Prezident Donald Trump je známy tým, že považuje globálne otepľovanie za výmysel. Vychvaľuje výhody fosílnych palív a vyslovene pohŕda klimatickou krízou, pred ktorou zatvára oči. Dokonca USA odstúpilo z parížskej klimatickej dohody, ktorá zaväzovala krajiny znížil množstvo produkovaných emisií. Aby toho nebolo málo, federálne webové stránky vymazali približne štvrtinu odkazov a článkov o zmene podnebia – píše IFL Science či Scientific American.

„Make America great again!“ Takto znel predvolebný slogan súčasného prezidenta Donalda Trumpa. Svojský a kontroverzný obchodný magnát dokázal Američanov presvedčiť natoľko, že si ho zvolili za svojho prezidenta. Minimálne na zamyslenie pôsobia jeho výroky o zmene podnebia či globálnom otepľovaní, ktoré považuje, aj napriek viditeľným dôkazom za výmysel.

Čerešničkou na torte bol jeho nedávny počin, keď reagoval na zákaz plastových slamiek tým, že ich začal ponúkať vo svojom internetovom obchode. Najnovšie sa ukázalo, že výrazne klesol počet stránok a odkazov ohľadom podnebia, čo celú situáciu len podčiarkuje.

Nie je to poprvýkrát

V období medzi rokmi 2016 a 2018 kleslo odkazov ohľadom zmeny podnebia z pôvodných 6552 na 4912, čo predstavuje pokles o 25 %, pričom by výsledok mal byť opačný, nakoľko o klimatických zmenách sa hovorí čoraz častejšie. Aj keď vládne weby stále ponúkajú dostatok informácií, zaznamenala bola značná cenzúra.

Podľa autorov správy nedošlo k úplnému vymazaniu článkov, avšak boli pozmenené či odstránené odkazy na informácie ohľadom klimatických zmien. Niektoré slovné kľúčové slová boli nahradené miernejšími (zmeny podnebia – podnebie), prípadne sa webové stránky vôbec neaktualizovali či bol k nim obmedzený prístup.

Niektoré články pritom boli úplne vymazané z vyhľadávanie a nie je možné sa k nim dostať cez kľúčové slová. Nie je to pritom prvýkrát, kedy sa niečo podobné za vlády Donalda Trumpa udialo.

Koncom minulého roka portál The Hill informoval o tom, že prezident nariadil vymazanie odkazov na „gender“ z dokumentov o ľudských právach, čím sa vláda snažila eliminovať definíciu rodu, ktorá dávala priestor transexuálom a rodovo nerozhodným jedincom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom