Toto je 8 suverénne najlepších mafiánskych filmov a seriálov za posledné roky
The Irishman má premiéru na Netflixe už za sebou a pokiaľ si nový film Martina Scorseseho ešte nevidel, chybu určite naprav. Film síce dopláca na dlhú minutáž a CGI efekty pri omladzovaní hercov, zároveň nám však pripomína zlaté gangsterské klasiky v podobe Krstného otca, Kasína, Mafiánov či Scarface. Ak si po Irishmanovi dostal chuť na dezert, ponúkame ti inšpiráciu v podobe 8 mafiánskych filmov a seriálov, ktoré filmári v posledných rokoch natočili.
Aj keď sme sa pred písaním článku chceli sústrediť na celovečerné snímky a televízne seriály výhradne posledných desiatich rokov, pri zostavovaní rebríčka sme pri filmoch museli načrieť o niečo hlbšie. Mafia vo filme už jednoducho nie je taká atraktívna ako tomu bolo na prelome tisícročí a kvalitné kúsky poslednej dekády sa hľadali skutočne veľmi ťažko. Pri seriáloch to bolo našťastie o niečo lepšie, pozri sa teda na to najlepšie, čo filmografia v mafiánskom žánri za posledné roky ponúkla.
Boardwalk empire (2010-2014)
Americký seriál z produkcie HBO zobrazuje zlatú éru prohibície v Atlantic City, ktoré bolo v 20. rokoch minulého storočia považované za dnešné Las Vegas. Seriál sa inšpiruje skutočnými postavami a udalosťami a zobrazuje Nuckyho Thompsona, miestneho politika a mafiána, ktorý si vďaka nekalým aktivitám postupne budoval vplyv, až nakoniec prevzal kontrolu nad Atlantic City. Tvorcovia sa pri tvorbe hlavnej postavy inšpirovali skutočným gangsterom E.N. Johnsonom a Boardwalk Empire okrem plánovania vrážd, pašovania alkoholu a boju s konkurenčnými gangmi zobrazujú aj Nuckyho osobné víťazstvá a prehry.
Prečítaj si aj
Poznáme ďalší film slávneho režiséra Irishmana z Netflixu. Zahrá si v ňom hviezdne osadenstvo
Boardwalk Empire sa dočkal piatich vynikajúcich sérií s originálnymi zápletkami, v ktorých sa objavili aj ďalšie známe gangsterské osobnosti, napríklad v podobe Luckyho Luciana, Arnolda Rothsteina či naslávnejšieho z kápov, Al Caponeho. Tvorcovia pritom s charaktermi nakladajú mimoriadne zručne a nezobrazujú ich iba ako bezcitných násilníkov, ale nechávajú divákovi nahliadnuť do ich súkromných životov. Mnohé z detailov zodpovedajú skutočnosti a je zaujímavé sledovať vzostupy i pády najväčších bossov vtedajšieho podsvetia, či vidieť hluchého syna Al Caponeho. Boardwalk Empire je jednoducho stávkou na istotu pre každého milovníka prohibície a „zlatých“ gangsterských časov.
Gomora (2014-2019)
Jeden z najlepšie hodnotených kúskov v našom zozname a zároveň jeden z najlepších seriálových počinov posledných rokov zobrazuje krutú realitu podnikania mafie v talianskom Neapole. Zabudni na cigary, klobúky, dlhé plášte a Thompsony. Gomora v žiadnom prípade nie je oslavou mafiánov a pri jej sledovaní sa pravdepodobne nebudeš cítiť veľmi príjemne. Prečo? Seriál je natočený mimoriadne autenticky a pri jeho sledovaní sa viackrát pristihneš, ako neveriacky krútiš hlavou nad tým, aká nemilosrdná je v skutočnosti realita obľúbenej turistickej destinácie.
Gomora má síce pomalší rozjazd, akonáhle sa však dej naplno rozbehne, nebudeš sa od sledovania vedieť odtrhnúť. Štyri série prinášajú zaujímavé zápletky, brutálne rozuzlenia a zároveň predstavujú postavy, ktorým sa nedá nedržať palce. Seriál je zároveň nemilosrdným vytriezvením pre všetkých, ktorí si myslia, že život človeka má v dnešnej dobe nejakú cenu a civilizovanej Európe 21. storočia nevládne hrubá sila a zdieranie slabších. Podobne na tom je aj duchovný seriálový nástupca Suburra, ktorý sme ti už predstavili v samostatnom článku 8 vysoko hodnotených seriálov, ktoré možno nepoznáš.
Špina Baltimoru (2002-2008)
Špina Baltimoru, alebo tiež The Wire, je seriálový klenot, ktorý ti v zbierke chýbať určite nemôže. 90% na CSFD nie je náhoda a podobne ako pri Gomore, aj tu tvorcovia stavili na drsnú realitu a každodenný boj dílerov drog s policajnými príslušníkmi. Neľútostné zákony ulice sa dokonale dopĺňajú s prehnitým policajným systémom, v ktorom musia policajti bojovať nielen s hromadou byrokracie a nezmyselných nariadení, ale tiež so svojimi šéfmi a politikmi, ktorí sledujú svoje vlastné záujmy. Práve tu The Wire dominuje a necháva diváka v nemom úžase nad tým, ako ochrancovia zákona i gangsteri fungujú za zatvorenými dverami.
Päť sérií prinieslo takmer 60 hodín originálnych príbehov a zápletiek a ak si The Wire videl, určite nám dáš za pravdu, že odtrhnúť sa od sledovania je mimoriadne ťažké. S premiérou ešte v roku 2002 už dnes môžu niektoré prvky pôsobiť zastaralo a trocha úsmevne (odpočúvanie), nič to však nemení na tom, že Špina Baltimoru je aj po rokoch jedným z najlepších seriálov všetkých čias. Nielen vďaka svojej autenticite, detailným zobrazením fungovania sveta zločincov i štátnych úradov, ale tiež vďaka skutočnosti, že dva odlišné svety v skutočnosti nie sú až také odlišné a svet nie je čiernobiely.
Peaky Blinders (2013 – súčasnosť)
Britský seriál z dielne BBC je inšpirovaný skutočným gangom z Birminghamu, ktorý bol známy svojou brutalitou a žiletkami na čapiciach, ktoré pri mrzačení konkurencie s obľubou používal. Násilia sa v seriáli nestráni ani cigánska rodina Shelbyovcov, ktorá sa zo dna potravinového reťazca postupne v spoločenských rebríčkoch dostáva čoraz vyššie a nebojí sa žiadneho protivníka. Na jej čele stojí vynikajúci Cillian Murphy (Dunkirk), ktorý v úlohe vojnového veterána Thomasa Shelbyho dostáva svoju rodinu z jednej šlamastiky za druhou.
Určite nezmeškaj
Epické vyvrcholenie Star Wars či pokračovanie miliardovej komédie. Takýto bude december v kinách
Seriál sa doposiaľ dočkal piatich vynikajúcich sérií a netočí sa iba okolo nelegálnych činností a násilia, ale tiež okolo komplikovaných rodinných vzťahov. Pozornosť sa preto okrem Tommyho Shelbyho upriamuje aj na ďalšie postavy, predovšetkým na násilného brata Arthura či prefíkanú tetu Polly Gray. Každá séria má iba šesť častí, dej preto odsýpa naozaj svižne, poteší aj skutočnosť, že tvorcovia dej šikovne kombinujú s dobovými spoločenskými problémami a skutočnými historickými postavami a neboja sa poslať dôležité postavy na smrť.
Prísľuby z Východu (2007)
Pri hľadaní kvalitných mafiánskych filmov sme museli zájsť až do roku 2007, kedy sme sa v tomto smere dočkali rovno dvojice kvalitných kúskov. Jedným z nich sú aj Prísľuby z Východu, v ktorých si Vigo Mortensen (Pán Prsteňov) zahral chladnokrvného gangstera v službách ruskej mafiánskej rodiny. Namiesto akcie, naháňačiek a prestreliek režisér David Cronenberg (História násilia) stavil na komornejšiu atmosféru a priniesol drsný autentický pohľad do nemilosrdného ruského podsvetia.
Prísľuby z Východu násilie prinášajú v malých, zato však intenzívnych dávkach, pri ktorých sa kamera nebojí ukázať aj tie najodpornejšie detaily. Okrem výbornej atmosféry film stojí predovšetkým na vynikajúcich hereckých výkonoch trojice ústredných postáv, čo nakoniec dokazuje aj Mortensenova nominácia na Oscara za herca v hlavnej úlohe. Výbornou správou pre všetkých fanúšikov je, že drsná mafiánska snímka sa dočká pokračovania. To sa malo začať natáčať tento rok, Vigga Mortensena už v ňom však neuvidíme.
Americký gangster (2007)
Denzel Washington a Russell Crowe pod vedením Ridleyho Scotta v biografickej snímke o jednom z najväčších bossov podsvetia New Yorku? To jednoducho nemohlo dopadnúť zle. Bezmála trojhodinový mafiánsky epos zobrazuje kolíziu dvoch dokonale rozdielnych svetov. Na jednej strane stojí drsný gangster George Lucas (Denzel Washington), ktorý sa ako chudobný chlapec z ulice postupne prepracoval na jedného z najmocnejších a najbohatších mužov vtedajšej Ameriky, na druhej strane zasa jeden z posledných čestných a neúplatných policajtov (Russell Crowe), ktorý mu ide po krku.
Prečítaj si aj
Máme sa na čo tešiť. Novinári, ktorí videli seriál Zaklínač, ho mimoriadne chvália
Podobne ako Prísľuby z Východu, ani Americký gangster nestavia na častú akciu a stavil skôr na pomalšie tempo rozprávania. Hluchých miest je v ňom však skutočne veľmi málo a je radosť pozerať sa na neustále preťahovanie mafie so strážcami zákona a postupné nakláňanie misiek váh v prospech spravodlivosti. Film je síce inšpirovaný skutočnými udalosťami a viaceré detaily zodpovedajú realite, (norkový kožuch), Oscarový scenárista Steven Zaillian (Schindlerov zoznam) sa však nebál popustiť aj uzdu fantázii, autobiografiu Franka Lucasa preto od snímky nečakaj.
Verejný nepriateľ č.1 + Epilóg (2008)
Príbeh o najväčšom francúzskom gangsterovi všetkých čias vyšiel v roku 2008 rovno v dvoch častiach. S rozpočtom takmer 80 miliónov eur išlo v tom čase o najdrahší domáci film v histórii (prvenstvo momentálne patrí Asterix a Olympijské hry so 113,5 miliónovým rozpočtom). Jacques Mesrine bol vo Francúzsku v čase svojho vyčíňania známejší než filmové hviezdy, verejnosť ho obdivovala a s napätím očakávala ďalší z jeho výmyslov. Krádeže, opakované úteky z väzenia, neustále maskovanie a premeny z Mesrina postupne spravili nepriateľa štátu číslo jeden a polícia sa poriadne zapotila, kým divokého zločinca konečne dostala za mreže.
Dvojica filmov s vynikajúcim Vincentom Casselom v hlavnej úlohe epizodicky ukazuje najdôležitejšie časti Mesrinovho života, jeho úspechy i osobné pády a nestráca sa ani v porovnaní s americkou konkurenciou a zmieneným Americkým gangsterom. Komerčný úspech však Verejný nepriateľ č. 1 nezaznamenal a pri odhadovaných tržbách na úrovni 60 miliónov tvorcom nedokázal pokryť ani len produkčné náklady. To je na film podobných kvalít skutočne veľká škoda, pokiaľ si o Mesrinovi doposiaľ nepočul, je čas chybu napraviť.
Black Mass: Špinavá dohoda (2014)
Mafiánsky film s Johnym Deppom je najlepším dôkazom toho, aký úpadok mafiánsky žáner v posledných dekádach zažil. Ak by bol natočený na prelome tisícročí alebo ešte pár rokov pred tým, na zozname by sa istotne neocitol, pri nedostatku kvalitných gangsterských filmov v posledných rokoch však predsa len patrí k tomu lepšiemu, čo sa ku nám v poslednom čase dostalo. Film inšpirovaný skutočnými udalosťami rozpráva príbeh bostonského bossa Jamesa „Whiteyho“ Bulgera, ktorý sa pre likvidáciu talianskej mafie nezdráhal spolupracovať s políciou a stal sa jedným z najmocnejších bossov bostonského podsvetia.
Aj napriek atraktívnemu námetu je Black Mass skôr priemernejší film, ktorý vyzdvihuje predovšetkým fantastický výkon Johnyho Deppa v role bezohľadného bossa Whiteyho Bulgera. Práve na jeho premenu, nagelované rednúce vlasy, pleť po akné či nemilosrdný vražedný pohľad, budeš po pozretí snímky spomínať najčastejšie. To je však v konečnom dôsledku aj veľká škoda, keďže Black Mass mal podstatne na viac, predovšetkým po dejovej stránke.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
Prevráti ti žalúdok. Jeden z najsledovanejších seriálov Netflixu dostal novú sériu, máme prvé zábery
Slováci sú z neho úplne pobláznení. MIKI za pár hodín zbúral Netflix, podmanil si aj našich susedov
Hromada tiel a dávka šialenej akcie. Netflix ukázal filmovú bombu, po troch rokoch máme detaily
Každý ich miloval. TOP akčné filmy, ktoré čakajú pokračovania a ani si o tom nevedel
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- Prevráti ti žalúdok. Jeden z najsledovanejších seriálov Netflixu dostal novú sériu, máme prvé zábery
- VIDEO: Ľudí už nepotrebujú. Čína postavila diaľnicu pomocou AI robotov
- Každý ich miloval. TOP akčné filmy, ktoré čakajú pokračovania a ani si o tom nevedel
- Ľudia sú ním posadnutí. Netflix ukázal majstrovské dielo, ktoré má najlepšie hodnotenia v histórii
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- VIDEO: Ľudí už nepotrebujú. Čína postavila diaľnicu pomocou AI robotov
- Každý ich miloval. TOP akčné filmy, ktoré čakajú pokračovania a ani si o tom nevedel
- Hromada tiel a dávka šialenej akcie. Netflix ukázal filmovú bombu, po troch rokoch máme detaily
- Obrovská nehoda vo vesmíre vydesila vedcov. Zachytili extrémnu zvukovú bombu, toto ju spôsobilo
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
Šetria čas, no diskriminujú ľudí. AI mala robiť nábor zamestnancov, zlyhala na celej čiare
Huawei poháňa chirurgiu budúcnosti. Predstavili nástroj, ktorý nahradí zdravotné sestry
Podvodníci čakajú na tvoj preklep. Kryptomenové peňaženky čelia masívnemu útoku
Hráči si ho úplne zamilujú. Tento prehliadač ponúkne funkcie, ktoré nemajú konkurenciu
Nemecký gigant nemieni ustúpiť. Trvá na radikálnych krokoch, sú nevyhnutné
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené