SpaceX je dnes najznámejšou kozmickou spoločnosťou a do histórie sa zapísala mnohými dôležitými prvenstvami. S azda najväčšími ambíciami na svete ide o firmu, ktorá má potenciál navždy zmeniť smerovanie ľudstva. Jej začiatky sú však poznačené problémami, neistotou a obrovským riskovaním. Za jej vznik navyše čiastočne vďačíme Rusku a chamtivosti niektorých indivíduí.

Než vznikol SpaceX, Musk mal iné plány – chcel kúpiť ruské rakety

Cesta ku kozmickej spoločnosti SpaceX bola kľukatá a plná pokusov a omylov. Celé to začalo, keď Elon Musk predal svoje podiely v spoločnosti Zip2 v hodnote 22 miliónov amerických dolárov a o tri roky neskôr v PayPal, čo mu vynieslo vyše 100 miliónov. Medzitým dostal nápad a rozhodol sa, že sa pokúsi o popularizáciu vesmíru s cieľom zvýšenia rozpočtu NASA.

Rozhodol sa preto, že pošle na Mars živé organizmy a na to potreboval raketu. Zamieril do Európy, kde mal dohodnutý míting so spoločnosťou Arianespace. Ich rakety sa ale ukázali ako pridrahé a prišla nová možnosť v Rusku. Rusi mali údajne na predaj prerobené medzikontinentálne balistické strely v cene 7 miliónov dolárov za kus, informuje Esquire.

Flickr / Daniel Oberhaus

V Rusku ich privítal chaos. Sovietsky zväz sa rozpadol len pred dekádou a štátu vládla mafia a korupcia. Adeo Ressi spomínal mŕtvych ľudí na kraji cesty a nutné podplatenie polície, ktorá ich nechcela pustiť ďalej. Nakoniec ale započalo vyjednávanie, ktoré bolo, ako popisuje Ressi, poháňané vodkou.

“Čo je, chlapček, nemáš peniaze?” podpichovali Rusi Muska
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú