Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Služba Google Street View, ktorá je dnes už neoddeliteľnou súčasťou Google Máp, oslavuje v tomto mesiaci 15 rokov od svojho spustenia. Vo svojom úplnom začiatku fungovala len vo vybraných amerických mestách a veľmi rýchlo sa rozšírila do prakticky celého sveta, pričom na Slovensku je už celých 10 rokov.

Opäť mapuje Slovensko

Svet sa veľmi rýchlo mení a pre poskytnutie aktuálneho obrazu krajiny či konkrétnych miest je nutné snímky neustále aktualizovať. V prípade Google Earth to majú na starosti satelity, pre snímanie ulíc však Google používa autá so špecializovanými kamerami – tie križujú slovenské ceste aj teraz a naše ulice či kultúrne pamiatky budú mapovať až do leta.

Takýmto spôsobom získané snímky prechádzajú zložitým procesom, v rámci ktorého sú pomocou softvéru rozmazané ľudské tváre a poznávacie značky áut v rámci ochrany súkromia. Slovensko sa podarilo zmapovať takýmito snímkami takmer celé v roku 2012 a v roku 2014 sa k nej pridalo aj množstvo kultúrnych, prírodných a turistických lokalít.

Okrem áut používa Google aj Street View trojkolky a batohy, ktoré pomáhajú mapovať napríklad Vysoké a Nízke Tatry či kultúrne a historické pamiatky ako Oravský hrad, Zámok Bojnice, Kaštieľ Betliar či dokonca Múzeum Oravskej dediny. Pri snímaní takmer celého sveta urazili Street View autá neuveriteľných 16 miliónov km a vyhotovili cez 220 miliárd snímok, kompletná mapa pokrytých ciest je dostupná na webovej stránke Google.

Nová forma Street View

Google mapy nedávno implementovali aj funkciu Immersive View, ktorá je kombináciou Street View a leteckých snímok. Funkciu umožňuje používateľom oveľa lepšie si prezrieť miesta, ktoré sa chystajú navštíviť a umožňuje dokonca vstupovať aj do reštaurácií.

Najpopulárnejšie na Slovensku

V rámci výročia Google zverejnil aj najnavštevovanejšie slovenské lokality tejto služby, pričom prvé miesto obsadil Spišský hrad. Najväčšou raritou sa u nás stali panoramatické snímky zo slovenských jaskýň, napríklad z Dobšinskej ľadovej jaskyne či Jaskyne Domice a Slovensko sa tak po Japonsku a Poľsku stalo len treťou krajinou s takýmito snímkami.

Google

V roku 2015 pribudli do slovenského Street View aj národné parky ako Veľká Fatra či Slovenský kras, múzeá a ďalšie historické pamiatky. Zatiaľ najnovším prírastkom sú dve najvyššie položené vysokohorské chaty Zbojnícka a Téryho, ktoré pribudli v roku 2020.

Globálne najpopulárnejšou lokalitou tejto služby je Burj Khalifa v Spojených arabských emirátoch a nasledujú ju ikonické miesta ako Eiffelova veža či Tádž Mahal. Najnavštevovanejšou krajinou je Indonézia a najnavštevovanejším mestom zase indonézska Jakarta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú