Pomerne malá americká firma Astra, ktorá sa zaoberá stavbou menších orbitálnych rakiet, sa dnes v našich nočných hodinách pokúsila o testovací let svojej rakety Rocket 3. Zo štartovacej rampy vzlietla netradične, vyrovnala impozantný šmyk a letela nahor. Napokon však aj tak explodovala, informuje portál Space News.

Zlyhal jeden z motorov

Rakety spoločnosti Astra za sebou majú už niekoľko nešťastných zlyhaní, dnes prišli v poradí o štvrtú z tejto série. Raketa 3.3 síce odštartovala, takmer okamžite však zlyhal (podľa niektorých možno explodoval) jeden z piatich raketových motorov Delphin.

Stroj sa začal okamžite nakláňať a už do vyzeralo, že sa prevráti a zničí aj štartovaciu rampu. Stabilizačný systém ale reagoval bleskovou rýchlosťou a pomocou vektorovania ťahu (nakláňania ostatných motorov) sa raketa opäť vyrovnala do vertikálnej polohy.

Miesto letu nahor sa však takmer 20 sekúnd posúvala do strany, až kým nespálila určité množstvo paliva, vďaka čomu klesla jej hmotnosť a zvyšné štyri motory ju dokázali vytlačiť vyššie. Tento manéver ju stál množstvo cenného paliva, problém však nakoniec nastal inde.

Astra/Flickr

Opäť sa vymkla spod kontroly

Misia mala menšie problémy už pred štartom, čerpanie paliva trvalo trochu dlhšie a bolo nutné upraviť softvér. Raketa ale prekvapila a letela približne dve a pol minúty. Dostala sa tak do fázy letu, kedy mali zhasnúť všetky motory a oddeliť sa druhý stupeň.

K vypnutiu motorov síce došlo, avšak z dôvodu nariadenia zo Zeme. Stroj sa totiž nachádzal mimo svoju licencovanú trajektóriu a dosiahol výšku len 50 km. Nakoniec sa zrútil do oceána, pri náraze explodoval. Nešťastne skončila aj septembrová misia minulého roku, kedy Astra prišla o raketu 3.1.

Ako neskôr v rozhovore informoval Chris Kemp, spoluzakladateľ spoločnosti, stále sa snažia zistiť, čo sa vlastne stalo. Počas letu však získali obrovské množstvo dát a ďalšia raketa je momentálne vo fáze produkcie, vďaka čomu doň dokážu implementovať úpravy, ktoré sú po dnešnej misii potrebné.

Astra/Flickr

Včerajšie chyby so zlyhaním nesúvisia

Včera bol pokus o let zrušený kvôli chybe jedného z motorov, ktorého ťah nerástol tak, ako si technici predstavovali. Podľa Kempa ale zatiaľ nie je dôvod veriť, že to súvisí s dnešným zlyhaním.

Raketa sa od svojich predchodcov líšila v mnohých detailoch a mala aj dlhšie palivové nádrže – úpravy tak zložitých systémov vždy predstavujú istú mieru rizika a zlyhanie je pochopiteľné.

Dnes zároveň letí oveľa väčšia raketa, Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Do vesmíru pred chvíľou úspešne vyniesla kozmickú loď Dragon 2, ktorá mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici so zásobami pre astronautov a vedeckými experimentmi na palube.

Pre firmu Astra ide o tretí orbitálny pokus za rok, bohužiaľ ale všetky skončili neúspechom. Astra si naďalej verí a je pripravená vynášať náklad na obežnú dráhu. Na palube sa nachádzalo len testovacie zariadenie pre meranie vlastností letu, ktoré patrilo Vesmírnym silám USA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú