Vedci z Fyzikálneho a technologického inštitútu v Moskve majú na svojom konte ďalší skvelý a hlavne úspešný projekt. Podarilo sa im vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá dokáže vytvárať obraz toho, na čo sa človek pozerá a navyše v reálnom čase, informuje portál Futurism.

Zariadenie, ktoré doslova dokáže čítať naše myšlienky. Aj takto by sa dalo nazvať spojenie špeciálne navrhnutej neurónovej siete, spolu s futuristickou helmou, ktorá dokáže zachytávať vlny v našom mozgu.

Ako píše portál TheMindUnleashed, technika zachytávania vĺn pomocou elektród, ktoré sa nachádzajú na špeciálnom EEG headsete, je navyše neinvazívna, čo znamená, že na získanie týchto dát nie je potrebné vkladať do tela subjektu žiaden predmet.

Úspech, ktorý nikto nepredpokladal

V prvej fáze výskumu mali osoby napojené na EEG sledovať 10 sekundové krátke videá po dobu 20 minút. Videá spadali do 5 rôznych kategórií a už v tejto fáze dokázali vedci presne určiť, na aký typ videa sa subjekt pozerá. V ďalšej fáze nechali dáta z EEG prejsť dvomi neurónovými sieťami. Prvá mala za úlohu vytvárať zo zachytených vĺn spracovateľný šum a tá druhá mala následne tento šum pretvárať na obraz.

Nenechaj si ujsť
Táto umelá inteligencia ukáže, ako ťa vníma na fotkách. Veľakrát je sexistická a rasistická

Dosiahnuté výsledky sú v skutku pozoruhodné. Umelá inteligencia dokázala pomerne zreteľne pretvoriť vlny z mozgu na pozorovateľný obraz, a to všetko sa navyše dialo v reálnom čase. Podľa odborníkov mnohí považovali tento výskum za šialený.

Celý postup prirovnávali k tomu, akoby sa niekto pokúšal pochopiť vnútornú štruktúru parného motora iba na základe pary, ktorá vychádza z komína. Na začiatku totižto výskumníci netušili, či obsahujú mozgové vlny dostatok informácií na vytvorenie obrazu, no teraz sa utvrdili v tom, že to možné je.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom