Čoraz viac vedcov a lekárov verí tomu, že rakovina jedného dňa nebude tou najobávanejšou chorobou a stane sa bezproblémovo vyliečiteľnou záležitosťou. Príkladom toho je aj neustále laboratórne testovanie či výskum, ktoré postupne prináša viaceré nádeje a dobré správy.

DailyMail informuje, že najnovšie prišli vedci s vyvynutím metódy takzvaného trójskeho koňa. Tento názov sa využíva predovšetkým na označenie počítačového programu, ktorý vykonáva deštruktívnu činnosť. Tá však zohráva hlavnú úlohu aj v tomto prípade, nakoľko by mala zabíjať rakovinové bunky, uvádza vykonaná štúdia.

Úplna eliminácia rakoviny

Hlavnou podstatou nového prístupu je viazanie chemoterapeutickej liečby na tuk. Práve tuk predstavuje pri tvorbe a rozširovaní rakoviny obrazne povedané palivo, nakoľko sa rakovinové bunky rozširujú ďalej aj najmä vďaka tuku. Vedci sa tak rozhodli tzv. trójskeho koňa umiestniť do tuku, ktorý je zachytený malígnymi bunkami. Akonáhle sa dostane do vnútra nádoru, liek sa aktivuje a masívne ničí rakovinové bunky.

Výskumný pracovníci testovali nový prístup s použitím chemoterapeutického paklitaxelu a výsledkom bola úplna eliminácia rakoviny kostí, pankreasu či hrubého čreva u myší, na ktorých boli vykonávané laboratórne testyPortál Mirror píše, že za výskumom stojí profesor chémie Dr. Nathan Gianneschi, spolu s vedeckým tímom Northwestern University.

Efektívnejšie a menej škodlivejšie

„Liek vyzerá ako pekná mastná kyselina, ktorú receptory nádoru identifikujú a pozývajú k sebe. Tzv. trójsky kôň sa následne začne metabolizovať a zabíjať nádorové bunky“, vysvetľuje profesor Gianneschi. Podľa neho je nový prístup efektívnejší aj v oblasti podávania paklitaxelu. Vďaka výskumu bude možné podávať omnoho vyššie množstvo, ktoré zabije nádory rýchlejšie a bez vedľajších účinkov. Výsledky hovoria o dávke, ktorá je 20-násobne vyššia, no zároveň aj 17 X bezpečnejšia ako iné lieky na báze paklitaxelu.

Prečítajte si tiež!
5G sieť ako zdravotný strašiak ľudstva. Sú obavy opodstatnené alebo je to len ďalší nezmysel?

Zdravé bunky tak môžu zostať nedotknuté a nová metóda môže prevýšiť aj klasickú chemoterapiu či ožarovanie, pri ktorých dochádza k ničeniu zdravých buniek a spôsobujú obrovské množstvo vedľajších účinkov.

Výskum by tak mohol znamenať obrovskú pomoc pre pacientov, ktorých počet neustále narastá. Len v USA bola v minulom roku diagnostikovaná rakovina viac než 1,7 miliónom ľuďom, pričom viac než 609 tisíc ľudí tejto zákernej chorobe podľahlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom