Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mladá americká spoločnosť Astra opäť nezvládla svoju raketu, ktorá mala do vesmíru mala vyniesť dve družice NASA, informuje SpaceNews. Bilancia úspešných misií je tak pre spoločnosť katastrofálna a potrebuje čo najskôr vyriešiť problémy s kvalitou svojich rakiet. Kde sa stala chyba tentoraz?

Len dve úspešné misie

Celkovo má Astra za sebou desať pokusov o štart rakiet, z nich dva mierili len na suborbitálnu trajektóriu a jeden sa nekonal, pretože raketa mala problémy ešte pred štartom a nakoniec ju použili pre inú misiu. Zo siedmich pokusov o dosiahnutie obežnej dráhy tak doteraz spoločnosť uspela len dvakrát, čo nie je práve najlepšia bilancia.

Ľahké začiatky nemal ani dnes už mimoriadne úspešný SpaceX, ktorého prvé tri pokusy zlyhali a spoločnosť takmer skrachovala. V tomto prípade je nevýhodou firmy Astra fakt, že vstúpila na akciový trh a podobné zlyhania ju stoja oveľa viac, než len dobré meno, raketu a stratené družice.

Na obežnú dráhu mala vyniesť dva malé satelity vesmírnej agentúry NASA, ktorých úlohou bolo pozorovanie tropických búrok. Misia LV0010 začala ukážkovo a prvý stupeň rakety vykonal svoju prácu podľa plánov, píše SPACE. Druhý stupeň, ktorý mal pôvodne naštartovať svoj pohon na 5 minút a 5 sekúnd, však po štyroch minútach zlyhal a zvyšok rakety sa vymkol spod kontroly.

Odštartovala driftom

Raketa Astra sa stala dobre známou jedným zo svojich nevydarených štartov roku 2021, kedy zo štartovacej rampy „vzlietla“ driftom a takmer 20 sekúnd nenaberala žiadnu výšku, len sa posúvala do boku. Nefungoval totiž jeden z motorov prvého stupňa a inžinieri museli dúfať, že sa nezrúti, kým minie dostatok paliva a zníži tak svoju hmotnosti. Napokon skutočne vzlietla, avšak firma bola nútená vypnúť motory, keďže sa stroj dostal mimo povolenú trajektóriu.

Stále má šancu

Posledné štyri misie tejto mladej firmy, založenej v roku 2016, sa tak striedali medzi úspechom a zlyhaním, zatiaľ však nie je nič stratené. Aj keď je na tom je jej bilancia zdanlivo katastrofálne, Astra už dvakrát dokázala, že náklad na orbitu skutočne vyniesť dokáže a potrebuje len vychytať muchy, ktorými jej rakety trpia.

Nie je zatiaľ jasné, kde presne sa stala chyba, no rovnako ako predchádzajúce problémy, aj v tomto prípade nepochybne nakoniec príde k ich vyriešeniu. Aj keď NASA prišla o družice, hlavu si s tým príliš neláme a priznáva, že pri udelení kontraktu v hodnote 7,95 milióna amerických dolárov za tri lety spoločnosti Astra (ešte pred jej prvým úspešným úspešným letom), podstupovala zvýšené riziko.

Astra

„Aj keď sme momentálne sklamaní, vieme, že existuje hodnota v podstupovaní rizík v celkovom vedeckom portfóliu NASA, keďže aby sme viedli potrebujeme inovovať. Som presvedčený o tom, že v budúcnosti uspejeme vo využívaní tejto cennej kapacity za účelom výskumu neznáma a dáme ostatným rovnakú možnosť inšpirovať svet prostredníctvom objavov,“ vyhlásil Thomas Zurbuchen, správca pre vedu v NASA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú