Pred pár týždňami nastal pre našu krajinu veľký moment, keď bola z indickej štartovacej rampy vypustená raketa. Tá na svojej palube niesla aj prvú slovenskú družicu, ktorá po vypustení na obežnú dráhu Zeme začala odosielať dáta. Teraz však nastali pre skCUBE veľké kompilácie. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Bolo to presne 23. júna, keď ráno o 5:59 vyštartovala z indickej stanice Šríharikota raketa PSLV-C38 aj s družicou skCUBE s rozmermi 10 x 10 x 10 cm a hmotnosťou zhruba 1 kg. Trvalo približne len 17 minút, kým sa raketa ocitla na obežnej dráhe Zeme, kde bola naša družica vypustená. Po chvíli už začala s odosielaním prvých údajov slovenským výskumníkom. Družica skCUBE sa pohybuje na polárnej orbite, ktorá je takmer kolmá k rovníku vo výške zhruba 500 km. Doba obehu trvá o trocha viac ako 94 minút, pričom pri každom prelete vysielala na rádioamatérskej frekvencii 437,1 MHz dva typy údajov, ktoré sú okrem telemetrických dát tvorené aj dátami v Morseovej abecede.

zdroj fotografie: skCube

Počas vypustenia družice do vesmíru však neboli ihneď aktivované všetky jej funkcie. Tá si spočiatku plnila iba základné úlohy potrebné pre jej správne fungovanie. Pri prelete v noci z piatka (7.7.2017) na sobotu (8.7.2017) však došlo ku komplikáciám a skCUBE zo štyroch požadovaných paketov vysielala iba jeden typu 3 alebo tzv. COM. Ten má výskumníkov informovať o stave komunikačných systémov. Všetky 4 pakety boli naposledy odoslané v piatok o 23:22. Problém bol objavený pri prijatí jedného paketu „COM“ v sobotu ráno o 9:10.

zdroj fotografie: skCube

Nenechaj si ujsť
Video: Takto vyzerá úžasná raketa Falcon Heavy od SpaceX, v ktorej ľudia poletia na Mars

Slovenskí výskumníci stojaci za projektom informovali o problémoch družice aj na svojej facebookovej a oficiálnej stránke. „Počas prvého dnešného ranného preletu družice skCUBE sme prijali pomocou našich anténnych systémov len packety z komunikačného systému COM. Pravdepodobne sa jedná o problém s palubným počítačom OBC. Technický tím počas nasledujúcich hodín bude intenzívne pracovať na analýze a náprave problému. Vysielač nejaví žiadne známky poškodenia a je plne funkčný.“ – časť vyjadrenia na oficiálnom webe skCUBE.

zdroj fotografie: skCube

Riadiaci počítač družice je zdvojený a pri problémoch sa automaticky prepne na záložný systém. K otázkam, či bude možné problém napraviť zo Zeme, alebo sa opraví sám a ako sa do tohto stavu družica dostala sa zatiaľ jej tvorcovia nevyjadrili. Aj napriek veľkej popularizácii družice je skCUBE svojim spracovaním a možnosťami ďaleko za omnoho komplikovanejšími vesmírnymi programami. Jej najväčšou úlohou vo vesmíre je zrejme prilákať čo najviac záujemcov do tejto vedeckej oblasti. Veríme, že sa problémy prvej slovenskej družice čoskoro vyriešia a kompetentní oznámia jej opätovné bezproblémové fungovanie.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
25%
Páči sa mi to
25%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
50%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]