Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci v novom výskume publikovanom v žurnále Physical Review C identifikovali najľahší izotop vzácneho a rýchlo sa rozpadajúceho prvku – astátu. Ide o úplne nový izotop najvzácnejšieho prvku nachádzajúceho sa v kôre našej planéty. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Veľmi vzácny prvok

Astát je popri berkéliu považovaný za jeden z najvzácnejších prvkov na Zemi. V prírode sa totiž vyskytuje len vo forme izotopov, a to len ako produkt rozpadu ťažkých prvkov. V jednom okamihu je jeho množstvo na celej planéte zvyčajne menšie ako jeden gram. Žiaden z izotopov astátu nemá dlhšiu životnosť ako 12 hodín.

Ilustrácia znázorňuje alfa rozpad rádia na radón a hélium.MikeRun/Wikimedia Commons

Samotný astát je vysoko rádioaktívny a extrémne nestabilný. Najstabilnejší izotop astátu je 210astát, ktorý má polčas rozpadu niečo vyše 8 hodín. Väčšina jeho izotopov má polčas rozpadu kratší ako niekoľko sekúnd.

Novoobjavený izotop 190astát je s 85 protónmi a 105 neutrónmi doposiaľ najľahším identifikovaným izotopom astátu a mohol by pomôcť fyzikom lepšie pochopiť proces rozpadu alfa a štruktúru a obmedzenia atómových jadier. Alfa rozpad je jeden z typov rádioaktívneho rozpadu, pri ktorom jadro atómu uvoľňuje častice nazývané alfa častice. Alfa častica je zložená z dvoch protónov a dvoch neutrónov, teda v podstate z jadra hélia.

Objavila ho študentka

Tento izotop sa podarilo objaviť fínskej študentke Henne Kokkonenovej v rámci svojej diplomovej práce, čo je skutočne nevídaná vec, uvádza portál SciTechDaily.

Samotný výskum sa uskutočnil, respektíve odohral na zariadení GFRS alebo „gas-filled recoil separator“, ktorý sa používa v jadrovej fyzike a chémii na separáciu a izoláciu ťažkých prvkov získaných pri jadrových reakciách. Jednoducho povedané, zariadenie slúži na oddelenie hľadaných izotopov od ostatných častíc.

Študentka Henna Kokkonen.; Henna Kokkonen; Kalle Auranen

V tomto prípade vedci „strieľali“ izotopy 84stroncia do atómov striebra a študovali výsledné produkty rozpadu. Hoci ich primárnym cieľom nebolo objavenie 190astátu, tento objav rozhodne nikoho neurazil. Doposiaľ najľahším izotopom bol 192astát.

Štúdia tiež ukázala, že novoobjavený izotop má polčas rozpadu iba jednu milisekundu a jeho energetická hladina sa pohybuje na úrovni 7 750 KeV.

Vzhľadom na to, ako rýchlo dochádza k rozpadu spomínaného izotopu, ale aj ďalších izotopov astátu, vedci nevedia s určitosťou povedať, aké má vlastnosti – ide o veľmi zvláštny prvok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú