Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo zaznamenalo veľký skok v objavovaní vesmíru ešte v závere 60-tých rokov minulého storočia, keď prvý človek, Neil Armstrong, vstúpil na povrch Mesiaca. Po takmer 50 rokoch sa na jeho povrch človek vrátil, no tentokrát prostredníctvom čínskej sondy. Pred niekoľkými hodinami oznámili čínske médiá, že sonda Chang’e-4 úspešne pristála ako prvý výtvor ľudí na odvrátenej strane Mesiaca.

Čína vypustila svoju sondu Chang’e-4 z raketového centra Xichang v provincii S’-čchuan ešte začiatkom decembra minulého roka. Do vesmíru túto sondu vyniesla raketa Long March-3B a na orbitu Mesiaca sa dostala po 4 dňoch letu presne 12. decembra. Pre skúmanie neznámej strany Mesiaca vyslala na jeho povrch čínska agentúra CNSA aj rover, pričom jej satelit Queqiao operuje na dráhe druhé bodu Lagrangian medzi Mesiacom a Zemou.

Ďalší veľký krok pre ľudstvo urobila čínska sonda

Pristátie sondy Chang’e-4 znamená historický krok vpred, pretože na odvrátenú stranu Mesiaca sa doteraz nedostal žiaden človekom vytvorený stroj. To však teraz zmenila táto misia čínskej agentúry CNSA, ktorá vysadila svoju sondu do kráteru Von Kármán na póle South Pole-Aitken, ktorý je najväčším kráterom na Mesiaci a dokonca aj v našej slnečnej sústave.

Po tom, čo sa sonda dostala na povrch Mesiaca, poslala na Zem aj prvú fotografiu, ktorá zachytáva jeho povrch. Týmto krokom sa tak vedcom otvorili nové možnosti pri skúmaní Mesiaca, keďže jeho odvrátenú stranu nemôžeme pozorovať ani zo Zeme.

Nenechaj si ujsť
NASA prepísala históriu. Vesmírna sonda New Horizons preletela popri najvzdialenejšom objekte našej slnečnej sústavy

Rotácia tohto nášho prirodzeného satelitu je totiž synchronizovaná s tou zemskou, čo v praxi znamená, že odvrátená strana Mesiaca sa nám nikdy na oblohe neukáže. Napriek možným pochybám nie je táto časť Mesiaca temná ako by si mohli niektorí myslieť.

Podľa prvých záberov na ňu totiž dopadá dostatok svetla. Vedci majú s mesačným roverom veľa plánov a pomocou mnohých experimentov plánujú preskúmať hneď niekoľko javov. Na Mesiac tak poslali aj prístroje s nízkofrekvenčnými rádiovými vlnami, budú skúmať rast rastlín pri nízkej gravitácii a vzťah medzi slnečným vetrom a povrchom Mesiaca.

Taktiež sa pokúsia preskúmať ďalšie časti pólu a potvrdiť, alebo vyvrátiť prítomnosť vody či iných zdrojov. Signál pritom budú vedci získavať prostredníctvom satelitu Queqiao, ktorý je jediným komunikačným prostriedkom. Keďže sa jedná o odvrátenú stranu Mesiaca, signál nie je možné odoslať na opačnú stranu priamo. Vďaka tejto významnej a historicky prvej misii sa môže v budúcnosti pripraviť vedcom priestor aj pre ďalšie podobné lety na Mesiac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú