Pred niekoľkými rokmi väčšina ani len netušila, že umelá inteligencia „ovládne“ svet. Dnes je už neoddeliteľnou súčasťou našich životov a sprevádza ľudstvo v takmer každej činnosti. Dokáže vytvárať grafiky, písať texty, robiť práce a takto by sa dalo pokračovať do nekonečna.

Toto všetko z nej robí ultimátny nástroj a človek má zrazu po ruke akéhosi virtuálneho asistenta, ktorý za neho vyrieši každý jeden problém. Vo veľkých firmách, v školách, ale dokonca už aj v mestách vo verejnej správe. Umelú inteligenciu, presnejšie jazykový model GPT-4o, už nájdeš úplne všade a prvé mesto na Slovensku sa môže dokonca pochváliť integrovaným AI nástrojom Tellmee.

Chceš zavolať na mestský úrad o 18:00, ale už ti nikto nezdvihne? Senec s týmto už problém mať nebude a virtuálny asistent pracujúci s internými dokumentami mesta ti všetko vysvetlí.

Umelá inteligencia sa tak pomaly dostáva už aj do verejnej správy a na základe rapídneho vzostupu AI redakcia FonTech.sk kontaktovala experta Jiřího Tůmu, CEO CodeAlley a oceneného výberom Forbes 30 under 30 a Viktora Nagyho, tvorcu aplikácie Tellmee, s ktorými „otvárame“ nové možnosti pre všetkých občanov Slovenska v najbližších rokoch.

V rozhovore sa dozvieš:

  1. V čom aplikácia Tellmee pomáha obyvateľom mesta?
  2. Čo ju odlišuje od ostatných AI nástrojov?
  3. Ako Tellmee pomáha študentom a školám na Slovensku?
  4. Čo si expert myslí o budúcnosti AI vo verejnej správe?
  5. Kde vidí expert najväčšie výhody umelej inteligencie v školstve alebo zdravotníctve?
  6. Prečo regulácia umelej inteligencie nedáva zmysel?
  7. Čo si expert myslí o skeptikoch, podľa ktorých AI zničí svet?

Na stránke mesta svieti „Vyskúšajte si seneckú apku tellmee s umelou inteligenciou“. V čom pomáha obyvateľom Senca?

Vnímam tu také dve roviny. Prvá: občania majú šikovnejší a rýchlejší prístup k informáciám o celom meste, ale aj o všetkom na internete. Občania majú k dispozícii AI chatbota a vedia sa ku všetkému dopátrať.

FonTech (screenshot)

S mestom Senec taktiež riešime sprístupnenie AI nástroja na ich interné účely. Ak aktuálne pracujú s nejakými dokumentami, zmluvami, vedia ich nahrať do Tellmee a používať ich ako pri akýkoľvek inom chatbotovi, ale s tým rozdielom, že tento chatbot vie pracovať priamo s dokumentmi a smernicami mesta, nie len so všeobecnými informáciami dostupnými na internete.

Nebojíš sa, že takýmto štýlom zoberie AI zamestnanie ľudom na úradoch?

Práve naopak. Chceme, aby ľudia na mestskom úrade mali menej repetitívnej práce. Nie je našim cieľom znížiť počet ľudí na mestskom úrade. Umelá inteligencia aj tak zatiaľ nedokáže nahradiť ich prácu.

V prvom rade ide o zlepšenie služieb občanom o to, aby sa zamestnanci na úradoch mohli venovať iným činnostiam, ktoré AI zatiaľ nedokáže. Tellmee dokáže verejnej správe ušetriť čas a náklady pri vykonávaní repetitívnych a jednoduchých úloh.

Ako GPT-4o zjednodušuje interakciu občanov s mestskými úradmi?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú