UMi Zero je minuloročná vlajková loď spoločnosti UMi. Na prvý pohľad má vyvolávať dojem high-end smartfónu, čomu nasvedčuje aj jeho pôvodná cena 300 dolárov (275 €), ktorá následne klesla na 200 €. Prvé zmienky sa datujú od septembra 2014. Testovacie vzorky sa objavili koncom novembra a v januári sa dostal k väčšine svojich zákazníkov. Aj napriek pokročilému veku a nie práve najnovším technológiám je to stále hodnotný a elegantný telefón.

Kľúčové špecifikácie UMi Zero: 

 • Všeobecné: GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 900/2100MHz
 • Rozmery a váha: 146 x 70,5 x 6,4 mm, 147,0 g
 • Displej: 5.0″, Super AMOLED s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 441 ppi
 • Čipset: MediaTek MT6592T
 • CPU: Osemjadrový, takt 2.0 GHz, Cortex-A7
 • GPU: Mali-450MP
 • RAM: 2 GB
 • OS: Android 4.4.2 (KitKat)
 • Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 13,24 GB), slot pre MicroSD, max. 64GB
 • Fotoaparát: 13 MPx Sony IMX214 Exmor RS snímač, clona f/1.8, autofocus, dvojitý LED blesk
 • Predný fotoaparát: 8 MPx (1080p video)
 • Video kamera:  1080p video nahrávanie pri 30fps
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, GPS s AGPS, štandardný 3.5mm audio jack
 • Batéria: 2780 mAh
 • Ostatné: akcelerometer, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM, ovládanie gestestami, inteligentná obrazovka

Balenie

Hneď prvé, čo si všimnete, je netradične veľká čierna krabička, ktorá vytvára pocit, že je v nej niečo drahé a kvalitné. Pri bokoch sú dve menšie, obsahujúce USB kábel a malý adaptér (DC 5,7 V, 2,4 A).  Uprostred sa nachádza plastový kryt v tvare písmena Z. Pod ním je uložený mobil, kožený obal a obálka so stručným manuálom a ochrannou fóliou na zadné aj predné sklo.

Konštrukcia a dizajn

Smartfón na prvý pohľad pôsobí veľmi elegantne. Po bokoch nájdeme hliníkový rám s výrezmi pre anténu. Vpredu aj vzadu sa nachádza tvrdené sklo Corning Gorilla Glass 3 a musím potvrdiť, že vykonáva svoju prácu veľmi dobre, lebo ani po mesiaci používania neboli viditeľné akékoľvek škrabance. Na pravej strane je zásuvka na 2x microSIM alebo 1x microSIM + microSD. Na hornej strane nájdeme microUSB konektor, žiaľ bez OTG funkcie. Výrobca uviedol, že OTG nie je možné spojiť s funkciou rýchleho nabíjania a tak dali prednosť rýchlemu nabíjaniu. Zo spodnej strany je klasická dierka pre 3,5mm jack. Celý mobil je hrubý len 6,4 mm.

IMG_0738

Displej

UMi Zero prichádza s 5″ Super AMOLED displejom, ktorý poskytuje výborný kontrast, jas a tiež kvalitné podanie farieb. Rozlíšenie displeja je 1920 x 1080 pixelov a hustota pixelov je už štandardných 441 ppi. Výborné pozorovacie uhly taktiež nie sú výnimkou. SAMOLED displej je takto vhodný na pozeranie filmov či čítanie elektronických kníh. Od ostatných displejov sa SAMOLED líši tým, že každý pixel je vlastná malá LED dióda, vďaka čomu dokáže lepšie podať čiernu, kedy jednoducho nesvieti, čo má zároveň priaznivý dopad na úsporu energie. To platí len v prípade zobrazovania čiernej. Ak je zobrazovaná biela, musia svietiť všetky farby a preto môže byť spotreba oveľa väčšia než pri normálnych displejoch. Dobrá viditeľnosť pretrváva vďaka vysokej úrovni maximálneho jasu aj počas slnečných dní.

Výkon a pamäť

Čínsky UMi Zero obsahuje už starší MediaTek MT6592T procesor, ktorý vie vyvinúť dosť veľa tepla, čo sa pri tomto kovom a zároveň tenkom mobile vie veľmi prejaviť. Mobil zvláda úplne v pohode náročné hry na grafiku. Napríklad Asphalt 8 si môžete užívať s plnou grafikou bez sekania. Tu už ale to teplo pocítite, do 30 minút hrania vás požiada systém aby ste vybrali batériu, lebo sa prehrieva. Vtedy stačí mobil len vypnúť na cca 3 minúty a môže sa pokračovať ďalej. Ak ste pripojený na nabíjačku, bude to o dosť skôr. Tomuto sa môžete vyhnúť znížením grafiky v hre alebo podtaktovaním procesora, pomocou rôznych aplikácii.

Testy výkonu:

 • Antutu: 31 048
 • Quadrant: 12 719
 • Geekbench 3: Single-core 446 | Multi-core 2480
 • 3DMark – Ice Storm Extreme: 5022

2 GB RAM sú v dnešnej dobre dostačujúce množstvo a nemalo by vás to obmedzovať pri bežnej práci, rovnako ako pri hraní hier. Vnútorná pamäť má kapacitu 16 GB. Oproti ostatným mobilom s Androidom v tejto cenovej triede poteší nerozdelený diskový priestor, ktorý je veľký 13,24 GB. Je tu problém s prístupovými právami na zápis na SD kartu, čo dokáže vyriešiť veľa aplikácii. Komu by pamäť nestačila, môže zvážiť rozšírenie pomocou microSD karty až do 64GB.

Screenshot_2015-03-27-15-26-27

Operačný systém

Od výroby je v smartfóne nainštalovaný skoro čistý, neupravený Android 4.4 Kitkat bez grafických nadstavieb, ktorý ani netreba predstavovať. Systém je rýchly a svižný. Zvyknú sa objavovať aj nechcené reštarty, tie spomeniem podrobnejšie neskoršie. Telefón príde už rootnutý, čo má niekoľko výhod.

Špeciálne funkcie

Ovládanie gestami – pohybmi ruky nad svetelným senzorom môžete ovládať aplikácie ako je Galéria, Launcher. Táto funkcia ešte nie je úplne vyladená, dve verzie ROM dozadu bola vypnutá a v nasledujúcej verzii znovu zapnutá, ale funguje len pri tesnej blízkosti. Možno je to vada môjho kusu.

Snímka obrazovky tromi prstami – hocikedy môžete urobiť snímku obrazovky potiahnutím troch prstov po obrazovke.

Podržaním tlačidla späť zamknete mobil.

Stíšenie otočením – keď vám niekto volá v nevhodnú chvíľu, stačí iba otočiť mobil a stíši sa zvonenie.

Inteligentná obrazovka – keď pozeráte nejaké video alebo film v systémovom prehrávači, mobil bude sledovať, či sa na video pozeráte, a ak sa začnete pozerať iným smerom, prehrávanie sa pozastaví. Po vrátení hlavy do pôvodnej polohy sa prehrávanie obnoví.

Ultra šetriaci režim – Ukončia sa nepotrebné aplikácie, a mobil sa prefarbí do čiernej farby. Výrazne tak predlžuje výdrž mobilu.

Nástroj ROOTJOY

Ashampoo_Snap_2015.04.04_14h16m29s_001_

Jenou z najväčších výhod smartfónu UMi Zero je aj dostupnosť množstva iných Custom ROM. Výrobca sa preto rozhodol vytvoriť nástroj ROOTJOY, ktorý slúži na uľahčenie procesu flashovania novej ROM. Vyberiete si rom, ktorú pre vás portola priamo UMi a tá sa sama stiahne. Do mobilu sa nainštaluje špeciálna dotyková recovery ROOTJOY. Následne sa do mobilu odošle ROM a automaticky nainštaluje. Ak sa niečo pri tomto procese pokazí, samotná recovery vie komunikovať s PC a tak nahrať novú ROM. Nové rom vychádzajú v pravidelných intervaloch. Aktuálne sú k dispozícii:

 • Android 4.4 (v 3.09) (aktualizácia originálnej rom)
 • MIUI 6
 • EMUI 3.0
 • Android 4.4 v štýle Androidu 5.0
 • Aliyun OS v3.0.3

Android 4.4 v štýle Android 5.0:

MIUI 6:

Výdrž batérie

UMI Zero pod svojou kovovou kostrou a sklom Gorilla Glass 3 skrýva nevymeniteľnú 2780 mAh batériu, ktorá poskytuje dosť energie na fungovanie mobilu. Výdrž závisí od obsahu, čo je zobrazovaný na displeji. Ak budete zobrazovať čiernu, bude sa vaša spotreba rovnať zhasnutému displeju + bežiacemu procesoru. Preto je odporúčané zvoliť si nejaké čierne alebo aspoň tmavé pozadie.

Smartfón je nabíjaný prúdom 2,4 A, čo vôbec nie je málo, práve naopak. Vďaka tomu výrobca uvádza nabitie z 5% na 40% za 15 minút. Pri nabíjaní znovu ucítite, že mobil je trochu teplejší. Ako riešenie je možné použiť adaptér s menším prúdom, ale potom sa nabíjanie veľmi predĺži.

Pri 10 hodinách v ultra šetriacom režime (v noci) (viac info v operačnom systéme) a občasnom používaní (1,5 hod e-kniha, 1 hod internet, 1,5 hod hry PvZ2, Asphalt 8) ostalo ešte 12% batérie.

Fotoaparát

UMi Zero obsahuje 13 MPx fotoaparát Sony IMX 214 s clonou f/1.8 a duálnym LED bleskom. Ak máte čas a chuť sa pohrať v nastaveniach fotoaparátu, môžete získať veľmi kvalitné fotky. Okrem fotiek poteší aj kvalita Full HD videa.

HDR:

Testovacie videá:

Základná aplikácia fotoaparátu ponúka režimy: HDR, Ťah gesta, Krása tváre, Živá fotografia,  Sledovanie pohybu, Krása tváre 2, Panoráma, Viacúhlové zobrazenie.

Multimédiá

Zvuk zadného repruduktora vnímam ako jeden z lepších, čo som zažil. Stále od toho neočakávajte nič extra. Zvukový výstup je kvalitný, čistý, neskreslený. Od ROM 3.09 má mobil aj vstavaný ekvalizér a pár nástrojov na vylepšenie zvuku. Samozrejmosťou je aj schopnosť prehrať FullHD video bez najmenších problémov a sekania. To s kombináciou 5″ Super AMOLED displeja robí výborný zážitok zo sledovania filmov.

 

Konektivita

Kvalita GPS signálu dosť závisí od počasia. Podľa mňa občas fixuje príliš dlho, ale keď to už chytí, tak drží polohu a nelieta po okolí. Kvalita signálu WIFI je trochu rozdielna a závisí na nainštalovanej ROM. Na starších bol tento signál trochu slabší, ale teraz na najnovšej ide veľmi dobre. 3G (900/2100MHz) – veľa ľudí na fórach sa zvykne sťažovať na slabý signál 3G, ten sa tiež dá zlepšiť a to s poslednou ROM 3.09. 2G (850/900/1800/1900MHz) chytíte všade bez problémov.

Screenshot_2015-01-23-13-07-13

Známe chyby

 • Náhodné reštarty: Deje sa to na každej súčasnej ROM a stále sa to zlepšuje. Ja som zaznamenal reštarty hlavne keď je mobil so zapnutým určovaním polohy cez Wifi alebo mobilné siete. ROM 3.09 výrazne zlepšila stabilitu.
 • Prehrievanie sa (podrobnejšie spomenuté v časti Výkon a pamäť).
 • Problémy s batériou: Prvé mobily mali problém s nafukovaním batérie. UMI zareagovalo bezplatným posielaním novej batérie so zadným sklom.
 • ROM 3.09: Nefunguje uspávanie po zatvorení koženého obalu.
 • Problém s právami na zápis na SD-kartu. Je to chyba v orignál Androide 4.4, výrobcovia ju musia opravovať sami vo svojich ROM. Na opravu pomôže táto aplikácia.

Záver

Za túto cenu je to stále veľmi dobrý smartfón, aj keď v súčasnosti nájdete podobné mobily aj s LTE a novými MTK 64-bit procesormi za rovnaké, ba aj nižšie ceny. Keď si nepotrpíte na tieto veci, tak dostane elegantný a štýlový mobil, ktorý sa zapáči každému vo vašom okolí. Už teraz je k nemu možné objednať nové slúchadlá UMI VOIX za 19,99 $. Odporúčam mobil používať s koženým obalom, sklo vzadu je veľmi klzké a mobil sa tak hrá na veľkého cestovateľa. Súčasná cena UMi Zero sa pohybuje na úrovni 200 $.

+Plusy -Mínusy
+Super AMOLED displej – Klzký zadný povrch
+Vysoká kvalita videa a fotiek -Nepodporuje LTE, NFC, OTG
+Pomer cena/výkon -Prehrievanie a časté reštarty
+Nástroj ROOTJOY
+Dizajn a kvalitné spracovanie

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú