Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA vyslala pred pár mesiacmi k Slnku novú sondu, ktorej úlohou je preskúmať jeho elektromagnetické pole, ióny a energetické častice s pomocou špeciálnych nástrojov. O tom, že sa sonda priblížila k našej hviezde svedčí aj prvá snímka z jej atmosféry. NASA dostala prvú fotografiu z blízkosti Slnka, kde sú zachytené koronálne prúdy slnečného materiálu, ale aj neďaleký Merkúr.

Vyslať k Slnku sondu nebolo pre túto agentúru jednoduchou úlohou. Nakoniec však zožala NASA s týmto projektom úspech. Solárna sonda Parker je totiž doteraz jediným objektom, ktorý sa dostal tak blízko k našej veľkej hviezde a zároveň je aj najrýchlejšou loďou, ktorú sme do vesmíru kedy vyslali. Po priblížení sa k Slnku totiž môže sonda dosiahnuť jeho rotačnú rýchlosť. Nedávno však vedcom ukázala aj to ako to vyzerá v slnečnej atmosfére len 16,9 miliónov kilometrov od Slnka.

Takto to vyzerá v blízkosti Slnka

Úchvatný záber bol vytvorený počas 12-dňovej cesty sondy do atmosféry tohto obra, kde ho dokázal zachytiť špeciálny fotoaparát WISPR. Snímka pritom odhaľuje koronálny materiál, ktorý pochádza zo Slnka. Na fotografii je zobrazený ako lúč vychádzajúci z ľavej časti. Čierne bodky na zábere predstavujú korekciu pozadia fotografie. S jej odhalením NASA čakala na špeciálnu príležitosť, ktorou bolo jesenné stretnutie Americkej geofyzickálnej únie. So sťahovaním dát zo sondy začala agentúra ešte 7. decembra.

Nenechaj si ujsť
Sonda NASA sa priblížila k asteroidu, ktorý môže obsahovať základné prvky pre vznik života. Stojíme pred historickým objavom?

Spätné odoslanie dát však nebude možné až do apríla 2019, teda pokým sa sonda Parker neukáže pri druhom prelete. Počas niekoľkých mesiacov od svojho nasadenia sa špeciálne nástroje na palube sondy pustili do práce, aby vedcom odhalili niektoré doteraz nevysvetlené tajomstvá Slnka. Jedným z nich je aj otázka, prečo je korona tejto hviezdy ešte teplejšia ako jej povrch. Odpovede na rôzne otázky bude NASA hľadať počas najbližších rokov, pokým Parker svoju misiu neukončí. Stať by sa tak malo až v roku 2025, no dovtedy môže poslať na Zem množstvo cenných informácií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú