Umelá inteligencia je dnes považovaná za kľúčovú technológiu a je viac než isté, že sa s ňou v každodennom živote budeme stretávať čoraz častejšie. Hoci od využitia plného potenciálu AI sme stále na míle vzdialení, už teraz nám v mnohých oblastiach uľahčuje život.

Umelá inteligencia a farmaceutika

Umelú inteligenciu môžeme vidieť nielen v robotike, automatizácii či autonómnych vozidlách, ale aj v medicíne. Jedna takáto farmaceutická umelá inteligencia určená na pátranie po nových liekoch sa nazýva MegaSyn. Tá však v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Machine Intelligence namiesto liekov našla tisícky nových chemických zbraní. Na tému upozornil portál IFLScience.

Flickr

Ako píše portál TheRegister, výskum má na starosti spoločnosť Collaboration Pharmaceuticals, ktorá vo svojej štúdii ukázala, ako možno algoritmy umelej inteligencie, využívané pri pátraní a navrhovaní nových liekov, upraviť tak, aby vytvárali biochemické zbrane.

Príbeh tohto pozoruhodného výskumu má korene ešte v roku 2021, kedy bola Collaboration Pharmaceuticals pozvaná na konferenciu organizovanú Spiezovým laboratóriom vo Švajčiarsku, čo je vládou financovaná organizácia, ktorá skúma rôzne riziká jadrových, biologických a chemických zbraní, upozorňuje portál Economist.

Ako uviedol hlavný autor štúdie Fabio Urbina, prekvapivým na celom výskume bola najmä jeho jednoduchosť. Väčšina údajov o toxicite rôznych molekúl je voľne dostupná, a ak vieš programovať v Pythone a čo-to o strojovom učení, potom pravdepodobne za víkend dokážeš vytvoriť niečo veľmi podobné.

NEPREHLIADNI:
Hráme sa s ohňom a budúcnosťou ľudstva. Slovenskí vedci odhalili, čoho sa máme báť najviac pri umelej inteligencii

Nové chemické zbrane

Urbina so svojim tímom však na výskum využili umelú inteligenciu MegaSyn, ktorá im celú prácu uľahčila a skrátila iba na 6 hodín. Za normálnych okolností MegaSyn funguje približne tak, že prechádza obrovské množstvo rôznych chemických látok a hodnotí ich na základe toxicity a bioaktivity – toxicitu „penalizuje“ a bioaktivitu „odmeňuje“.

Pixabay

Pri tomto „výskume“ bádatelia len prevrátili priority a hodnoty umelej inteligencie úplne naruby. MegaSyn teda začala kladne hodnotiť toxické látky. Výsledok bol naozaj desivý. Takto upravená AI dokázala za 6 hodín práce vygenerovať až 40 000 rôznych chemických látok, ktoré spadajú do kategórie chemických zbraní.

Zoznam okrem iného zahŕňal aj množstvo tých najnebezpečnejších nervových látok ako napríklad VX, ktorá je považovaná za tú vôbec najsilnejšiu nervovú látku, aká bola kedy vytvorená. Smrteľná dávka je pri vdýchnutí už 0,5 mg.

Čo je horšie, tu MegaSyn nezastavila. Dokázala vytvoriť, respektíve navrhnúť úplne nové látky, ktoré zatiaľ nie sú syntetizované, no sú ešte desivejšie a toxickejšie ako VX. Podľa vedcov niektoré tieto látky by mohli byť zneužité na vyvinutie úplne novej triedy chemických zbraní.

Autori však tvrdia, že dosiahnuté výsledky nie sú overené, pričom ani nemajú v pláne ich overovať. Na to by totiž museli byť syntetizované a v skutočnosti aj vyrobené. Dúfajú však, že tento výskum otvorí mnohým odborníkom oči a možnosti využitia, či v tomto prípade skôr zneužitia AI v rôznych oblastiach, sa začnú brať oveľa vážnejšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú