Dlho očakávaná výmena sedadiel na kozmických lodiach je už za rohom, Rusko súhlasí s letmi kozmonautov na amerických raketách spoločnosti SpaceX, informuje portál Space News.

Na oplátku zase poletia americkí astronauti na ruských Sojuzoch, za ktoré museli po vyradení svojich raketoplánov platiť mastné poplatky.

Nerozhodný Rogozin prikývol

Dmitrij Rogozin, šéf ruskej štátnej vesmírnej korporácie Roskosmos, sa počas tlačovej konferencie vyjadril v prospech zmiešaných vesmírnych misií na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Vďaka tomu je možné čiastočne napraviť rozochvené vzťahy medzi Ruskom a USA.

„V našich očiach SpaceX už získal dostatočné skúsenosti na to, aby sme posadili svojich kozmonautov do Crew Dragonu,“ vyjadril sa podľa Futurism Rogozin. V minulosti totiž vyhlásil, že potrebujú viac dôkazov o bezpečnosti kozmickej lodi Crew Dragon, aj po tom, čo už niesla amerických astronautov.

Thomas Pesquet/ESA/NASA

„Verím, že budeme v pozícii, aby sme vyjednávali o kandidátoch ruských kozmonautov, ktorí môžu letieť na ISS na palube Crew Dragonu a amerických astronautov, ktorí poletia na stanicu na ruskej kozmickej lodi,“ doplnil Rogozin.

Ešte niekoľko mesiacov

Na prvú zmiešanú misiu si ešte nejaký čas počkáme. O pár dní má do kozmu poletieť tretia ostrá misia s posádkou spoločnosti SpaceX, Crew-3. Prví ruský kozmonaut pritom zrejme poletí na tejto kozmickej lodi až počas misie Crew-5.

Tá je naplánovaná až na september roku 2022 a to isté platí aj naopak – Američan znovu poletí na Sojuze až na jeseň budúceho roka. Nejde však o jediných pasažierov, ktorí Muskovej kozmickej spoločnosti pribudli.

TASR / Roscosmos via AP

NASA sa totiž rozhodla preradiť niekoľkých astronautov, ktorí mali pôvodne letieť na palube kapsuly Starliner spoločnosti Boeing, informuje Space News. Nimi sú Nicole Mannová a Josh Cassada a poletia spolu s prvým kozmonautom počas misie Crew-5.

SpaceX opravil vesmírnu toaletu

Ako sa ukázalo po prvej plne civilnej vesmírnej misii Inspiration4, kozmická loď Crew Dragon čelila problémom s toaletou pre astronautov. Ako sa počas konferencie vyjadril Bill Gerstenmeier, viceprezident pre spoľahlivosť konštrukcie a letov, problém vyriešili, píše Space News.

Údajne sa uvoľnila hadička z nádrže na moč, ktorý následne začal unikať do ventilátorového systému. Po inšpekcii našli technici pod podlahou kapsuly koróziu, ktorú spôsobila chemikália zo systému pre nakladanie s odpadom.

NASA

Laboratórne testy však preukázali, že sa takáto korózia ďalej nešíri a nepredstavuje žiadny vážnejší problém. Technici pre istotu skontrolovali aj ostatné komponenty, ktoré by mohli trpieť rovnakým problémom nesprávne prilepených hadičiek.

Stroj je však v poriadku a po ďalšej údržbe a renovácii poletí opäť vo februári – opäť so súkromnou posádkou, tentoraz spoločnosti Axiom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú