Spojenie koronavírusu a 5G sietí nie je žiadnou novinkou. Podobné konšpiračné teórie a dezinformácie sa rýchlo rozšírili prakticky už krátko po vypuknutí epidémie tohto nového vírusového ochorenia. Najnovšie sa internetom šíri video, v ktorom žena upozorňuje na 5G anténu v ochrannom rúšku. Údajne slúži na sledovanie ľudí a môže ich dokonca zabiť. Samozrejme, je to lož. Na tému upozornil magazín Forbes.

Zrejme žiadna nová technológia nezažila takú vlnu konšpiračných teórií a vymyslenej kritiky ako 5G siete. Konšpirátori šíria nepravdivé informácie o škodlivých účinkoch technológie na ľudské zdravie a živé organizmy už poriadne dlho.

Keď sa však objavil koronavírus, takmer okamžite spojili šírenie nákazy práve s 5G, ktoré má podľa ich vymyslených správ šíriť ochorenie COVID-19. Mnohokrát až bizarné hoaxy zmiatli a oklamali množstvo ľudí, ktorí skutočne uverili, že koronavírus môžu šíriť 5G siete a že nová generácia mobilných sietí dokáže zabíjať.

Obrovskej vlne konšpirácii pritom podľahli aj ľudia v susednom Česku a na Slovensku, kde vznikla petícia, ktorú doteraz podpísalo vyše 15 tisíc ľudí.

Kúsok kovu v ochrannom rúšku je 5G anténa, ktorá má sledovať a zabíjať ľudí, tvrdí najnovšia konšpirácia

Hoaxov na túto tému je naozaj veľa, no počas posledného víkendu sa k nim pridáva ďalší a ešte bizarnejší. Vo videu na Twitteri totiž žena tvrdí, že v ochrannom rúšku sa nachádza 5G anténa pre sledovanie ľudí, ktorá im môže spôsobovať ťažkosti, poškodenie mozgu a dokonca aj zabíjať. Informáciu vyvrátilo mnoho odborníkov, vrátane agentúry Reuters, no napriek tomu jej mnohí veria.

Malý kúsok ohybného kovu, ktorý má za úlohu upevniť vrchnú časť ochranného rúška na nose, sa tak len v priebehu pár sekúnd na videu stal ďalšou konšpiračnou teóriou. Bohužiaľ, nájdu sa aj jedinci, ktorí takémuto hoaxu môžu uveriť a rúško prestať nosiť, čo nie je najmä pri aktuálnej situácii s koronavírusom v USA a ďalších silne zasiahnutých krajinách najlepším riešením.

Spomedzi všetkých každodenne používaných predmetov, ako sú smartfóny či iná elektronika, tak v posledných dňoch začali niektorým vadiť kvôli „5G anténe“ práve ochranné rúška. Je skutočne bizarné, ako dokáže niekto vypustiť do sveta takýto nezmyselný a nelogický hoax, ktorý pritom môže ovplyvniť názory veľkého množstva podobne zmýšľajúcich ľudí.

Absurdné konšpirácie hľadajú za všetkým „škodlivú“ 5G sieť a koronavírus

Je jasné, že obyčajný ohybný kúsok kovu v rúšku nedokáže šíriť ani prijímať 5G signál či iným spôsobom negatívne ovplyvniť zdravie človeka. V predošlých mesiacoch sme sa ale mohli stretnúť s podobnými a rovnako smiešnymi hoaxmi. V jednom z nich dokonca konšpirátori tvrdili, že dôkaz o šírení koronavírusu cez 5G vysielače sa nachádza priamo na britskej bankovke.

Neskôr situáciu využili aj viacerí podvodníci, ktorí chcú zarobiť na hlúposti ľudí. Začali totiž predávať „špeciálne“ USB, ktoré ich má ochrániť pred 5G sieťami. S podobným nápadom prišli aj v susednom Česku, kde však má ľudí pred 5G a dokonca aj 4G sieťou ochrániť jedinečná lampička.

Aj keď niektoré správy vyzerajú už napohľad ako pochybný výmysel, dopad takéhoto šírenia hoaxov už pocítili mnohí operátori. Konšpirátori sa totiž rozhodli v mnohých krajinách útočiť priamo na 5G vysielače. Doteraz zničili množstvo z nich, no útoky neostali len pri tom. Slovným či dokonca fyzickým útokom sa nevyhli ani zamestnanci operátorov, ktorí vysielače spravujú.

Je až neuveriteľné, čo s niektorými jedincami dokáže spraviť pár klamlivých informácií a ako jednoducho mnohí uveria nepodloženým konšpiráciám a výmyslom, ktorých autori sa obraňujú pochybnými či úmyselne upravenými informáciami. Zrejme ale nebude trvať dlho, aby sme sa dočkali ešte bizarnejších hoaxov. Konšpirátori si totiž vždy dôvod nájdu.

Ďalšie články: 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom