Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
Vodiči motorových vozidiel majú množstvo povinností, ktoré by mali dodržiavať, avšak nie na všetky z nich je kladený rovnaký dôraz, spomína Startitup. Niektorí zanedbávajú veľmi dôležitú vodu v ostrekovačoch a čistotu čelného skla, čo sa však v susednom Poľsku nemusí rozhodne vyplatiť. Ako totiž upozorňuje poľský portál Auto-Swiat, čisté čelné sklo má byť pre každého vodiča základom.
Otázka bezpečnosti
Kvapalina do ostrekovačov nie je len obyčajná voda. V závislosti od ročného obdobia obsahuje zložky ako alkohol, povrchovo aktívne látky či stabilizátory, ktoré ti pomáhajú udržiavať čelné sklo čisté a priehľadné. Je dôležité, aby sa nečistoty nelepili na stierače a nezhoršovali ti výhľad.
Ak ti kvapalina dôjde alebo ostrekovače prestanú fungovať, môžeš dostať pokutu. Poľské predpisy stanovujú, že pokiaľ auto nemá primerané zorné pole, môžeš byť pokutovaný. Výška pokuty nie je pevne stanovená, ale môže dosiahnuť až 5 000 PLN (približne 1161 eur), čo rozhodne nie je málo. V praxi však býva táto pokuta nižšia, no v prípade vážnejšieho porušenia môžu policajti dokonca zadržať tvoje doklady, až kým problém neodstrániš.
Záverom možno konštatovať, že udržiavanie dostatočného množstva kvapaliny v ostrekovačoch nie je len otázkou komfortu, ale predovšetkým bezpečnosti. Ignorovanie tejto zdanlivo neškodnej kontrolky sa ti teda naozaj neoplatí. Preto je dobré mať kvapalinu vždy doplnenú a skontrolovať, či všetko funguje tak, ako má.
Jednoduchšia kontrola
A ak si náhodou nie si istý, či si už dostal pokutu, nemusíš stresovať. Na Slovensku máme novú službu na portáli slovensko.sk, kde si môžeš bezplatne overiť, či ťa policajti „odchytili“ pri porušení dopravných nariadení. Potrebuješ len občiansky preukaz s čipom a čítačku dokladov. Okrem prehľadu priestupkov tam nájdeš aj informácie o trovách konania či pohľadávkach.
V súčasnosti prebieha aj veľká dopravná akcia v rámci Roadpol, ktorá sa zameriava na bezpečnosť na cestách. Policajti kontrolujú hlavne používanie mobilov za volantom, obsluhu navigácií a bezpečnostné pásy. Akcia potrvá do nedele, 13. októbra, ale podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru, Martiny Slávikovej, môžeme očakávať kontroly počas celého roka.
Policajti sa tento týždeň zamerajú na kontrolu dodržiavania dopravných predpisov. Súvisí to s plnením úloh vyplývajúcich z členstva v medzinárodnej organizácii Roadpol v rámci akcie „Focus on the Road“. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Martina Sláviková.
„Do nedele (13. 10.) budú policajti služby dopravnej polície kontrolovať na cestách predovšetkým používanie mobilných telefónov a iných zariadení okrem systému voľné ruky, obsluhu navigačného systému, s výnimkou systému voľné ruky a iné rozptýlenia vodičov v súvislosti s vedením motorového vozidla. Ich pozornosti neunikne ani používanie bezpečnostných pásov,“ priblížila.
Čítajte viac z kategórie: Tech
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
Výber Citroën auta pre mladú rodinu
Zmeny v STK zaskočili Slovákov. Vysoké pokuty hrozia aj tým, ktorí auto už nemajú (PREHĽAD)
Policajti to ignorujú a riziko narastá. Vodičov začalo za volantom ohrozovať niečo horšie ako mobily
Stovky koní za „pár šupov“. Toto je 5 lacných jazdeniek, s ktorými sa nehorázne zabavíš
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Investoval 3 000, zarobil 2 000 000 dolárov. Kryptomena „4“ urobila z tradera milionára
Rusko vedie nízkointenzívnu vesmírnu vojnu, tvrdí holandský expert. Objektívmi za pár eur sleduje špionážne satelity (ROZHOVOR)
43-ročný Marián Gáborík má majetok 90 miliónov eur. V Trenčíne vybudoval vlastné športové impérium
NASA objavila 7 000-kilometrovú anomáliu nad Atlantikom. V útrobách Zeme sa odohralo niečo, čo zaskočilo vedcov
Šutaj Eštok o povolenkách: Radšej pôjdeme do súdneho sporu s EÚ, ako by sme toto mali akceptovať
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Policajti to ignorujú a riziko narastá. Vodičov začalo za volantom ohrozovať niečo horšie ako mobily
- Obľúbená automobilka sa vysmiala trendom. Jej nový elektromobil je ultralacný a váži len 800 kg
- Dvere Cybertrucku sa neotvorili, študenti zomreli v plameňoch. Tesla čelí žalobe za stovky miliónov
- Američania dramaticky vylepšia dojazd elektromobilov. Vyvinuli inovatívnu technológiu
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
-
- Policajti to ignorujú a riziko narastá. Vodičov začalo za volantom ohrozovať niečo horšie ako mobily
- Obľúbená automobilka sa vysmiala trendom. Jej nový elektromobil je ultralacný a váži len 800 kg
- Dvere Cybertrucku sa neotvorili, študenti zomreli v plameňoch. Tesla čelí žalobe za stovky miliónov
- Američania dramaticky vylepšia dojazd elektromobilov. Vyvinuli inovatívnu technológiu
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
-
- Policajti to ignorujú a riziko narastá. Vodičov začalo za volantom ohrozovať niečo horšie ako mobily
- Z Álp prichádza energetická revolúcia. Švajčiari spojili vodík, batérie a umelú inteligenciu
- Obľúbená automobilka sa vysmiala trendom. Jej nový elektromobil je ultralacný a váži len 800 kg
- Američania dramaticky vylepšia dojazd elektromobilov. Vyvinuli inovatívnu technológiu
- Dvere Cybertrucku sa neotvorili, študenti zomreli v plameňoch. Tesla čelí žalobe za stovky miliónov
Obľúbená čínska značka všetkých prekvapila. Otvorila obchod budúcnosti, aký si ešte nevidel
Rusko získava kľúčové západné technológie. Zelenskyj ich v zostrelených zbraniach napočítal 100-tisíc
Slovákov okrádajú o tisíce eur na podvodných portáloch. SACKA upozorňuje na dovolenkový zločin
Putin sa jej bojí ako čert kríža. Ak USA dodá Ukrajine túto zbraň, Rusi s Američanmi skončili
Nemecké automobilky sa rútia do hlbokej krízy. Dodávatelia tŕpnu, masívne prepúšťanie je na spadnutie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP