Windows 7 začiatkom januára oficiálne ukončil svoju dlhoročnú a musíme povedať, že legendárnu púť. Napriek tomu stále veľa ľudí si starý operačný systém ponechalo, čím sa však zbytočne vystavujú riziku.

Prechod na Windows 10 by mal byť preto bezodkladný. Avšak ak nemáš rád zmeny a prechodu sa brániš predovšetkým kvôli zvyku, pripravili sme návod, s ktorým sa razom budeš cítiť, akoby si stále používal Windows 7.

Nový systém v starom šate

Princíp spočíva v zmene dizajnového prostredia Windowsu 10, čo sa dá docieliť hneď niekoľkými veľmi jednoduchými krokmi. Zmeniť sa dá takmer všetko – od úvodného zvuku, až po menu Štart.

1. Stiahnutie originálnych tapiet

Najjednoduchší spôsob, ako pretvoriť Windows 10 na Windows 7 spočíva v zmene tapety. Stiahnuť si ich môžeš z tejto stránky, kde nájdeš kompletne všetky pozadia, ktoré sa v starom systéme dodávali.

Flickr

2. Prispôsobenie ponuky Štart

Po neslávnom odstránení tlačidla Štart v systéme Windows 8 sa Microsoft z tejto chyby poučil a hneď v ďalšej verzii sa prvok vrátil na svoje miesto. Vo Windows 10 síce niektoré prvky zmenili svoje rozloženie, no jeho fungovanie je naďalej na tom rovnakom princípe. Aby však bol rovnaký ako predtým, je potrebné stiahnuť program Open-Shell-Menu. Program je veľmi malý a po jeho inštalácii sa ti menu Štart automaticky prispôsobí. Dodatočne ešte môžeš vykonať niekoľko úprav.

Vytvoriť si môžeš aj vlastnú ikonu tlačidla Štart, využívať aktuálne, prípadne si stiahnuť ikonu z Windows 7 a prispôsobiť si ju podľa seba.

3. Aero téma

Neodmysliteľnou súčasťou je aj doplnok v podobe Aero témy, ktorá síce na starších počítačoch spôsobovala spomalenie systému, no v moderných zariadeniach to na výkon nebude mať takmer žiadny vplyv. Znovu k tomu využijeme program Open-Shell-Menu, kde v záložke Skin zmeníme tému na Windows Aero. Tým sa do známeho motívu „prezlečie“ Štart Menu.

Redakcia

Aby sa Aero téma aplikovala aj na panel úloh a otvorené okná, je potrebné stiahnuť program Glass2K, kde sa zmení prehľadnosť panela úloh. Následne kliknutím na pravé tlačidlo myši môžeš zmeniť prehľadnosť akéhokoľvek ďalšieho okna. Ide síce o pomerne pracnú záležitosť, no automatizovaný spôsob zatiaľ nie je.

4. Úvodná znelka

Posledným krokom je stiahnutie úvodnej znelky systému Windows 7. Učiníš tak z tejto stránky, no následne je potrebné zvukovú stopu konvertovať do formátu .wav, čo zvládneš aj pomocou bežných online nástrojov. Následne je potrebné navštíviť register. Stačí do vyhľadávania napísať „regedit“ a presunúť sa do zložky HKEY_CURRENT_USER> AppEvents> EventLabels> WindowsLogon. Dvakrát klikni hna ExcludeFromCPL a zmeň hodnotu z „1“ na „0“.

Redakcia

Posledným krokom je otvorenie ovládacieho panelu zvuku v systéme Windows 10 a s sekcii Zvuky nastaviť prehrávanie úvodnej znelky pri štarte systému a nahrať tam stiahnutú znelku. Celý proces sa týmto končí a výsledkom je tak pomerne verná kópia dizajnového jazyka Windowsu 7.

Redakcia

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP