Veľkosť úložného priestoru na konzolách je už dlhé roky ukrátená o miesto, ktoré zaberá jej vlastný operačný systém, a inak tomu nebude ani pri konzolách novej generácie. O veľkosti systému pripravovaného Xboxu Series X sme informovali len nedávno a teraz sa vďaka uniknutým snímkam na fóre ResetEra dozvedáme aj o mieste, ktoré si odhryzne operačný systém na Playstation 5, upozornil Gamesradar.

Sony môže poriadne naštvať hráčov

Spoločnosť Sony sa pri vývoji Playstation 5 rozhodla pre NVMe SSD disk, ktorého kapacitu stanovila v špecifikáciách na 825 GB. Zatiaľ síce nie je oficiálne potvrdené, či je táto čiastka už okresaná o operačný systém alebo nie, no podľa najnovších uniknutých snímok na hernom fóre ResetEra je pravdou bohužiaľ druhá možnosť.

Zobraziť celú galériu (1)
ResetEra / kenzodielocke

Tieto fotografie systémových nastavení úložiska totiž ukazujú, že používateľovi zostane v konečnom dôsledku na hry a aplikácie len 664 GB úložného priestoru a operačný systém tým pádom pre seba zaberie 161 GB, čo je približne pätina celého 825 GB disku. Napriek tomu, že ide o menšiu čiastku než u konkurenčného Xbox Series X, ktorého systém si odtrhne až 198 GB, ide stále o veľkú časť kapacity disku.

V súčasnom svete hier, kde nové AAA tituly zaberajú po nespočetných aktualizáciách desiatky gigabajtov, je 664 GB na konzole novej generácie nie úplne najštedrejšia ponuka. Napríklad očakávaná Ultimate verzia Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, ktorá predstavuje jediný spôsob, ako si zahrať vylepšenú verziu Spider-Mana z PS4 ihneď po predstavení novej konzoly, zaberie 105 GB hneď na začiatok.

Je však potrebné podotknúť, že uniknuté snímky zatiaľ neboli potvrdené žiadnym spoľahlivým zdrojom a môžu stále odrážať oveľa staršiu iteráciu používateľského rozhrania alebo celého systému.

Pokiaľ by sa však ich pravdivosť potvrdila, Sony by s najväčšou pravdepodobnosťou čelilo kritike od hráčov, ktorí chcú mať na svojom PS5 nainštalovaných viac hier. Kvôli novej architektúre disku ho tiež nebude možné vymeniť tak, ako tomu bolo pri PS4. PS5 bude podporovať externé NVMe disky certifikované spoločnosťou Sony, no ich kritériá zatiaľ nie sú úplne jasné.

V prípade Xboxu Series X, ktorý ponúkne spomínaných 802 GB úložného priestoru, je jedným z riešení navyšovania miesta môže byť drahá 1 TB pamäťová karta Seagate s konečnou veľkosťou čítajúcou 920 GB. Tá sa na Alze predáva za viac než 256 €, čo je ku konzole za 499 € či 299 € (Xbox Series S) poriadna pálka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom