NASA urobila bezprecedentný krok. Oficiálne zahájila vyšetrovanie UFO, po novom označovanom ako neidentifikovaný vzdušný fenomén (UAP), píše Futurism. Z vedeckého hľadiska sa tak chystá podrobne vyšetriť hlásenia o takýchto objektoch a javoch, z ktorých sa vykľulo niečo iné, ako konvenčné lietadlá či iné známe prírodné javy.

Mimozemský pôvod popiera

Len pred niekoľkými mesiacmi sa o takéto fenomény začala viac zaujímať aj armáda Spojených štátov, ktorá sa pokúsila prelomiť stigmu vládnucu medzi jej členmi. Cieľom je umožňiť komukoľvek voľne nahlasovať svoje skúsenosti s podobnými vzdušnými fenoménmi, ktorých je skutočne neúrekom a vláda preto takmer presne pred rokom zverejnila rozsiahlu správu.

V tej sa síce žiadne skutočné vysvetlenia nenachádzali, napriek tomu ale predstavuje kľúčový krok v premene problematiky UFO z konšpiračnej roviny do tej oficiálnej. Aby nedošlo nedorozumeniu, NASA vo svojom vyhlásení potvrdila, že nič nenaznačuje mimozemský pôvod pozorovaných fenoménov – stále však nevieme, čo tieto „neidentifikovateľné objekty“ teda vlastne sú a NASA to chce zistiť.

Jeremy Corbell / Youtube Screenshot

Tak, ako sme počuli už mnohokrát v posledných rokoch, aj NASA dodala, že sa jedná nielen o dôležitý fenomén z hľadiska vedy, ale tiež národnej bezpečnosti. Ako ďalší dôvod NASA uviedla svoje poslanie zvyšovania bezpečnosti v letectve, čomu môže identifikácia alebo úspešná eliminácia takýchto fenoménov, ktoré by teoreticky mohli kolidovať s bežnými lietadlami, zásadne napomôcť.

Je nutné vysvetlenie

Niektoré prípady pozorovania UFO alebo UAP zachádzajú do skutočných extrémov a ich svedkovia dokonca opisujú aj nevysvetlené popáleniny. Množstvo vyhotovených videí pôsobí desivo, vzhľadom na ich kvalitu sa však môže jednať o čokoľvek a v mnohých prípadoch nemusí vôbec ísť o skutočné objekty.

Detailmi šetrila

V oficiálnom vyhlásení NASA detailmi skutočne šetrila a okrem stručného odôvodnenia svojho konania a jeho cieľov sa o veľa informácií nepodelila. Ako ale dodáva The Guardian, štúdia nemá stáť viac než 100 000 amerických dolárov, nepoužije žiadne utajené armádne dáta a povedie ju astrofyzik David Spergel, riaditeľ Simonsovej nadácie pre pokročilý vedecký výskum.

Riaditeľ vedeckých misií NASA, Thomas Zurbuchen, okrem iného vyhlásil, že sa vesmírna agentúra nebojí riskovania svojej reputácie a verí, že najväčším problémom týchto fenoménov je nedostatočné množstvo dát. Vesmírna agentúra je presvedčená o tom, že nástroje vedeckého výskumu sú naozaj silné a je možné ich aplikovať aj v tomto prípade, píše CNN.

„Musíme ku všetkým týmto otázkam pristupovať so zmyslom pre pokoru. Väčšinu svojej kariéry som strávil ako kozmológ a môžem vám povedať, že netušíme, čo tvorí 95 % vesmíru. Takže sú veci, ktorým nerozumieme,“ vyhlásil astrofyzik Spergel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP