Doterajšie nakupovanie v internetových obchodoch iných európskych krajín nebolo pre Slovákov vždy výhodné, no tomu bude čoskoro koniec. Zákazníci sa u nás dočkajú rovnoprávnosti a budú môcť nakupovať aj v cudzích e-shopoch ako na Slovensku. Kľúčom nového rozhodnutia Európskej únie je stanovenie rovnakých cien a podmienok pri nákupe v zahraniční a zabrániť obchodníkom uplatňovať ich praktiky.

Internetové obchody pri nákupe zo zahraničia dokážu určiť lokalitu zákazníka a tomu prispôsobiť aj ceny tovaru. Za týmto neželaným javom bolo často presmerovanie na verziu webu v ich jazyku, kde bol tovar drahší ako na navštívenej stránke.

Nakupovať budeme ako doma

Podobne situácie platili v mnohých členských krajinách, s čím si chce EÚ poradiť s novými pravidlami. Tie prinesú nielen jednotné ceny v internetových obchodoch, ale zakážu predajcom presmerovať zákazníkov na verziu stránky v ich jazyku, kde by bolo nakupovanie drahšie. Zároveň chce únia zjednotiť pravidlá nakupovania a obchodné podmienky, ktoré sa u mnohých e-shopov líšili.

Nenechaj si ujsť
Európska komisia môže výrazne zasiahnuť do konštrukcie iPhonov. Prinúti Apple prispôsobiť sa Androidom?

Aj pri nákupe z iného členského štátu európskej únie tak bude celý proces prebiehať ako u nás. Cudzích zákazníkov už nebudú môcť obchody diskriminovať. Tieto základné zmeny majú prispieť k lepšiemu a pohodlnejšiemu nakupovaniu a dať rovnaké podmienky každému. Doteraz sme sa totiž stretávali s rôznymi neférovými podmienkami, ktorým však odzvoní už 3. decembra, kedy tieto nové pravidlá Európskej únie vstúpia do platnosti.

Nariadenie Európskeho parlamentu 2018/302 už však nerieši dynamickú cenotvorbu, kedy predávajúci upravujú ceny tovaru časom a nie pri návšteve zahraničných zákazníkov. Spomínané novinky sa však ďalej nevzťahujú na kopirajtom chránený obsah a streamovacie služby či softvér. EÚ však po uplatnení nariadenia bude skúmať jeho vplyv na európsky trh a v prípade potreby svoje rozhodnutia ešte upraví.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú