Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Prvá slovenská družica skCUBE bola na orbitu Zeme vynesená len pred pár týždňami. Koncom toho minulého však došlo k závažnej poruche, ktorá znemožnila správne fungovanie niektorých systémov. Podľa všetkého môže byť príčinou tohto poškodenia silná radiácia, ktorá sa nachádza v oblasti „juhoatlantickej anomálie“.

Na prelome piatka a soboty minulého týždňa došlo k poruche prvej slovenskej družice skCUBE, ktorá od tej doby nie je schopná odosielať všetky dáta. Údaje doteraz výskumníkom posielala na rádioamatérskej frekvencii 437,1 MHz, pričom zahŕňali telemetrické dáta a záznamy kódované Morseovou abecedou. Po poškodení však odosiela zo štyroch paketov iba jeden, tzv. „COM“. Tím stojaci za vývojom tejto družice zatiaľ presnú príčinu poškodenia neurčil, no podľa občianskeho združenia SOSA mohla všetko zapríčiniť silná radiácia. Podľa výpočtov sa družica počas výskytu chyby pohybovala v oblasti „juhoatlantickej anomálie“. Práve tam sa nachádza značne zvýšená hladina radiácie, ktorá tento problém mohla zapríčiniť. Aj napriek poškodeniu palubného počítača však komunikačné systémy družice fungujú a dokážu prijímať aj odosielať príkazy od výskumníkov.

zdroj fotografie: skCube

Nenechaj si ujsť
Ľudstvo čaká revolúcia v objavovaní vesmíru. Nový teleskop umožní doteraz nepredstaviteľné počiny

Vedúci softvérového vývoja projektu skCUBE, Slavomír Petrík, vo vyjadrení prezradil, že v ich laboratóriu spustia simuláciu s prototypom družice, aby tak dokázali preskúmať príčinu poruchy, ktorú úmyselne vyvolajú. Zatiaľ ale nie je jasné ako dlho tento pokus potrvá. Celý projekt je však iba akýmsi technologickým experimentom a aj takáto porucha je teda vnímaná ako cenná skúsenosť do budúcnosti. Doposiaľ občianske združenie SOSA prijalo z družice skCUBE približne 3000 paketových dát, ktoré budú skúmať zároveň so simuláciou poruchy. Všetky podstatné údaje však už družica mala na Zem odoslať. Tie majú zahŕňať dáta o stabilizačnom systéme, slnečných senzoroch, magnetometroch, gyroskope, pracovnej teplote hardvéru, ale aj množstvo energie, ktorú dokázali zachytiť solárne panely.

zdroj fotografie: skCube

Podľa Ondreja Závodského, autora komunikačného systému družice, sú tieto údaje tie najpodstatnejšie. Aj keby sa tak nepodarilo závažný problém družice opraviť, stále môže slúžiť rádioamatérom pre ich experimenty. Napriek veľkej popularizácií skCUBE v médiách sa zdá, že celý projekt nebol až takým významným ako sa predpokladalo. V prvom rade svojim účelom zaostáva za omnoho prepracovanejšími vesmírnymi projektmi a o svojich kvalitách širokú verejnosť týmto problémom rozhodne nepresvedčila. Je otázne, kedy a či vôbec sa podarí kompetentným celú situáciu vyriešiť. Existuje však aj reálna možnosť, že prvá slovenská družica skCUBE ostane blúdiť po orbite Zeme takmer nevyužitá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú