Inovácie nespia ani počas pandémie, práve naopak – koronavírus sa stal akýmsi katalyzátorom zmien či noviniek a jednu z nich nedávno predstavila druhá najväčšia slovenská banka.

VÚB prichádza s možnosťou vybavovať potrebné úkony online a na diaľku – za asistencie osobného bankára či osobného poradcu. Reč je napríklad o investovaní, poistení či finančnom poradenstve z pohodlia domova – stačí telefonát alebo videohovor.

Čo všetko sa dá po novom vybaviť online?

Vytvoriť Osobný finančný plán – Najmä v časoch pandémie je veľmi dôležité mať svoje financie pevne v rukách. VÚB má k dispozícii osobných bankárov, ktorí zadarmo dajú tvoje financie dohromady a odporučia ti napríklad navýšiť rezervu, investovať alebo odkladať do II. či III. piliera – s personalizovaným prístupom a za pár minút.

Začať sporiť – Vytvárať si rezervu alebo založiť si investičné sporenie sú presne tie bankové úkony, na ktoré by sme sa počas pandémie mali zameriavať, aby nás odložené peniaze podržali v horších časoch.

Začať investovať – Online je možné už aj investovať, čo môže odporučiť aj Osobný finančný plán. Finančné trhy sú aktuálne optimistické, ako už dlho nie a čoraz viac Slovákov láka možnosť budovať si portfólio – možnosť zabezpečiť si budúcnosť z obývačky.

Vybaviť poistenie – Online je po novom možné poistiť takmer čokoľvek vrátane auta, úveru alebo dovolenky v rámci cestovného poistenia.

Získať spotrebný úver – VÚB Pôžička do 25 000 € je online dostupná za pár minút. Miesto zdĺhavých návštev v banke je možné požičať si naozaj pohodlne (a zároveň napríklad vyriešiť prečerpanie účtu).

Otvoriť účet – Vďaka pokročilým technológiám je dnes možné identitu overovať aj na diaľku. Otvoriť si účet v banke z pohodlia vlastnej obývačky trvá pár sekúnd – či už ide o bežný VÚB Účet, Účet pre mladých alebo Sporiaci účet.

> Zisti viac o tom, čo všetko môžeš vybaviť Na diaľku.

Ako to vyzerá v praxi: Ak ešte nemáš osobného bankára vo VÚB, prvým krokom je na seba zanechať kontakt – s osobným bankárom alebo osobným poradcom sa následne spojíte cez videohovor alebo klasický telefonát a prejdete všetky podrobnosti – či už treba investovať, žiadať o spotrebný úver alebo si vytvoriť finančný plán. Súčasťou novej inovácie je aj uchovávanie identity v internet bankingu a mobilnej appke – akékoľvek dokumenty je tak možné podpisovať na diaľku online.

Pred obrazovkami trávime extrémne množstvo času

Banky sa tak vďaka novým inováciám stávajú čoraz bližším životným partnerom, ktorý je dostupný okamžite a cez telefón. Zbližujúca novinka pritom prichádza v ten správny čas, a to nielen kvôli tomu, že Slováci zostávajú doma.

Viaceré európske štúdie totiž zistili, že až 49 % – 65 % ľudí trávi počas pandémie omnoho viac času pred obrazovkami – keďže dnes skrátka nie je dostupných veľa lepších spôsobov, ako využiť svoj čas.

Práve tento čas pred obrazovkou však odporúčame využiť na párminútový videohovor či telefonát so svojou bankou, ktorá tvoje financie prostredníctvom finančného plánu uprace a odporučí ti vhodné kroky do budúcnosti – a to online, omnoho rýchlejšou a pohodlnejšou cestou, ako je návšteva pobočky.

Finančné trhy sú optimistické ako nikdy predtým

Bankovníctvu na diaľku hrá do kariet ďalšie veľké pozitívum – optimistická nálada na globálnych finančných trhoch a všeobecný investičný boom, ktorý po stabilizácii koronakrízy priniesol starostlivosť o peniaze späť do módy. Ľudia po celom svete si vytvárajú osobné finančné plány, začínajú si tvoriť väčšie rezervy a lákajú ich aj investície.

Práve im, samozrejme, pomohli nedávno medializované aktivity Elona Muska v kryptomenách či nákup GameStop akcií, ktoré dokázali, že nielen banky, ale aj bežní používatelia dokážu ovplyvňovať trh a šikovným investovaním zvýšiť portfólio – a spolu s tým sa na vlne popularity zviezli aj bezpečnejšie spôsoby investovania, ako napríklad investičné sporenie v podielových fondoch, ktoré na diaľku ponúka vybaviť aj VÚB.

Veľké množstvo aktív dnes naberá na svojej hodnote, čo sa prejavuje aj na indexoch, ktoré akciový trh reprezentujú. Mienkotvorný S&P 500 index napríklad už mesiace dosahuje rekordne vysoké maximá a postupne sa blíži k 4 000 bodom.

Yahoo Finance – Aj napriek situácii na Slovensku je globálna ekonomická nálada tak pozitívna, že S&P 500 index, ktorý v sebe indexuje akcie 500 najväčších spoločností v USA, dosahuje historicky najvyššie hodnoty.

Slovensko je kolískou digitálnych inovácií

Svet bankovníctva je pritom jedným z najrýchlejšie inovujúcich – a navyše ide o oblasť, ktorú priamo pocítia bežní ľudia. Len nedávno sme sa od slovenských bánk dočkali plnohodnotných verzií mobilných bankingov či platieb cez telefón a hodinky a už dnes je novým štandardom plnohodnotná online komunikácia.

VÚB banka je v slovenskej inovačnej kultúre pritom pevne zakorenená, pred pár rokmi na Slovensku štartovala napríklad populárnu službu Viamo. Naproti tomu veľké inovácie posledných rokov ako 5G, umelá inteligencia, personalizovaná medicína, robotika či satelitné konštelácie sú bežnému Slovákovi vzdialené a na dennej báze sa s nimi nestretáva.

Oproti piatim rokom dozadu, kedy sme komplikované bankové úkony museli vybavovať osobne na pobočke, je to obrovský rozdiel – dnes sa komunikácia na diaľku stáva novým bankovým štandardom, na ktorý budú postupne nabiehať aj ostatné, pomalšie a menej inovatívne inštitúcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú