Veľké technologické spoločnosti ako Google či Apple používajú umelú inteligenciu pre vylepšenie vlastných softvérov. Google prišiel s novinkou, ktorá strojové učenie zásadne zmení.

Tréning umelej inteligencie zvyčajne prebieha tak, že sa na jednom mieste zbierajú informácie o tom, ako používaš aplikácie a na základe toho vznikajú nové algoritmy. Výsledkom môže byť čokoľvek od ostrejších fotografií až po lepšiu vyhľadávaciu funkciu v tvojej e-mailovej aplikácii. Tento spôsob je síce efektívny, no má aj zopár nevýhod. Prvou a najzásadnejšou je súkromie používateľov. Údaje o používaní aplikácií sú totiž posielané na servery spoločností.

umelá inteligencia
zdroj fotografie: Android Gadget Hacks

Google preto začal experimentovať s novým spôsobom trénovania umelej inteligencie, a to takzvaným Federated Learning. Namiesto toho, aby boli údaje o používaní posielané na servery Google, bude učenie prebiehať na každom zariadení individuálne. V podstate to znamená, že umelá inteligencia bude trénovaná aj tvojím procesorom v smartfóne. Prvou aplikáciou, na ktorej Google novinku skúša, je klávesnica Gboard. Tá používateľom poskytuje návrhy slov na základe správ a pamätá si, ktoré návrhy ignorujú a ktorým návrhom venujú pozornosť.

„Federated Learning prináša inteligentnejšie modely, nízku latenciu a nižšiu spotrebu energie pri zaistení súkromia.“ – povedali výskumní vedci Google, Brendan McMahan a Daniel Ramage.

nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia s vlastným asistentom už aj v Messengeri! Pozri sa, ako bude vyzerať

Federated Learning prináša množstvo výhod. Tento spôsob je viac súkromný, kedže dáta nikdy neopustia zariadenie, a používatelia nemusia čakať na aktualizáciu od Google, v ktorej je zakomponovaný nový algoritmus. Neovplyvní to však výkon a výdrž batérie zariadení? Google našťastie myslel aj na toto a učenie preto prebieha iba keď je zariadenie na nabíjačke a pripojené k Wi-Fi. Na podobnej novinke vraj pracuje aj Apple, pričom tá jeho sa volá „differential privacy“. Zdá sa, že v budúcnosti sa budeme s týmto spôsobom trénovania umelej inteligencie stretávať čoraz častejšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú