Dlhé roky mohli používatelia Android zariadení závidieť konkurencii bezprostredné a vysokorýchlostné zdieľanie súborov medzi sebou. The Verge však informuje o takmer totožnej funkcionalite, ktorá v blízkej dobe obohatí aj väčšinu smartfónov s Androidom.

Zdieľanie fotiek, videí a obdobných súborov bude medzi dvomi zariadeniami s Androidom 6 a novšim už o niekoľko dní podstatne jednoduchšie. Zatiaľ čo sa Apple s AirDropom mohol chváliť už takmer pred dekádou, prívrženci otvorenejšieho systému okúsia čaro bezproblémového posielania súborov až teraz.

Funkcia ponesie označenie Nearby Share a podľa zdroja je už funkcia dostupná na niektorých Pixeloch a Samsungoch. V samotnej podstate tak Nearby Share funguje na rovnakom princípe ako AirDrop.

Google potvrdil možnosť obmedzenia zdieľania na všetky, niektoré a aj skryté zariadenia. Pri zdieľaní si systém už sám zvolí, ktorý z bezdrôtových štandardov mu príde v danom momente najprirodzenejší. Android má na výber z Bluetooth, Bluetooth Low Energy, WebRTC alebo Wi-Fi.

Aktuálna integrácia Nearby Share zvažuje len zdieľanie medzi dvomi zariadeniami s Androidom alebo Chromebookmi. Potenciál kooperácie medzi Androidmi a iPhonmi, Macmi alebo počítačmi s Windowsom zatiaľ ostáva nevyužitý.

Či sa do budúcna dočkáme bezproblémového zdieľania aj mimo Androidu, známe nie je. Každopádne to vyzerá tak, že Android konečne našiel jedinečný konkurencieschopný štandard, ktorý bude fungovať naprieč širokou škálou zariadení.

Nenechaj si ujsť
Toto je 8 primitívnych trikov, ktoré vývojári skrývajú, no úplne zmenia Google Chrome na Androide

Ako píšeme vyššie, funkcionalita bude v najbližších týždňoch dostupná na všetkých zariadeniach s Androidom 6 a vyššie. Obrovskou výhodou bude schopnosť dostať túto funkciu do zariadenia iba jednoduchou aktualizáciou Google Play Služieb, vďaka čomu sa vyhneme plnohodnotnej aktualizácii operačného systému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom