Do konca roka zostáva už len zopár dní, a preto môžme skonštatovať, že rok 2018 bol z pohľadu bádania vesmíru poriadne bohatý. Svedčí to o tom, že žijeme v období, kedy technológie idú neskutočným tempom smerom vpred. Platí to aj v prípade tých vesmírnych, na ktorých vedci a inžinieri neprestajne pracujú.

Fotografie a zábery z vesmíru mnohokrát patria medzi tie najkrajšie. Nie všetky situácie však môžeme sledovať len voľným okom a práve preto vďačíme rôznym prístrojom, ktoré poskytnú náhľad na prekrásme zábery. Jedným z takýchto je aj vesmírne divadlo v podobe deštrukcie dvoch hviezd.

Prečítajte si tiež!
NASA vyslala k Slnku sondu, ktorá teraz poslala fotografiu zvnútra jeho atmosféry

Bitka dvoch hviezd

Alebo ináč povedané ich vzájomne ničenie sa vyvolalo obrovský záujem hlavne zo strany astronómov, ktorí túto situáciu aj zdokumentovali. Zaujímavosťou je aj to, že tento dramatický okamih sa odohráva len 650 svetelných rokov od našej Zeme.

Hviezdy sa stretli v systéme R Aquarii, pričom Červený obor do okolia vypúšťa svoju hmotu. Tú následne zachytáva a absorbuje Biely trpaslík nachádzajúci sa v jeho bezprostrednej blízkosti. Samotné zachytávanie hmoty príležitostne vyvoláva obrovský termonukleárny výbuch. Dosť bolo teórie, pozrime sa teda na samotné fotografie, ktoré sú jedinečné.

Za zdokumentovanie tohto vesmírneho stretu vďačíme systému Very Large Telescope. Systém veľkých moderných optických ďalekohľadov vybudovala Európska organizácia pre astronomický výskum na južnej pologuli (ESO) ako súčasť observatória v Čile.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú