Kým takmer všetky nové raketové spoločnosti si uvedomujú dôležitosť opakovaného použitia rakiet a snažia sa vyvinúť metódy, akým tento proces čo najspoľahlivejšie dosiahnuť, Astra to zatiaľ vidí trochu inak.

Výrobu rakiet poňala svojsky a firma je presvedčená, že dostane cenu nižšie aj bez toho, aby raketky používali viackrát. Kľúčom je pritom zjednodušená a hromadná výroba spoľahlivých rakiet. A vyzerá to, že sa táto skupina nadšencov vydala skutočne tým správnym smerom, ktorý ich dokáže poriadne nakopnúť.

Najrýchlejšia firma na orbite

Spoločnosť vznikla v roku 2016, kedy ju založili Chris Kemp a Adam London. Ide tak o jednu z najmladších vesmírnych firiem a ako sa pýši na svojej webovej stránke, zároveň sú firmou, ktorá sa dostala na obežnú dráhu najrýchlejšie.

Astra/John Kraus/Flickr

Napríklad konkurenčný Rocket Lab vznikol v roku 2006 a obežnú dráhu dosiahol až v roku 2018. SpaceX zase vznikol po nezhodách s Rusmi v roku 2002 a na orbitu dostal náklad vďaka rakete Falcon 1 o 6 rokov neskôr, v roku 2008. A napokon Blue Origin, ktorý vznikol v roku 2001 a na obežnú dráhu nedostal po 20 rokoch nič.

Je však nutné podotknúť, že aj keď Astra ako taká existuje len 5 rokov, má minulosť v malej firme Ventions, ktorá sa zaoberala dizajnom a vývojom vesmírnych technológia cez 10 rokov a spolupracovala s NASA a DARPA. Astra tak rozhodne nezačínala od nuly.

V tomto článku sa dozvieš:
  • Čo prináša Astra, ďalší veľký hráč popri súkromných firmách SpaceX a Blue Origin
  • V čom spočíva jej odlišná idea pri plánovaní ciest do vesmíru
  • Aké havárie inžinieri Astry zažili počas vývoja
  • Prečo je plánované tempo letov naozaj rýchle a unikátne, čo však môže znamenať pre Zem a jej obežnú dráhu

Astra/John Kraus/Flickr

Ohromné množstvo zlyhaní

Ako je samozrejme známe, dosiahnuť stabilnú obežnú dráhu nie je vôbec jednoduché. SpaceX na to potreboval až štyri pokusy a na svojej ceste k úspechu takmer skrachoval, podobne je na tom aj Astra.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú