Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Osud prvej slovenskej družice skCUBE je zatiaľ stále neznámy, no jej tvorcovia sa snažia prísť na príčinu problému. Okrem toho však uvažujú aj nad ďalšími projektami, ktoré by mohli v budúcnosti skúmať rôzne vesmírne javy. Čo sa však stane s aktuálnou družicou, ktorú už niekoľko dní trápia závažné problémy? Informácie priniesol portál Živé.sk.  

.

Pred pár dňami sme ťa informovali o problémoch, ktoré zasiahli prvú slovenskú družicu skCUBE vo vesmíre len po niekoľkých dňoch od jej vypustenia. Pripomeňme si, že táto družica vyletela na orbitu Zeme vďaka rakete PSLV-C38 odpálenej 23. júna o 5:59 ráno. O niekoľko minút sa ocitla vo výške zhruba 500 km nad povrchom. Po vypustení do vesmírneho priestoru začala komunikácia s výskumníkmi na Slovensku, ktorí od družice prijímali 4 typy údajov.

skCUBE a prvé problémy

Trvalo presne iba 17 dní, kým došlo k závažnej poruche palubného počítača, ktorý tak nemôže komunikovať s vysielačom. Príčina tohto problému zatiaľ nie je jasná, no na vine môže byť silná radiácia. skCUBE totiž v čase poruchy prelietaval nad oblasťou tzv. „juhoatlantickej anomálie“, ktorá sa vyznačuje práve vyšším množstvom nabitých častíc.

zdroj fotografie: SOSA

Výskumníci stojaci za projektom budú skúmať vznik poškodenia simuláciou v laboratórnych podmienkach, aby tak vylúčili napríklad softvérovú chybu v programe. Zatiaľ však nie sú vylúčené ani podobné problémy, a preto si budeme musieť na odhalenie oficiálnej príčiny poškodenia družice počkať. Ak by bola na vine radiácia, mohlo dôjsť k tzv. „bit flip“ javu, kedy nabitá častica zasiahne pamäť zariadenia a pozmení údaje, informuje Živé.sk. Počítač potom nemôže správne pracovať a dochádza k rôznym problémom. Družica však napriek tejto situácii s výskumníkmi komunikuje, prijíma a vysiela príkazy. Občianske združenie SOSA tiež potvrdilo, že sa podarilo nazbierať dostatok potrebných dát aj napriek tomu, že doposiaľ neboli aktivované všetky doplnkové systémy družice.

zdroj fotografie: skCUBE

Nenechaj si ujsť
Ľudstvo čaká revolúcia v objavovaní vesmíru. Nový teleskop umožní doteraz nepredstaviteľné počiny

Podľa združenia celkový význam projektu neovplyvní ani takáto chyba, ktorá znemožní vykonanie ďalších plánovaných experimentov. Aj keby sa problém nepodarilo výskumníkom zo Zeme odstrániť, tak skCUBE nebude vraj iba bezcieľne blúdiť po orbite. Jej čas v tomto priestore je obmedzený a po 5 rokoch by mala družica klesať, pričom pri vstupe do atmosféry sa rozpadne a zhorí.

Flotila družíc vo vesmíre pre Slovensko

Dovtedy by však mohla slúžiť aj pre rádioamatérov, ktorí s ňou môžu stále komunikovať. Tento problém však nie je ojedinelý, pretože podľa združenia SOSA trápia rôzne nedostatky až 70 % podobných projektov. Ako informuje Živé.sk, slovenskí výskumníci sa ani napriek nepriaznivej situácii nevzdávajú a už teraz plánujú vývoj niekoľkých ďalších družíc.

zdroj fotografie: skCUBE

Malo by ísť o sústavu troch až šiestich družíc, ktoré by vytvorili akúsi vesmírnu flotilu a následne mohli skúmať rôzne javy. Nápadov na realizáciu majú výskumníci hneď niekoľko a ďalšie projekty budú realizované pomocou zahraničných partnerov. O koho sa jedná ale zatiaľ nebolo potvrdené.

Čo by mohli skúmať?

Pri vývoji tejto „flotily“ sa plánujú zamerať na výskum gama zábleskov vo vesmíre, pri ktorých vznikajú gravitačné vlny. Tie sú kľúčom k odhaleniu ďalších dimenzií, ktoré môžu byť skryté za zvlneným časopriestorom. Vízia našich výskumníkov je naozaj pozoruhodná, no financovanie aktuálnej družice skCUBE nebolo najlacnejšie. Na tento projekt odišlo zo štátneho rozpočtu až 370 000 €. Je preto otázne, koľko financií potečie na realizovanie ďalších vesmírnych programov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú