Spoločnosť UMi na svojej Facebookovej stránke zverejnila obrázky, ktoré zobrazujú proces aktualizácie smartfónov spoločnosti na najnovšie verzie Androidu. 

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

5.0, 5.1, Lollipop, Android L, lízatko, to všetko sú pomenovania pre najnovší systém Android 5.0 aj 5.1. Lollipop priniesol vylepšené hospodárenie s energiou, rovnako ako aj nový dizajn, či praktický, to musíte posúdiť sami. Najhlavnejšou zmenou bola podpora 64-bitových procesorov, keďže na prechádzajúcich verziách nedokázali využiť svoj potenciál. Niektoré zmeny sú trochu prekvapivé, napríklad odstránenie tichého režimu či vypnutie LED (blesku) pod 15% batérie. Ja som si to všimol hlboko v lese, keď mi cca o 1:00 prestal svietiť na cestu ;-). A čo vy? Máte už svoj Lollipop? Podeľte sa tiež o vaše skúsenosti v diskusii pod článkom.

Ak na neho ešte len čakáte a vlastníte smartfón od UMi alebo s procesorom MT6592(T), tak sa dozviete viac informácií o jeho príchode. UMi zverejnilo viac informácií prostredníctvom infografiky v ich Facebookovej skupine UMi Fans Group. O skupinu sa starajú priamo UMi vývojári, ktorí vám na vaše otázky radi odpovedia.

All

UMi Zero

Majitelia UMi Zero tlačia na UMi aby zverejnilo Lollipop a tlak zhoršuje aj to, že UMi Zero nemal zo začiatku najstabilnejšiu ROM. Majitelia požadujú niečo stabilné. Ako záchrana prišla nedávno prvá stabilná rom V3.10 (Android 4.4.2). Majitelia smartfónu UMi Zero, podobne ako aj majitelia iných smartfónov s čipsetmi MT6592, to majú s Lollipopom trochu ťažšie a jeho príchod je čoraz viac v nedohľadne.

UMI ZERO môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Všetko stojí a padá na ešte neexistujúcich zdrojových kódoch Lollipopu od Mediateku, ktoré, narozdiel od oficiálnych zdrojákov od Google (licencia Apache 2.0), musia byť prispôsobené pre chod na danom čipsete. Viac o budúcnosti MT6592 si povieme v druhej polovici tohto článku.

UMi Hammer

UMi si na tomto super odolnom smartfóne dalo záležať a to aj po softwérovej stránke. Smartfón bol síce dodávaný ešte len s Androidom 4.4, no už teraz je pripravená aktualizácia dokonca až na Android 5.1. Ten sa bohužiaľ nemá v láske s nástrojom ROOTJOY, ktorý vytvorilo UMi pre nahrávanie nových ROM do svojich zariadení. Vývojári na tom už tvrdo pracujú, no aktualizáciu na Lollipop ste už teraz schopní urobiť pomocou nástroja SP Flash Tool.

UMi eMax

Veľká 3780 mAh batéria smartfónu UMi eMax je super, no ešte dlhšie si ju užijete s úspornými vlastnosťami Androidu L. Celý tento systém pre UMi eMax je ešte len v štádiu vývoja a ladenia, aby ste si mohli užiť svoj smartfón. Nebude to už dlho trvať a UMi sľubuje uvoľnenie do 18. augusta tohto roku. Už teraz sú k dispozícií fotky tohto smartfónu s Andoidom 5. Nie je však známe, či sa bude jednať o verziu 5.0 alebo 5.1.

UMI eMax môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


UMi Iron

O novej vlajkovej lodi s nezvyčajnými vlastnosťami, ako je napríklad rozpoznávanie očí sme vás už informovali, no teraz pre vás máme výbornú správu. Váš nový UMi Iron príde už s Androidom 5.0.

UMI Iron môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Mediatek a jeho čipset MT6592

UMi znovu zverejnilo svoju infografiku aj na túto tému.

zero

Ako to teda v skutočnosti je?

Začnime tým, že si povieme, čo je procesor MT6592. Tento procesor sa môže pýšiť titulom prvý skutočný 8-jadrový mobilný procesor na svete. Mediatek o ňom urobil dokonca celú internetovú stránku. MT6592 prišiel na trh začiatkom minulého roku a svojím výkonom očaril výrobcov natoľko, že zabudli na čerstvo na trh uvedený 6-jadrový procesor MT6591. Vďaka tomu ho nájdeme vo vysoko populárnych smartfónoch a vlakových lodiach ako je Meizu MX4, Xiaomi Redmi Note, iNew V8 plus, UMi Zero, iOcean X7S Elite a veľa ďalších.

Okrem svojej výkonnosti, sa vyznačuje aj lepším hospodárením s energiou, čo sa prejavuje nižším zahrievaním. To zároveň podporuje udržanie výkonu, keď sa váš smartfón zahrieva, tak ako ochranu pred prehriatím sa dočasne podtaktuje, aby znížil svoju teplotu na príjemnejšiu hladinu.

MT6592 je možné taktovať až na 2 GHz, vtedy sa začal označovať ako MT6592T (T ako Turbo). Aj v tomto prípade si však zachoval dobrú energetickú efektivitu.

8 jadier ARM Cortex-A7 zohralo svoju úlohu výborne, no na úspechu tohto čipsetu sa podieľala aj moderná 4-jadrová grafika ARM Mali-450 MP4. Toto všetko predurčovalo (aspoň na papieri) tento čipset pre lacné a výkonné zariadenia, s ktorými sa hneď „roztrhlo“ vrece a pomohli tak výrazne rozšíriť Android 4.2 a 4.4 na trh.

Android_historical_version_distribution_-_vector.svg
Keď na trh nastúpil MT6592, používal sa predovšetkým Android 4.2 Jelly Bean. Časom Mediatek zverejnil zdrojové kódy aj pre Android 4.4 KitKat, čo využila väčšina výrobcov na aktualizáciu svojich aktuálnych zariadení. Teraz ale doba pokročila, MT6592 oslávil svoje 1. narodeniny, ba aj na svete už je 1,5 roka. Na trh sa dostal Android 5.0 a tiež 5.1. A majitelia smartfónov s čipsetmi MT6592 sa výrobcov svojich smartfónov pýtajú, kedy bude ich smartfón aktualizovaný. Tí majú však zviazané ruky a bez zdrojových kódov nie sú schopní nič urobiť.  Na internete sa šírili rôzne dátumy od 10. januára 2015 až po 14. júl 2015. No pravdou je, že k dnešnému dňu neexistuje smartfón či tablet s MT6592 a Androidom L súčasne.

Tu prichádza na scénu otázka, prečo to Mediatek nezverejnil, aká je jeho marketingová stratégia? Odpoveď je celkom jednoduchá. Mediatek tieto zdrojové kódy voľne nezverejňuje ďalej, ale predáva ich samotným výrobcom. Toto je nevýhoda hlavne pre komunitu a dobrovoľníkov, tvorivých programátorov, čo majú chuť urobiť nejakú vlastnú ROM a opraviť v nej chyby, ktoré Mediatek neodstránil a trochu ju vylepšiť. Mediatek nezarába len na licenciách, ale aj na samotných procesoroch, preto je pre neho výhodnejšie radšej nezverejňovať zdrojové kódy a podporiť tak predaj nových zariadení. Má to aj svoje nevýhody, výrobcovia následne prechádzajú k iným výrobcom, ktorí nemajú problémy so zverejnením zdrojových kódov a je voľne dostupný na internete, napr. Qualcomm. Výrobcovia si ho potom prispôsobia, urobia nejakú nadstavbu a pre zvýšenie popularity nadstavby môžu zverejniť celý jej zdrojový kód, ako to urobilo napríklad nedávno Xiaomi.

UMi pred pár dňami položilo otázku vo svojej skupine, kde aj vy môžete rozhodnúť, aký čipset by ste chceli vidieť v nasledujúcom UMi smartfóne.

Ashampoo_Snap_2015.07.18_02h14m06s_006_Ak to takto pôjde ďalej, Mediatek bude musieť prehodnotiť svoju marketingovú stratégiu, no aj tak ostane veľmi populárny vďaka nízkej cene svojich čipsetov.

Zdroj: UMi Fans Group

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú