Vedci objavili doteraz nevídané skupenstvo hmoty, ktoré sa celý čas skrývalo v kvantovom svete, informuje portál ScienceAlert. Za objavom stoja vedci z USA a Číny a tvrdia, že táto exotická hmota nám môže napovedať viac o podstate vesmíru a o tom, ako vlastne celý funguje.

Nepodobá sa na nič známe

Nové skupenstvo dostalo názov „chirálne boseho-kvapalné skupenstvo“ a podľa novej štúdie, ktorej výsledky vedci zverejnili prostredníctvom žurnálu Nature, vzniklo vďaka „frustrácii“ elektrónov. Experiment bol totiž vykonaný v špeciálnom uzavretom systéme, ktorý zabraňuje časticiam navzájom interagovať tak, ako je pre nich bežné.

Vytvorený systém bol dvojvrstvový polovodič, ktorého vrchná vrstva mala veľké množstvo elektrónov a spodná zase veľa dier, do ktorých sa mohli tieto elektróny presunúť. Keďže sa však jedná o systém navrhnutý na frustrovanie častíc, spodná vrstva nemá dostatok dier pre všetky elektróny. A keďže pozorovanie takéhoto kvantového systému je nesmierne náročné, tím vedcov použil extrémne silné magnetické pole na meranie pohybu elektrónov.

Tigran Sedrakyan

Našli tak prvé náznaky chirálneho boseho-kvapalného skupenstva, pričom sa na krajoch dvojitej vrstvy systému pohybovali diery a elektróny rovnakými rýchlosťami. Je ťažké si predstaviť tak komplikovaný a miniatúrny systém, avšak vedci vysvetľujú, že sa im podarilo v ňom nájsť niekoľko zaujímavých vlastností.

Množstvo exotických skupenstiev

V kvantovom svete je nových skupenstiev oveľa viac a len nedávno sa napríklad vedcom podarilo identifikovať pomocou kvantového počítača také, ktoré sa nachádza vo dvoch časových dimenziách naraz. Vo výsledku dokázali qubity zotrvať až 5,5 sekúnd namiesto pôvodnej 1,5 sekundy.

Pomôže pochopiť vesmír

V tomto jedinečnom systéme napríklad dokážu elektróny „zamrznúť“ vo vzorci, ktorý je možné predpovedať a sú nesmierne stabilné, čo podľa expertov môže pomôcť vo vývoji kvantových počítačov. Keďže navyše dochádza ku kvantovému previazaniu týchto častíc, vonkajšia častica reagujúca s jedným z týchto elektrónov ovplyvní aj všetky ostatné.

National Institute of Standards and Technology

Vedci prirovnali túto vlastnosť k biliardovému stolu, na ktorom cestujú všetky gule tým istým smerom po tom, čo ich hráč rozrazil bielou guľou. V bežnom svete je čosi také nemožné, keďže sa gule usporiadané do trojuholníku navzájom zrážajú a putujú rôznymi smermi. Pre kvantovo previazané elektróny však klasické fyzikálne zákony neplatia.

Massachusettská univerzita Amherst v tlačovej správe vysvetľuje, že má tento objav obrovský potenciál pomôcť v chápaní vesmíru a toho, ako funguje v tých najzákladnejších stavebných jednotkách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú