, lebo nikdy predtým vedci nepotvrdili, že k tomuto zreteľnému atómovému zloženiu minerálu karbidu železa dochádza prirodzene. Syntetická verzia minerálu karbidu železa je známa už desaťročia a vzniká vo fáze počas tavenia železa. Potvrdenie jeho výskytu v meteorite ale dokázalo, že k jeho vzniku môže dôjsť aj inak ako synteticky.

Zobraziť celú galériu (2)
Museums Victoria/CC BY 4.0

Zároveň bolo potvrdenie nevyhnutným predpokladom oficiálneho uznania edskotitu ako nerastu Medzinárodnou mineralogickou asociáciou (IMA). Doposiaľ ale nie je isté, ako sa tento kúsok edscotitu sformoval a vo forme meteoritu skončil na Zemi. Planetárny vedec Geoffrey Bonning z Austrálskej Národnej univerzity ale tvrdí, že minerál sa mohol sformovať pri vysokých teplotách a tlaku v jadre prehistorickej planéty.

Zobraziť celú galériu (2)
NASA/SOFIA/Lynette Cook

Zmienená planéta mohla kedysi obsahovať množstvo edskotitu a predpokladá sa, že bola svedkom kolosálnej zrážky s iným telesom ako je napríklad iná planéta, mesiac či asteroid. Po tejto kolosálnej zrážke planétu roztrhalo na kusy, ktoré putovali naprieč vesmírom, až kým jeden z nich nedopadol na Zem. Vedci svoj objav publikovali v žurnále American Mineralogist a posunuli ním naše chápanie vesmíru a jeho zloženia o ďalší výrazný krok ďalej.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú