Pokračovanie vesmírnych pretekov je, zdá sa, oficiálne tu. Po USA a Európskej vesmírnej agentúre predstavili podrobnosti o svojom modernom lunárnom programe aj Rusko a Čína. Astronautov však dostanú na Mesiac až o dekádu neskôr než Američania, informuje portál Space News.

Tri fázy programu, ktorý posunie ľudstvo vpred

Rusko a Čína sa podelili o detaily lunárneho programu v Helsinkách a program je aj naďalej otvorený pre ďalšie krajiny, ako indikuje aj jeho názov. Prvá fáza projektu International Lunar Research Station (ILRS) v podstate započala už v roku 2018, kedy dostala Čína do kozmu sondu Chang’e s roverom Yutu ma palube. Tie následne pristáli na Mesiaci začiatkom roku 2019.

Roscosmos / Youtube

Prvá fáza je označovaná ako prieskumná a počas nej dostanú k Mesiacu ešte ďalších 5 misií. Tými sú tri ruské misie Luna (25, 26 a 27), ktoré pokračujú v začatej tradícii z 50-tych rokov minulého storočia. Ako sa zdá, program Luna si dal v roku 1976 prestávku na takmer päťdesiat rokov a dnes sa vracia k životu. Tieto misie majú za úlohu pomôcť vo vyberaní vhodnej lokácie pre budúcu základňu.

Ďalšími dvomi misiami sú čínske Chang’e 6 a Chang’e 7, pričom koniec prvej fázy je plánovaný na rok 2025. Kľúčovou úlohou prvej fázy je tiež otestovanie a nacvičenie plynulého a mäkkého pristátia na lunárnom povrchu, píše SPACE.

Konštrukcia lunárnej základne a prví astronauti

V roku 2026 započne druhá fáza, ktorá je rozdelená na dve úrovne. Počas tej prvej, ktorá prebehne medzi rokmi 2026 a 2030, otestujú Rusko a Čína potrebné technológie, vrátia na Zem lunárne vzorky a započnú spoločné operácie.

Čína na tejto úrovni vyšle misiu Chang’e 8 a Rusko zase Luna-28, ktoré poletia na raketách Dlhý pochod 5 a Angara A5, ktorú Rusko nedávno otestovalo a jej schopnosť konkurencie v komerčnom sektore sa ukázala ako otázna.

Raketa Angara A5 počas transportu na štartovaciu plochu. Zdroj: Russian ministry of defence

Oveľa dôležitejšia je však druhá úroveň tejto fázy, ktorá prebehne podľa plánov medzi rokmi 2031 a 2035. Počas nej prídu na scénu misie pomenované priamo podľa programu, ILRS (1, 2, 3, 4, 5). Tie skonštruujú infraštruktúru potrebnú pre komunikáciu, získavanie energie a transportné služby. Podľa dostupných informácií sa majú pri týchto misiách striedať ruské a čínske rakety, nie je však ešte definitívne rozhodnuté.

Nakoniec, po roku 2036, príde tretia fáza. Počas nej majú pristáť na Mesiaci prví ruskí a čínski astronauti. Ak sa nestane zázrak, americkí astronauti budú v tej dobe na Mesiaci už aspoň jednu celú dekádu a tí európski tiež niekoľko rokov.

SpaceX

Všetko sa ale odvíja od prvého letu rakety SLS a pristávacích modulov, v ktorých je momentálne totálny chaos. Kontrakt totiž dostala spoločnosť SpaceX, voči čomu sa odvolal Blue Origin aj Dynetics. Zdá sa však, že to na veci nič nezmení a prvých astronautov od 60-tych rokov minulého storočia dopraví na povrch nášho najbližšieho kozmického suseda špeciálne upravená raketa, v tomto prípade kozmická loď, Starship.

Rusko a Čína celý čas kládli dôraz na to, že program je otvorený aj ďalším krajinám a všetky tri fázy počítajú aj s misiami iných partnerov. Podľa ich slov už obdržali záujem niekoľkých krajín a organizácií.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP