Spor medzi USA a Huawei sa tiahne už dlhý čas, počas ktorého sa toho udialo naozaj dosť. Zdá sa ale, že po hluchšom období sa táto téma opäť otvára najmä v súvislosti s mobilnými sieťami piatej generácie (5G). O téme píše agentúra Reuters

Celé to začalo údajnou špionážou

Vzťahy medzi USA a Huawei sa naštrbili po tom, ako americká strana obvinila spoločnosť zo špionáže prostredníctvom svojich smartfónov. Do toho sa neskôr priplietli aj obvinenia z krádeže duševného vlastníctva, pričom netrvalo dlho a podľa očakávaní sa do celého sporu zapojila aj Čína. Neskôr sa situácia vyostrila, nakoľko obe krajiny začali na seba vzájomne uvaľovať rôzne sankcie.

Zobraziť celú galériu (0)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Tento spor sa začínal označovať aj ako obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou, čo malo za následok zápis spoločnosti Huawei na čiernu listinu. Vzhľadom na tento fakt, väčšina amerických spoločností nemôže obchodovať s Huawei. Zdá sa však, že americké ministerstvo obchodu umožní spoluprácu na 5G sieťach.

Vyrieši spor nové pravidlo?

Podľa informácií agentúry Reuters americká strana pripravuje nové pravidlá, ktoré umožnia americkým firmám spolupracovať so spoločnosťou Huawei na stanovovaní noriem pre 5G siete. Zástupcovia americkej vlády a technologického priemyslu sa v súčasnosti dostávajú do nevýhodnej pozície pri stanovovaní noriem, ktoré majú zaistiť, aby zariadenia rôznych podnikov boli vzájomne kompatibilné.

Huawei má aj z tohto dôvodu v rokovaniach o normách väčšie slovo, nakoľko zástupcovia amerických firiem sú opatrní a držia sa stranou. Okrem toho je Huawei najväčším výrobcom telekomunikačných zariadení na svete, čo si zástupcovia amerických firiem náležite uvedomujú. Navyše stanovovanie noriem je pre firmy veľmi dôležité, pokiaľ sa im podarí zabezpečiť, aby ich technológie boli v normách použité.

Zobraziť celú galériu (0)
YouTube (úprava redakcie)

Tento fakt môže pre ne neskôr znamenať veľké dodatočné príjmy. Návrh nového pravidla, ktoré by umožňovalo americkým firmám zúčastňovať sa v normalizačných orgánoch (súčasťou je aj Huawei), je v súčasnosti predmetom skúmania na obchodnom oddelení. Nie je zatiaľ známe, ako dlho bude schvaľovací proces trvať, no všetko bude záležať aj na tom, či prídu z niektorej zo zúčastnených strán námietky.

Očakáva sa, že nové pravidlo sa bude vzťahovať výlučne len na Huawei, nakoľko cieľom vlády je zabezpečiť konkurencieschopnosť amerických firiem. Krok zo strany USA je síce pochopiteľný, no na druhej strane ide o paradox, nakoľko práve Spojené štáty vyzývali aj ďalšie krajiny, aby prestali spolupracovať s firmou Huawei na 5G sieťach z dôvodu vysokého bezpečnostného rizika.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom