Pred pár týždňami nastal pre našu krajinu veľký moment, keď bola z indickej štartovacej rampy vypustená raketa. Tá na svojej palube niesla aj prvú slovenskú družicu, ktorá po vypustení na obežnú dráhu Zeme začala odosielať dáta. Teraz však nastali pre skCUBE veľké kompilácie.
Bolo to presne 23. júna, keď ráno o 5:59 vyštartovala z indickej stanice Šríharikota raketa PSLV-C38 aj s družicou skCUBE s rozmermi 10 x 10 x 10 cm a hmotnosťou zhruba 1 kg. Trvalo približne len 17 minút, kým sa raketa ocitla na obežnej dráhe Zeme, kde bola naša družica vypustená. Po chvíli už začala s odosielaním prvých údajov slovenským výskumníkom. Družica skCUBE sa pohybuje na polárnej orbite, ktorá je takmer kolmá k rovníku vo výške zhruba 500 km. Doba obehu trvá o trocha viac ako 94 minút, pričom pri každom prelete vysielala na rádioamatérskej frekvencii 437,1 MHz dva typy údajov, ktoré sú okrem telemetrických dát tvorené aj dátami v Morseovej abecede.
Počas vypustenia družice do vesmíru však neboli ihneď aktivované všetky jej funkcie. Tá si spočiatku plnila iba základné úlohy potrebné pre jej správne fungovanie. Pri prelete v noci z piatka (7.7.2017) na sobotu (8.7.2017) však došlo ku komplikáciám a skCUBE zo štyroch požadovaných paketov vysielala iba jeden typu 3 alebo tzv. COM. Ten má výskumníkov informovať o stave komunikačných systémov. Všetky 4 pakety boli naposledy odoslané v piatok o 23:22. Problém bol objavený pri prijatí jedného paketu „COM“ v sobotu ráno o 9:10.

Video: Takto vyzerá úžasná raketa Falcon Heavy od SpaceX, v ktorej ľudia poletia na Mars
Slovenskí výskumníci stojaci za projektom informovali o problémoch družice aj na svojej facebookovej a oficiálnej stránke. „Počas prvého dnešného ranného preletu družice skCUBE sme prijali pomocou našich anténnych systémov len packety z komunikačného systému COM. Pravdepodobne sa jedná o problém s palubným počítačom OBC. Technický tím počas nasledujúcich hodín bude intenzívne pracovať na analýze a náprave problému. Vysielač nejaví žiadne známky poškodenia a je plne funkčný.“ – časť vyjadrenia na oficiálnom webe skCUBE.
Riadiaci počítač družice je zdvojený a pri problémoch sa automaticky prepne na záložný systém. K otázkam, či bude možné problém napraviť zo Zeme, alebo sa opraví sám a ako sa do tohto stavu družica dostala sa zatiaľ jej tvorcovia nevyjadrili. Aj napriek veľkej popularizácii družice je skCUBE svojim spracovaním a možnosťami ďaleko za omnoho komplikovanejšími vesmírnymi programami. Jej najväčšou úlohou vo vesmíre je zrejme prilákať čo najviac záujemcov do tejto vedeckej oblasti. Veríme, že sa problémy prvej slovenskej družice čoskoro vyriešia a kompetentní oznámia jej opätovné bezproblémové fungovanie.
Teraz čítajú

VIDEO Slovenský AeroMobil vzlietol. Firma odhalila zábery z testov, predaj odštartuje o 2 roky

VIDEO Žiadna Tesla ani „luxusný Nemec“. Prvá automobilka posiela na cestu auto s 3. úrovňou autonómneho riadenia

PRIPOMIENKA Nová Škoda Fabia odhaľuje detaily: Takéto motory a technológie dostane, bude ale priestrannejšia aj bezpečnejšia

Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne

Peugeot zmenil svoje logo. Symbolizuje zameranie sa na väčšiu eleganciu a prioritu elektrifikácie
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Môže za smrť 14 ľudí a NASA musela klamať, aby vôbec fungoval. Toto je príbeh Raketoplánu

Euro Truck Simulator 2 dostane veľké rozšírenie. Vodiči sa konečne pozrú aj na východ Európy

Klimatická zmena nás nezabije. Ešte predtým sa ľudstvo udusí kvôli kríze, ktorá je doslova za rohom

V Bratislave vznikol podnik s najpálivejšími krídelkami na Slovensku. Recepty si vymýšľajú sami a Slováci ich milujú
