Komerčné lety do vesmíru sú bližšie, ako by sa zdalo. Plány na realizáciu majú viaceré súkromné spoločnosti, ktoré chcú spolupracovať so SpaceX, aby mohli do vesmíru dostať svojich pasažierov. Privátna firma Axiom Space nedávno potvrdila dohodu so spoločnosťou Elona Muska, ktorá má pomocou svojho modulu pre posádku Crew Dragon dostať na ISS prvých „výletníkov“. Takýto komerčný let nevyjde záujemcov vôbec lacno, informuje GeekWire.

Spoločnosť Axiom Space začala ponúkať miesta pre prvý komerčný let na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kam chce s pomocou SpaceX a NASA dostať prvých ľudí na 8-dňový pobyt už v budúcom roku. Celý program bude ale trvať 10 dní, no 2 dni zahŕňajú cestu na a z ISS. Cena za tento prvý komerčný let nebola zatiaľ oficiálne oznámená, no ešte pred 2 rokmi sa hovorilo o sume zhruba 55 miliónov dolárov za jednu miestenku.

Za 52 miliónov dolárov chce svojich klientov vyslať do vesmíru v spolupráci so SpaceX aj firma Bigelow Space Operations. Podobný plán má aj spoločnosť Space Adventures, no v jej prípade by mohla byť suma za takýto let o 10 až 20 miliónov nižšia, informoval The New York Times.

Vesmírni turisti sa čoskoro dostanú na ISS

Axiom Space by musel preplatiť agentúre NASA cenu za využívanie stanice jeho klientmi, čo by predstavovalo podľa NASA zhruba 35 000 dolárov za noc. Spoločnosť by ale chcela prísť s vlastným riešením a znížiť tak logistické náklady pre pobyt na stanici. V spomínanej cene bude zahrnutý celý výcvikový program, ktorý by mal na Zemi trvať 15 dní. Firma sa má potom postarať o manažovanie celej misie, zabezpečí nevyhnutné systémy pre podporu života, vývoj hardvéru, lekársku podporu, či bezpečnosť.

Kapsula Crew Dragon od SpaceX. Zdroj: SpaceX

Spolu s prvými 3 pasažiermi poletí v Crew Dragon aj trénovaný veliteľ misie, ktorého na let pripraví samotná firma. Hoci sa v roku 2018 hovorilo, že takýto let by sa mohol uskutočniť už v priebehu tohto roka, nakoniec sa ako najbližší možný termín ukazuje 2. polovica budúceho roka.

Zatiaľ však nie sú známe mená celej 4-člennej posádky, ktorá sa na ISS v tomto komerčnom lete vydá.  Posádka sa po prílete na stanicu pridá k 6-člennej posádke, ktorú tvoria ruskí a americkí astronauti.

Axiom Space

Nenechaj si ujsť
SpaceX otvára možnosti širokej verejnosti. Môžeš si oficiálne rezervovať miesto v rakete Falcon 9

Miesta však má byť podľa firmy dosť pre všetkých 10 ľudí. Axiom Space pritom potvrdil plány do budúcnosti a každý rok by chcel uskutočniť 2 takéto lety s profesionálnymi astronautmi a súkromnými zákazníkmi. Spoločnosť plánuje rozšíriť aj samotnú Medzinárodnú vesmírnu stanicu a pridať k nej 3 vlastné moduly.

Stať by sa tak malo v druhej polovici v roku 2024. Týmto spôsobom by sa mal vytvoriť na ISS samostatný segment vlastných modulov Axiom Space, ktoré sa budú môcť od stanice v prípade potreby odpojiť, informuje Forbes.

Axiom Space

Pokiaľ tak ISS bude na konci svojej životnosti, moduly sa môžu jednoducho oddeliť a naďalej budú slúžiť ako samostatná stanica pre komerčné lety. Misia pod záštitou Axiom Space sa teda môže stať prvým komerčným letom do vesmíru v histórii aj bez účasti vesmírnej agentúry NASA.

Podobné lety sme však videli už v minulosti, kedy sa spoločnosť Space Adventures postarala o lety 7 neprofesionálnych astronautov, ktorí na ISS leteli medzi rokmi 2001 až 2009 v ruskej rakete Sojuz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom