Zrak ľudí sa už od pradávna upiera na nočnú oblohu, kde žiaria miliardy hviezd. Vďaka moderným technológiám máme možnosť skúmať vesmír, no úplne nový pohľad naň nám čoskoro prinesie teleskop Jamesa Webba. 

Nároky ľudstva pri skúmaní vesmíru sú stále väčšie. Po prelomovom objave exoplanéty Trappist-1 s vodou v kvapalnom stave sa zdalo, že sa naše obzory vo vesmíre už nemôžu príliš rozširovať. To sa však čoskoro zmení. Skúmanie hlbokého vesmíru mal počas 25 rokov svojej služby na starosť známy Hubblov vesmírny teleskop. Čoskoro ho však nahradí novšie a modernejšie zariadenie nazvané ako vesmírny teleskop Jamesa Webba. Ten je takmer dvojnásobne väčší ako jeho terajší predchodca.

zdroj fotografie: NASA

Nenechaj si ujsť
Cesta na Mars bude trvať len 3 dni! Vedec z NASA vyvinul revolučný laserový pohon, ktorý ti vyrazí dych

Vďaka 22 metrovému slnečnému štítu a zrkadlu s priemerom 6,5 metra bude schopný zachytiť 7-násobne väčšie množstvo slnečného žiarenia ako Hubblov teleskop. Táto inovácia spôsobí, že s väčším množstvom svetla teleskopu Jamesa Webba neunikne ani „včela na Mesiaci“. Svojim vysokým rozlíšením a ohromným priblížením bude schopný zamerať sa na okolité galaxie. S pokročilými technológiami, medzi ktoré patria aj rôzne infračervené senzory bude môcť skúmať planéty, hviezdy a slnečné sústavy nachádzajúce sa v okolitom vesmíre. Teleskop Jamesa Webba bol odhalený v Obvodnom inštitúte pre teoretickú fyziku v Ontáriu.

zdroj fotografie: Pixabay

Pri tejto významnej udalosti ho zástupkyňa projektu a astrofyzička Amber Straughnová označila za „novú éru v oblasti astronómie“. Posledné roky boli pre výskum vesmíru veľmi priaznivé a vedcom sa darí čoraz hlbšie skúmať tento ohromný priestor vôkol nás. Doteraz bolo zaznamenaných mnoho úspechov a vďaka naším znalostiam a moderným technológiám bude ďalším významným míľnikom aj cesta na Mars. Tú majú na rok 2020 naplánované mnohé vesmírne spoločnosti ako napríklad SpaceX. Pokiaľ ťa však tento prelomový vesmírny teleskop zaujal, bližšie informácie a detaily o ňom zistíš aj na priloženom videu z jeho predstavenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP