Nová konzolová generácia už pomaly klope na dvere, informácie však spravidla prichádzajú útržkovito a množstvo z nich navyše pochádza z neoverených zdrojov. Kúsky skladačiek o PlayStation 5 sme teda pozbierali a dali na jedno miesto, prinášame teda kompletný prehľad všetkého dôležitého, čo o pripravovanej konzole doposiaľ vieme. Tému budeme pravidelne aktualizovať, zakaždým v nej teda nájdeš tie najnovšie informácie.

Dátum vydania

Na ohlásenie presného dátumu vydania si v tejto chvíli budeme musieť počkať. Isté je, že konzola sa do obchodných regálov dostane pred Vianocami. S akým predstihom momentálne povedať nevieme. Zástupcovia Sony zatiaľ hovoria o prázdninách 2020, čo v zásade znamená obdobie medzi októbrom a decembrom. Neoverený zdroj za dátum vydania označil 20. november, čo by síce dávalo význam, za definitívu to ale považovať nemožno.

Cena

Cenová hladina, za ktorú sa bude PS5 pri uvedení na trh predávať, zatiaľ nebola priblížená. Podľa uniknutých informácií by sa konzola mohla predávať za 499 dolárov, s čím sa viac menej stotožňuje aj odborná verejnosť. Vzhľadom na špecifikáciu nového zariadenia je takmer isté, že PlayStation 5 bude stáť viac ako jeho predchodca, ktorý bol na trhu predstavený s cenovkou 399 dolárov.

Je však známe, že výrobcovia konzol na predaji hardvéru už dlhodobo nezarábajú a výnosy im prináša až predaj hardvérových doplnkov a herných titulov. Aj z tohto dôvodu nepredpokladáme, že cena nových konzol od Sony či Microsoftu by mala výrazne prekročiť uvedenú hranicu 500 dolárov. Navyše panuje silný predpoklad, že ceny konzol od Microsoftu a Sony budú viac menej totožné.

Technická špecifikácia a výkon

Technická špecifikácia:

Procesor 8-jadrový Zen 2 @ 3.5Ghz w/ SMT (variabilná frekvencia)
Grafika 10.28 TFLOPS – 36 jednotiek @ 2.23 Ghz (variabilná frekvencia)
GPU Architektúra Upravená RDNA 2 s HW podporou ray tracingu
Pamäť 16 GB GDDR6 / 256-bit
Rýchlosť pamäte 16 GB s priepustnosťou 448 GB/s
Disk Upravený 825 GB NVME SSD
Rýchlosť disku 5,5 GB/s , 8-9 GB/s (komprimované)
Rozšírenie úložiska M.2 NVME SSD schválený spoločnosťou Sony
Externé úložisko USB Externý HDD
Čítacia mechanika 4K UHD Blu-Ray mechanika
Video Výstup HDMI 2.1 – do 4K pri 120Hz, 8K, VRR
Audio Tempest Engine 3D audio
Spätná kompatibilita PlayStation 4

PlayStation 5 má ambície posunúť hranie na úplne novú úroveň, čo potvrdzuje aj predstavená špecifikácia. V oblasti hrubého grafického výkonu bude PS5 oproti PS4 zhruba osemkrát silnejšia, oproti PS4 Pro nová konzola ponúkne približne dva a pol násobné zvýšenie. Čas načítania bude oproti PS4 až sto-násobne vyšší.

Prečítaj si tiež
Veľká téma: Toto je všetko, čo potrebuješ vedieť o Xbox Series X

Konzola bude podporovať ray-tracing (vylepšené snímanie a zobrazovanie svetla) na hardvérovej úrovni, bude podporovať video výstup v rozlíšení 8K, aj keď na hranie pri tomto rozlíšení môžeme takmer s istotou zabudnúť.

O výpočty sa postará 8-jadrový procesor AMD postavený na tretej generácii Ryzen a mikroarchitektúre 7nm Zen 2. Na rozdiel od Xbox Series X bude výpočtová frekvencia PlayStation 5 variabilná, systém konzoly má pružne reagovať na požiadavky. To podľa hlavného vývojára Marka Cerneho umožní napríklad presunutie nevyužitého výkonu na podporu GPU.

Grafický výkon PS5 pre mnohých predstavuje mierne sklamanie, keďže v tomto smere konzola od Sony asi najviac zaostáva za konkurečným Microsoftom. Vývojári v Sony v oblasti grafiky stavili na upravenú verziu Radeon Navi. Grafika bude pozostávať z 36 výpočtových jednotiek s maximálnym taktom 2,23 GHz. Aj v tomto prípade bude taktovacia frekvencia variabilná.

Hrubý grafický výkon konzoly sa pri maximálnej záťaži má pohybovať na úrovni 10,28 teraflopu, je to približne o 15% menej ako pri konkurenčnom Xboxe, ktorý ponúkne výkon až 12 TFLOP.

Sony

Navrch bude mať PS5 naopak v oblasti pevné disku. Konzola bude od výroby vybavená NVMe SSD diskom s kapacitou 825 GB. Vôbec prvýkrát v histórii budú konzoly vybavené SSD diskami, očakávať vďaka nim môžeme rozľahlejšie herné svety, rýchlejší čas inštalácie hier i načítavania.

Vďaka vysokej dátovej priepustnosti, dosahujúcej až 5,5 GB pri nekomprimovaných dátach sa v prípade PS5 hovorí o kompletnom zániku loadingu.

Prečítaj si aj
Detailné porovnanie PlayStation 5 a Xbox Series X. Ktorá konzola má navrch?

Ďalšou výhodou špeciálne upraveného SSD disku je jeho priame napojenie na RAM, ktorej výkon bude podľa Cerneho SSD schopný výrazne navýšiť. Herné dáta už totiž nebudú musieť byť uchovávané v RAM pamäti tak, ako tomu bolo doposiaľ, ale budú si ich môcť okamžite načítať z SSD. Tým sa RAM stane výkonnejšou a schopnou efektívnejšie sústrediť svoj výkon.

Kvôli novej architektúre disku nebude možné vymeniť tak, ako tomu bolo pri PS4, napriek tomu bude možné rozšíriť úložisko pomocou externého disku. PS5 bude podporovať externé NVMe disky certifikované spoločnosťou Sony. Aké kritériá budú tieto disky musieť spĺňať zatiaľ úplne jasné nie je, predpokladá sa, že konzola bude podporovať SDD PCIe 4.0 s minimálnou prenosovou rýchlosťou 5,5 GB za sekundu.

Značný pokrok vývojári sľubujú aj v oblasti zvuku. PS5 bude podporovať 3D audio postavené na tzv. Tempest engine, integrovanom na GPU. Zvuk na next-gen konzole má priniesť omnoho realistickejší a autentickejší zážitok a aj keď bude 3D audio optimalizované predovšetkým pre headsety, rozdiel v podanom zvuku budú hráči cítiť bez ohľadu na typ zariadenia, ktorý využívajú na zvukový výstup.

Vzhľad

Japonská spoločnosť pri dizajne svojej next-gen konzoly stavila na futuristický výzor a na rozdiel od konzervatívnych tvarov Xbox Series X sa vývojári v Sony nebáli experimentovať.

Podobne ako už predstavený ovládač DualSense, príde aj konzola na trh v čiernobielom prevedení. Medzi dvojicu bielych panelov bude vsadená čierna konštrukcia s dvojicou USB vstupov (USB-A / USB-C) a LED diódami.

Dizajnovo bude PlayStation 5 pripomínať obdĺžnik, tvary však nie sú striktne lineárne a čierna konštrukcia je na hranách zaoblená. Futuristický vzhľad umocňuje modré podsvietenie.

Sony

PlayStation 5 príde na trh v dvoch verziách. Prvá bude obsahovať 4K Blu-ray mechaniku, druhá bude čisto digitálna a nezahŕňa žiadnu čítaciu mechaniku. Verzia bez Blu-ray sa vďaka absencii mechaniky na obrázkoch javí o poznanie tenšia, presné rozmery zariadenia zatiaľ nepoznáme.

Sony

Potvrdené bolo, že konzolu je možné položiť do horizontálnej aj vertikálnej polohy. V prípade vertikálneho umiestnenia je k dispozícii aj čierny stojan. Obrázky naznačujú, že stojan sa bude rovnako líšiť v závislosti od verzie konzoly.

Informácie ohľadom portov na zadnej strane konzoly zatiaľ nie sú známe.

Ovládač DualSense

Po viac než 20-tich rokoch spoločnosť prekvapuje zmenou názvu. Nový ovládač sa totiž nebude označovať ako DualShock 5, ale ponesie oficiálny názov DualSense.

Hlavné novinky ovládača DualSense

  • Masívnejšia konštrukcia
  • Zabudovaný reproduktor aj mikrofón
  • Podpora 3D audia
  • Zvýšená kapacita batérie
  • Adaptívne triggery
  • Pokročilá vibračná odozva

Oficiálna špecifikácia vrátane cenovky zatiaľ oznámená nebola, už na prvý pohľad ale vidieť, že bezdrôtový ovládač prešiel výraznou zmenou ergonómie, pôsobí citeľne masívnejšie a možno až príliš pripomína ovládač konkurenčného Xboxu.

DualSense na trh príde v bielo-čiernom prevedení, doposiaľ boli majitelia konzol zvyknutí na konzervatívnejší jednofarebný vzhľad.

Tlačidlo Share, pomocou ktorého sa hráči mohli na sociálnych sieťach okamžite podeliť o svoje zážitky z hrania, zostáva zachované, po novom sa ale bude volať Create. Jeho ďalšie funkcie budú predstavené s blížiacim sa dátumom vydania, môžeme teda očakávať drobné inovácie.

Svetelný panel zo zadnej strany ovládača je minulosťou, presunutý bol na bočné strany touchpadu. Dotyková plocha by mala zostať prakticky bez zmeny, opäť bude pokrývať významnú časť vrchnej časti ovládača.

Výrobca hovorí o dlhšej životnosti a zvýšenej kapacite batérie. Spoločnosť síce nešpecifikovala presné detaily, hovorí ale, že v oblasti batérie vývojári pri navrhovaní ovládača dbali na jej silnú výdrž a zároveň na nízku hmotnosť zariadenia.

Do ovládača bude opäť integrovaný aj reproduktor, novinkou je zabudovanie mikrofónu, vďaka ktorému odpadá nutnosť vlastniť headset. Sony však zároveň upozorňuje, že pri dlhších herných seansách je vhodné mať headset vždy po ruke, čím môže naznačovať zvýšenú spotrebu batérie pri niekoľkohodinovom používaní mikrofónu.

Jednou z najväčších noviniek majú byť adaptívne triggery (tlačidla L2/R2 na zadnej strane ovládača). Tie budú po novom poskytovať odpor v závislosti od diania na obrazovke. Ak sa napríklad auto počas závodov ocitne v bahne, hráč to pocíti aj pri pridávaní plynu. Druhým príkladom je mierenie lukom, pri ktorom bude ovládač reagovať na dlhé napnutie tetivy a bude reagovať zvýšeným odporom.

DualMotion bude tiež vybavený tzv. haptickým feedbackom, teda novou formou vibračnej odozvy ovládača. Vibrácie ovládača budú po novom omnoho citlivejšie reflektovať dianie na obrazovke. Cítiť to bude napríklad pri pohybe prostredím – beh po rovnej ceste bude mať inú vibračnú odozvu ako brodenie bahnom či prechod cez vodu. Tvorcovia tiež hovoria o citeľnej inovácii v oblasti zvuku, nový ovládač má podporovať 3D zvuk.

Spätná kompatibilita

PlayStation 5 bude disponovať spätnou kompatibilitou pre väčšinu hier na PS4, nebude však podporovať všetky z nich. Mark Cerny priblížil, že väčšina z TOP 100 hier na PS4 bude na novej konzole hrateľná už pri uvedení PlayStation 5 na trh na konci tohto roka.

Následne sa zoznam knižnice podporujúcej spätnú kompatibilitu bude rozrastať. Zároveň bolo potvrdené, že všetky hry, ktoré na PS4 vyjdu po júli 2020 budú automaticky disponovať spätnou kompatibilitou.

Hardvérové verzie

PS5 na trh príde v dvoch verziách. Prvá bude vybavená 4K Blu-ray mechanikou, druhá bude podporovať iba digitálne hry a nebude obsahovať žiadnu čítaciu mechaniku. Absencia diskovej mechaniky sa s určitosťou premietne na cene, zatiaľ však nie je jasné, za akú cenu sa budú jednotlivé verzie konzoly predávať.

Sony

Doplnkové príslušenstvo

Okrem palety hier a dizajnu konzoly bolo tiež odhalené doplnkové príslušenstvo: kamera s rozlíšením 1080p a s dvojicou šošoviek, nový čiernobiely Pulse 3D Wireless Headset vybavený dvoma mikrofónmi rušiacimi šum a podporou 3D audia – jednu z hlavných noviniek PlayStation 5.

Sony

Pohodlné ovládanie médií zabezpečí diaľkový ovládač so vstavaným mikrofónom a podporou hlasového ovládania. Záhadne momentálne pôsobí štvorica bielych tlačidiel na spodnej strane ovládača, ktorých funkciu zatiaľ nepoznáme.

Sony

Posledným zástupcom doplnkového príslušenstva je nabíjacia stanica pre ovládače DualSense. Nabíjacia stanica príde v čiernobielom dizajne, podporovať bude súčasné nabíjanie dvoch ovládačov.

Sony

Iné zariadenia