Ak si vyberáš nového mobilného operátora, jedným z kritérií je pravdepodobne čo najnižšia cena za jeho služby.

Určite odhadneš objem gigabajtov, ktoré každý mesiac minieš a to isté spravíš s voľnými minútami a SMS, pričom potom hľadáš, ktorý zo slovenských operátorov ti obdobnú ponuku dodá čo najvýhodnejšie.

Vlastné porovnanie cien našich operátorov robí každé 4 mesiace aj štátny Regulačný úrad. Ten si definoval 12 tzv. košov, pričom každý simuluje špecifický typ zákazníka. Na aktuálne vydanie porovnania upozornilo aj Živé.sk.

Začnime dátami

Prvých päť košov znázorňuje zákazníkov, ktorým nejde o volania, ale potrebujú iba väčšiu či menšiu porciu dát. Prvý kôš začína nenáročným zákazníkom, ktorý chce iba 500 MB či 1 GB dát, končí dátovačmi s minimálne 20 GB objemom.

Regulačný úrad

Dáta Úradu naznačujú, že (cenovo) najvýhodnejšiu ponuku pre ľudí, ktorí hľadajú 500 MB, 1 GB, 2 GB dát, má aktuálne 4ka vďaka dokupovaniu / automatickej obnove balíčkov GIGA s 1 GB dát za 2 eurá.

Vďaka lacnému paušálu SLOBODA DÁTA za 14 eur 4ka vyhráva aj požiadavku na 20 GB paušál.

Nič pre O2 a Orange, jedno víťazstvo pre Telekom

Iní operátori, presnejšie iba Telekom, dokážu 4ku poraziť len v koši s požiadavkou na 5 GB dát, kde sa Telekom „trafil“ svojou predplatenou kartou Predplatenka s doplnkovým balíkom 5 GB za 8 eur.

Pripomíname však, že porovnanie nezohľadňuje kvalitu pokrytia, pripojiteľnosť do 5G, dáta v zahraničí ani zľavy, ktoré môžeš získať vďaka tzv. konvergentným ponukám, kedy si od jedného operátora objednáš aj domáci internet alebo televíziu.

Pridajme aj volania

Inú dynamiku už ponúka rovnaká porcia dát, ale v prípade, že požaduješ aj voľné minúty. Nedaj sa zmýliť počtom „volaní“ v tabuľke, Regulačný úrad uvádza predpokladaný počet uskutočnených hovorov, nie ich reálnu dĺžku v minútach. Jeho metodiku vysvetľujeme nižšie.

  • 30 volaní – 50 minút
  • 100 volaní – 188 minút
  • 300 volaní – 577 minút

V prvých dvoch košoch do 1 GB a 50 minút sa znova umiestnila 4ka, kde sa cena za minútu hovoru stŕhala z kreditu.

Od 8. koša s 2 GB dát a 188 minútami volaní však tabuľku ovládlo O2 so svojim virtuálnym operátorom radosť, kde platíš 10, respektíve 20 eur za „nekonečnú Radosť“.

Opäť však treba zdôrazniť, že iba pohľad na cenu nehovorý celý príbeh. Radosť od O2 totiž ponúka internet s rýchlosťou sťahovania a odosielania len na úrovni 10 Mbit/s, čo rozhodne nemusí stačiť každému.

Regulačný úrad

Aj tak sú však na pováženie ceny oboch najväčších operátorov, ktorí z takto významne zjednodušeného porovnania vychádzajú ako porazení. Orange  je dokonca v 9 z 12 prípadov najdrahší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP